Nejvyšší správní soud zamítl stížnost na loňské omezení pohybu lidí mezi okresy

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost muže, kterému loni policisté znemožnili odjet z hlavního města do Davle u Prahy, a to kvůli tehdy platnému omezení pohybu mezi okresy. Důvodem omezení byla pandemie covidu-19, která silně zatěžovala zdravotnický systém. Od snížené mobility lidí si vláda slibovala také menší šíření nákazy.

Podle NSS nešlo v konkrétním projednávaném případě o nezákonný zásah. Omezení pohybu mělo pádné a dostatečně jasně popsané důvody.

"V době přijetí krizového opatření hrozilo nekontrolovatelné šíření koronaviru vedoucí k vyčerpání kapacit zdravotnického systému, a tedy i k zásadnímu dopadu do zdraví populace – za takové situace bylo omezení zbytných kontaktů, při nichž hrozila infekce koronavirem, zajisté přiměřené," stojí v rozhodnutí NSS, které odkazuje na odůvodnění vládního usnesení. Zmiňuje také to, že většinu jiných možností, jak omezit šíření viru, už tehdy vláda v podstatě vyčerpala. Byly zavřené školy i některé provozovny, nesměly se shromažďovat větší skupiny lidí.

"Navíc, za účelem minimalizace dopadů do práv adresátů sama vláda stanovila z obecného omezení mobility řadu výjimek, které měly umožnit naplňování socioekonomických potřeb," doplnil soud v rozhodnutí.

Muž tvrdil, že když jej 1. března 2021 na jižním okraji Prahy policie zastavovala, směřoval za blízkou osobou v neodkladné záležitosti. NSS uvedl, že kdyby znal konkrétnější důvod, mohl by se k přiměřenosti zásahu vyjádřit. "Tak tomu ovšem v posuzované věci nebylo," konstatovali soudci.

Opatření platilo od 1. do 21. března 2021. Lidé se mohli pohybovat jen v okrese, v němž měli bydliště. Justice se už dříve zabývala například výhradami zemědělce z jižních Čech proti stejnému opatření. NSS i Ústavní soud však v jeho případě dospěly k závěru, že normotvornou činnost ani samotné důsledky obecně formulované právní normy nelze považovat za zásah do ústavních práv.

Původní takzvanou zásahovou žalobu v případě zemědělce odmítl Městský soud v Praze jako nepřípustnou. Podle ustálené judikatury se totiž s její pomocí nelze v nouzovém stavu proti krizovým opatřením bránit. Připadá v úvahu až žaloba proti konkrétnímu, individualizovanému zásahu, jako byla konkrétní silniční kontrola v případě muže z Prahy. Ani ten však nyní nedosáhl uznání, že zásah policie byl nezákonný.

Na opatření přijímaná mimo nouzový stav podle pandemického zákona už se uplatňují jiné principy. Přezkoumává je NSS v rámci své nové kompetence, přičemž se na něj může obrátit prakticky kdokoliv.

Související

Václav Klaus

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil zrušení pokuty pro bývalého prezidenta Václava Klause za projev bez roušky v době pandemie covidu-19, zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti zrušujícímu rozsudku pražského městského soudu. Ministerstvo také musí Klausovi zaplatit náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti, jde zhruba o 4100 korun. ČTK to zjistila z úřední desky NSS. Bývalý prezident dnes v reakci na rozhodnutí NSS pro ČTK uvedl, že vyhrál rozum nad snahou státu diktovat lidské životy.

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

WHO ocenila přínos očkování v posledních 50 letech. Zachránilo miliony životů

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy