Těžební společnost OKD odmítá zpochybňování smluv, kvůli nimž státní podnik Diamo, který od OKD přebírá uzavírané doly, připravuje podání trestního oznámení. Na podezřelé smlouvy za stovky milionů korun upozornila Česká televize (ČT).
Mluvčí OKD Naďa Chattová dnes řekla ČTK, že podpisu smluv vždy předcházel přísný interní procesní postup, včetně velmi náročných a ostrých vyjednávání s dodavateli, a že smlouvy a dodatky byly vždy uzavírány s ohledem na právě aktuální plánované datum utlumení těžby a zajištění provozu dolů. Proti informacím ČT se ohradil také podnik Prisko.
Firma OKD skončila v roce 2016 v úpadku a v roce 2018 ji během reorganizace převzal stát prostřednictvím své společnosti Prisko. Diamo přebírá od OKD utlumované doly a zadalo si audit souvisejících smluv. Mluvčí Diama Jana Dronská uvedla pro ČT, že audit provedený firmou Ernst & Young ukázal několik smluv, které by podnik měl detailněji řešit. Dozorčí rada Diama pověřila ředitele podniku, aby připravil trestní oznámení.
Mezi zpochybňovanými smlouvami je kontrakt se společností PKP Cargo International. V roce 2018 se OKD zavázalo v dodatku ke smlouvě hradit za dopravu v Dole Darkov paušální platby bez ohledu na skutečný rozsah služeb a zatímco v roce 2018 za to platilo 32 milionů korun, každý další rok to bylo o 100 milionů více.
Chattová uvedla, že smlouvy i dodatky, které jsou teď zpochybňovány, Diamo prověřovalo už před převzetím dvou částí podniku OKD v prosinci 2020 a březnu 2021. Dodatek ke smlouvě s PKP Cargo o navýšení paušálu na provozování dráhy a drážní dopravy bylo OKD podle mluvčí v roce 2018 donuceno podepsat, protože jinak by nemělo zajištěnou obsluhu vlečky a expedici uhlí.
"Bez vleček by OKD nevyexpedovalo uhlí a mohlo zavřít rovnou v roce 2018 s nepředstavitelnými sociálními a ekonomickými dopady. PKP totiž smlouvu v roce 2018 vypovědělo s požadavkem na navýšení paušálu, neboť dle jejich tvrzení dosavadní paušál nekryl ani prosté náklady na údržbu vlečky se snižujícím se objemem přeprav. To prakticky znemožňuje OKD fungovat bez PKP a jejích vleček," uvedla Chattová.
OKD podle ní prověřovalo na trhu, zda by dané služby nezvládl poskytovat někdo jiný. "Nikdo jiný, levnější než PKP, ale není. Navíc paušál je postupně snižován, nikoliv zvyšován. Je třeba podotknout, že ukončením těžby žádný důl jen tak nezmizí, a i Diamo pro odvozy materiálu vlečky PKP potřebuje," uvedla mluvčí.
Další problémovou smlouvou je podle ČT kontrakt na IT služby. OKD má ukončit činnost na konci roku 2022, vedení firmy ale podepsalo dodatek smlouvy zhruba za 400 milionů na poskytování služeb až do konce roku 2025. S ohledem na plánovaný útlum dolů byla podle auditora v době podepsání dodatku potřeba rozsahu a délky poskytovaných služeb sporná a vícenáklady s ním spojené potenciálně marně vynaloženy.
"V roce 2019, kdy byl podepsán dodatek na IT služby, byl útlum těžby plánován na léta 2025 až 2030. Právě proto dodatek smlouvy na IT služby z roku 2019 upravoval postupné snižování jejich rozsahu, a to společně s útlumem. Náklady na IT se snižují rok od roku," uvedla Chattová.
IT služby jsou nezbytné i pro provádění útlumu. Podle Chattové je útlum Dolu Darkov plánován do roku 2025, což je doba platnosti smlouvy. "Totéž platí pro smlouvy na dodávky energie a dusíku. Zdůrazňované pochybnosti o délce trvání smluv a výši plateb jsou tak založeny na opomenutí časového kontextu," uvedla mluvčí.
Související

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Mimořádná zpráva Důlní neštěstí na Karvinsku: OKD potvrdila úmrtí mezi horníky
Aktuálně se děje
před 8 minutami

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti
před 10 minutami

Zemřel mafiánský boss Matteo Messina Denaro, "strážce tajemství" italské Cosa Nostra
před 38 minutami

Exodus Arménců odstartoval. Náhorní Karabach opouštějí tisíce lidí, na silnicích se tvoří zácpy
před 1 hodinou

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko
před 1 hodinou

VIDEO: SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 22 satelitů Starlink
před 1 hodinou

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN
před 1 hodinou

Polsko čelí další diplomatické roztržce. Scholz žádá vysvětlení kauzy s prodejem víz
před 1 hodinou

Amazon vyzývá Google a Microsoft v závodě o AI. Zainvestuje 4 miliardy dolarů do Anthropicu
před 2 hodinami

Aligátor zabíjel na Floridě. Zvíře z vody zaútočilo na bezdomovkyni
před 2 hodinami

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu
před 2 hodinami

Masivní stávka v Hollywoodu se blíží ke konci. Studia a scénáristé mají dohodu na dosah ruky
před 2 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony
před 3 hodinami

Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní
před 4 hodinami

Rusko po incidentu v Karabachu ztrácí spojence. Pašinjan chce přijmout zatykač na Putina
před 5 hodinami

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu
před 5 hodinami

Itálie kritizuje Německo za financování záchrany migrantů na moři
před 5 hodinami

K nám ne, přes nás ano. Polsko připravilo tranzitní koridory pro ukrajinské obilí, samo ho nechce
před 6 hodinami

Počasí přinese tento týden oteplení, ale jen krátkodobé
včera
Uvidíme do počátků Sluneční soustavy? Sonda OSIRIS-REx přivezla vzorky z planetky Bennu
Americká sonda OSIRIS-REx, která v roce 2020 získala vzorky prachu a hornin z planetky Bennu, úspěšně přistála na Zemi po sedmileté misi. Podle amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se Spojeným státům poprvé podařilo z planetky získat materiál a dopravit ho na Zemi. Podobný úspěch se podařil pouze Japonsku v roce 2010.
Zdroj: Libor Novák