Padl další trest za schvalování útoku na mešity. Četl jsem jen titulek, hájil se muž

Soud uložil dvouletý podmíněný trest Milanovi Jarošovi ze Vsetínska, který komentářem v internetové diskusi schválil teroristický útok v novozélandském Christchurchi. Muž se k činu přiznal, vyjádřil nad ním lítost, do diskuse vložil omluvu a přes Červený kříž zaslal finanční příspěvek sirotkům v Sýrii. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Státní zástupce pro obžalovaného požadoval pětileté vězení za podporu a propagaci terorismu a stejně jako Jaroš si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání.

"Soud kvituje postoj pana obžalovaného k celé věci. I z jeho vystupování před soudem je naprosto evidentní, že si je vědom toho, že udělal chybu. Nemáme žádných pochybností o tom, že je to míněno zcela upřímně, zcela čistě. Je proto na místě ukládat trest ryze výchovného charakteru," uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Vlasta Langhamerová.

Devětatřicetiletý automechanik Jaroš připojil loni 15. března svůj komentář pod článek serveru Novinky.cz nazvaný "V mešitě to vypadalo jako na bitevním poli, všude krev a mrtvá těla". Konkrétně napsal "konečně někdo vzal spravedlnost do svých rukou, mešita je zlo". Počítač, z nějž komentář odeslal, má podle verdiktu propadnout státu.

"Ten článek jsem ani celý nedočetl, jen titulek. Věnoval jsem se komentářům pod ním. Viděl jsem různé komentáře, které to schvalovaly, a nechal jsem se tím strhnout," vysvětloval dnes u soudu muž, který nikdy dříve nebyl stíhaný a nemá ani žádný záznam o spáchaném přestupku.

Jaroš přiznal, že přehled o dění ve světě získává v podstatě výhradně z webu Novinky.cz. "Člověk vidí ty zahraniční teroristické útoky. Říkal jsem si: tak teď aspoň ví, jaké to je. Neuvědomil jsem si, že to nebyli teroristi, ale obyčejní občané, věřící," zdůvodnil svůj komentář k vystřílení mešit. "Obvykle pracuju od rána do večera a nemám čas vypisovat hloupé věci na internetu. Ale tehdy jsem marodil a byl jsem doma," dodal.

Langhamerová opakovaně zdůraznila, že si uživatelé internetu musí při vkládání svých komentářů uvědomit, že jejich názory mohou působit i na další osoby a ovlivnit je. "Mám právo vyjádřit svůj názor, ale musím si být vědom toho, že toto právo má určité hranice," poznamenala.

Soudkyně odmítla argument obhajoby, že si Jaroš text pořádně nepřečetl. "K článku byly připojeny fotografie a hned na úvod obsahoval shrnutí, z kterého bylo evidentní, že došlo k bezprecedentnímu útoku, v jehož důsledku umírali civilisté. I kdyby si pan obžalovaný prošel článek pouze nahrubo, muselo mu být zřejmé, o co se jedná," konstatovala.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Pražský městský soud uložil v uplynulých týdnech podmíněné tresty i několika dalším diskutérům, kteří podle státního zástupce Tarrantovo počínání veřejně schvalovali.

Za podporu a propagaci terorismu prostřednictvím internetu hrozí podle českého trestního zákoníku pět až 15 let vězení. Jarošova advokátka Naděžda Zetková dnes poukazovala na to, že zákonodárci zřejmě neměli v úmyslu postihovat takto přísně obdobná jednání jako Jarošova. "Soud souhlasí s obhajobou v tom, že zákonodárce primárně cílil na jiný typ jednání," reagovala soudkyně. Advokátka také upozornila, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podávalo ministerstvu spravedlnosti legislativní podnět ke snížení sazby v těchto případech. Mluvčí NSZ Petr Malý na dotaz ČTK podání podnětu potvrdil.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Více souvisejících

projevy nenávisti soudy Facebook Praha teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy