Češi po vzoru Slovenska píší petici proti 5G. Argumenty pokulhávají, studie jdou proti nim

Na Slovensku již petici proti nové technologii, kterou podepsalo více než 14 500 lidí, odevzdali. Ta česká zatím sbírá podpisy. Zavádění sítě 5G doprovází zbytečný strach lidí o své zdraví a šíření dezinformací a konspiračních teorií. Vznikají spolky a probíhají debaty, které mají přesvědčit lidi o škodlivosti sítí páté generace. Vědecké poznatky se ale shodují, že jsou nové sítě bezpečné.

Internetovou petici proti budování 5G sítí na Slovensku podepsalo za dva měsíce přes 14 500 lidí. Petiční výbor oznámil, že ji odevzdal například Úřadu vlády nebo prezidentce. Obdoba slovenské petice je i v Česku, kde ji podepsalo už téměř deset tisíc lidí.

V textu slovenské petice se píše, že elektromagnetické pole (EMP) má prokazatelně škodlivé účinky na lidi i životní prostředí. Mezi špatnými účinky 5G sítí uvádí mimo jiné i zvýšené riziko vzniku rakoviny, neurologické poruchy nebo strukturální a funkční změny rozmnožovací soustavy. Tato poškození se potom podle petice vztahují i na rostliny a zvěř. Relevantní studie ale chybí.

Česká petice k zastavení zavádění bezdrátových sítí 5G na tu slovenskou přímo odkazuje a navíc přidává několik doporučení pro vládu. „Namísto propagace bezdrátového připojení uvnitř, a i vně budov by bylo vhodné upřednostnit kabelové připojení,“ píše se v petici. Autorem české petice je zájmový spolek Life Resonance.

Zavádění nové telekomunikační sítě je spojeno s obavami lidí, kteří se bojí, že jim 5G sítě způsobí zdravotní problémy. „5G je jen velký kšeft. Tato technologie hazarduje se zdravím lidí i zvířat a přírodu nevyjímaje,“ napsala v příspěvku na sociálních sítích Ilona Ruzova. V tomto názoru není sama. Například facebooková skupina stop5G CZ má přes tisíc členů.

Proti tomuto názoru začal bojovat Český telekomunikační úřad, který je připraven vyvracet nepravdivé informace o sítích 5G. Na rostoucí obavy reaguje i zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu, ve které se popisuje připravenost České republiky.

Zpráva uvádí, že legislativní zakotvení ochrany zdraví je zcela připraveno na nástup telekomunikační sítě páté generace. Odkazuje na výzkum provedený Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP), která vydává doporučení spojená s EMP.

Výzkumníci v německém ICNIRPu aktualizovali limity radiofrekvenčního elektromagnetického záření (RF EMF), které vydali v roce 1998. Limity pokrývají frekvence použité pro rozhlasové vlny, mobilní sítě a bezdrátový internet. „I limity z roku 1998 by poskytovaly dostatečnou ochranu před zářením 5G. Aktualizované limity tuto ochranu ještě zvyšují,“ zveřejnili výzkumníci ve studii. „5G nezpůsobí žádnou škodu, pokud se budou dodržovat naše pokyny“.

Připouští, že největším ohrožením pro lidský nebo jiný biologický organismus je ohřev tkáně, který RF EMF způsobují. Do současné doby věda nepozorovala žádné fyziologické změny při ohřevu do jednoho stupně. Takových hodnot ale dle vědců záření z 5G sítí vůbec nedosahují a výzkum považuje nové sítě za bezpečné.

V Česku startuje, v zahraničí se stává standardem

Zatímco v řadě zemí se 5G stává postupným standardem a navzdory tvrzení konspiračních teoretiků se k němu přistupuje stále více, v tuzemsku se sítě 5G teprve začínají postupně zavádět. Prvním, kdo nabízí připojení pomocí nové sítě, je operátor O2.

Testy sítě probíhaly v Kolíně minulý rok a nyní je pokryta i část Prahy. Připojit se můžete na Vinohradech, Pankráci a Vršovicích. Do konce roku operátor plánuje pokrýt patnáct procent populace Prahy.

Spuštění sítě v částech hlavního města rozpoutalo debatu na sociálních sítích. Někteří zavedení 5G sítě chválí, jiní to považují za chybu. To může připomínat situaci, která nastala v Jeseníku.

Jeseník v Olomouckém kraji se dostal mezi města, kde mají konkrétní partneři testovat síť páté generace. Radní města očekávali pozitivní ohlasy, ale od některých občanů se ve městě začala proti 5G sítím zvedat vlna nevole. Proti testování sítě začal zbrojit i Jesenický týdeník. Ten pravidelně publikuje články kritické vůči nové síti.

„Dáváme prostor všem. Vyčlenili jsme na to půl strany nebo celou stranu a za naše peníze suplujeme roli města,“ řekl šéfredaktor týdeníku Miroslav Chovanec serveru iRozhlas.cz. Dodal, že místo by dostali i zastánci technologie.

Periodikum spolupořádalo také přednášku o škodlivosti 5G sítí na lidské zdraví. Řečníkem byl Martin Novotný, předseda spolku Life Resonance. Ten stojí i za českou peticí proti zavádění nových sítí. Sám Novotný se označuje na stránkách spolku za „bio-hackera, zdravotního detektiva a tvrdého kritika ministerstva zdravotnictví“.

Roman Máca, analytik v Institutu pro politiku a společnost, vidí jako jednu z příčin strachu z nové generace sítí právě šíření fake news na dezinformačních webech. V roce 2019 vydal případovou studii, ve které se zaměřil na vybrané zprávy a zhodnotil i jejich možný dopad.

Varuje například před možnými doporučeními na ochranu zdravý před 5G sítěmi, které mohou mít opačný účinek. Dalším možným dopadem je podle něj případné poškození majetku.

K ničení vysílacích věží na základě konspiračních teorií a fake news už na světě dochází. Třeba ve Velké Británii zničili vandalové kolem dvaceti vysílačů, napsal deník The Guardian. Uvěřili totiž prý konspirační teorii, že 5G sítě šíří nemoc covid-19. Na podobné informace lze narazit i na českém internetu.

Odborníci se ale shodují, že nástup sítí páté generace bude mít pouze pozitivní dopady. 5G sítě by měly přispět k hluboké průmyslové integraci, zlepšení kvality života, autonomizaci dopravy nebo kvalitnějšímu vzdělávání. Pomoci by měly i ve zdravotnictví, kde přispějí k rychlejšímu přenosu dat biomedicínských údajů o pacientech.

Související

Více souvisejících

5G síť petice internet zdraví

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

včera

Joe Biden

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie

Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii oznámil vznik nového fondu s 690 miliony dolarů (asi 15 miliardami korun) na podporu demokracie ve světě, konkrétně svobodných voleb, boje s korupcí nebo vývoje technologií, informovala agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

Papež František

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

včera

Belgická policie

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

Aktualizováno včera

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedly tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery

Soud v Poznani dnes poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média

Velká porota dohlížející na vyšetřování kauzy kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa a údajného úplatku pornoherečce zřejmě do konce týdne nebude v této věci dál konat. S odvoláním na informované zdroje o tom v noci na dnešek informovala média včetně agentury AP, podle které to znamená odsun očekávaného hlasování o obvinění Trumpa nejméně na příští týden. 

včera

Krym, ilustrační fotografie.

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch

Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Aktualizováno včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

Aktualizováno včera

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno včera

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

včera

včera

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy