Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti nemoci covid-19. Na takzvané mapě cestovatele se totiž přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
V červené kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy jsou s platností ode dneška Belgie, Bulharsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Baleárské ostrovy. Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Před návratem do Česka se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Platí také povinnost, vyplnit před cestou do Česka příjezdový formulář.
Návrat naopak bude ode dneška jednodušší z Dánska, Švédska, Andorry, San Marina a z Kanárských ostrovů a Madeiry. Tato území se přesunou do oranžové kategorie značící střední míru rizika. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Zeměmi s nízkým rizikem nákazy v Evropě jsou Maďarsko, Polsko, Vatikán a Azorské ostrovy a z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur, a Tchaj-wan.
Ze zelené kategorie vypadla Bosna a Hercegovina, podle ministerstva zahraničí bude v tmavě červené. Ze zelené do oranžové se přesunulo Slovensko, z červené Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko a Kanárské ostrovy a Madeira. Zařadí se tak v oranžové kategorii k Finsku, Itálii, Lucembursku, Lotyšsku, Maltě a Rumunsku. Do tmavě červené kategorie, značící velmi vysokou míru rizika, pak náleží všechny nejmenované státy.
U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testováni před vstupem do Česka, nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.
Podmínky při návratu se netýkají lidí, kteří mají dva týdny po ukončení očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Zůstává ale povinnost, vyplnit příjezdový formulář.
Související
Pražské letiště ochromil cestující. Zpozdilo se přes 20 letů
Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
cestování , Rakousko , Chorvatsko
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě