Češi po vzoru Slovenska píší petici proti 5G. Argumenty pokulhávají, studie jdou proti nim

Na Slovensku již petici proti nové technologii, kterou podepsalo více než 14 500 lidí, odevzdali. Ta česká zatím sbírá podpisy. Zavádění sítě 5G doprovází zbytečný strach lidí o své zdraví a šíření dezinformací a konspiračních teorií. Vznikají spolky a probíhají debaty, které mají přesvědčit lidi o škodlivosti sítí páté generace. Vědecké poznatky se ale shodují, že jsou nové sítě bezpečné.

Internetovou petici proti budování 5G sítí na Slovensku podepsalo za dva měsíce přes 14 500 lidí. Petiční výbor oznámil, že ji odevzdal například Úřadu vlády nebo prezidentce. Obdoba slovenské petice je i v Česku, kde ji podepsalo už téměř deset tisíc lidí.

V textu slovenské petice se píše, že elektromagnetické pole (EMP) má prokazatelně škodlivé účinky na lidi i životní prostředí. Mezi špatnými účinky 5G sítí uvádí mimo jiné i zvýšené riziko vzniku rakoviny, neurologické poruchy nebo strukturální a funkční změny rozmnožovací soustavy. Tato poškození se potom podle petice vztahují i na rostliny a zvěř. Relevantní studie ale chybí.

Česká petice k zastavení zavádění bezdrátových sítí 5G na tu slovenskou přímo odkazuje a navíc přidává několik doporučení pro vládu. „Namísto propagace bezdrátového připojení uvnitř, a i vně budov by bylo vhodné upřednostnit kabelové připojení,“ píše se v petici. Autorem české petice je zájmový spolek Life Resonance.

Zavádění nové telekomunikační sítě je spojeno s obavami lidí, kteří se bojí, že jim 5G sítě způsobí zdravotní problémy. „5G je jen velký kšeft. Tato technologie hazarduje se zdravím lidí i zvířat a přírodu nevyjímaje,“ napsala v příspěvku na sociálních sítích Ilona Ruzova. V tomto názoru není sama. Například facebooková skupina stop5G CZ má přes tisíc členů.

Proti tomuto názoru začal bojovat Český telekomunikační úřad, který je připraven vyvracet nepravdivé informace o sítích 5G. Na rostoucí obavy reaguje i zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu, ve které se popisuje připravenost České republiky.

Zpráva uvádí, že legislativní zakotvení ochrany zdraví je zcela připraveno na nástup telekomunikační sítě páté generace. Odkazuje na výzkum provedený Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP), která vydává doporučení spojená s EMP.

Výzkumníci v německém ICNIRPu aktualizovali limity radiofrekvenčního elektromagnetického záření (RF EMF), které vydali v roce 1998. Limity pokrývají frekvence použité pro rozhlasové vlny, mobilní sítě a bezdrátový internet. „I limity z roku 1998 by poskytovaly dostatečnou ochranu před zářením 5G. Aktualizované limity tuto ochranu ještě zvyšují,“ zveřejnili výzkumníci ve studii. „5G nezpůsobí žádnou škodu, pokud se budou dodržovat naše pokyny“.

Připouští, že největším ohrožením pro lidský nebo jiný biologický organismus je ohřev tkáně, který RF EMF způsobují. Do současné doby věda nepozorovala žádné fyziologické změny při ohřevu do jednoho stupně. Takových hodnot ale dle vědců záření z 5G sítí vůbec nedosahují a výzkum považuje nové sítě za bezpečné.

V Česku startuje, v zahraničí se stává standardem

Zatímco v řadě zemí se 5G stává postupným standardem a navzdory tvrzení konspiračních teoretiků se k němu přistupuje stále více, v tuzemsku se sítě 5G teprve začínají postupně zavádět. Prvním, kdo nabízí připojení pomocí nové sítě, je operátor O2.

Testy sítě probíhaly v Kolíně minulý rok a nyní je pokryta i část Prahy. Připojit se můžete na Vinohradech, Pankráci a Vršovicích. Do konce roku operátor plánuje pokrýt patnáct procent populace Prahy.

Spuštění sítě v částech hlavního města rozpoutalo debatu na sociálních sítích. Někteří zavedení 5G sítě chválí, jiní to považují za chybu. To může připomínat situaci, která nastala v Jeseníku.

Jeseník v Olomouckém kraji se dostal mezi města, kde mají konkrétní partneři testovat síť páté generace. Radní města očekávali pozitivní ohlasy, ale od některých občanů se ve městě začala proti 5G sítím zvedat vlna nevole. Proti testování sítě začal zbrojit i Jesenický týdeník. Ten pravidelně publikuje články kritické vůči nové síti.

„Dáváme prostor všem. Vyčlenili jsme na to půl strany nebo celou stranu a za naše peníze suplujeme roli města,“ řekl šéfredaktor týdeníku Miroslav Chovanec serveru iRozhlas.cz. Dodal, že místo by dostali i zastánci technologie.

Periodikum spolupořádalo také přednášku o škodlivosti 5G sítí na lidské zdraví. Řečníkem byl Martin Novotný, předseda spolku Life Resonance. Ten stojí i za českou peticí proti zavádění nových sítí. Sám Novotný se označuje na stránkách spolku za „bio-hackera, zdravotního detektiva a tvrdého kritika ministerstva zdravotnictví“.

Roman Máca, analytik v Institutu pro politiku a společnost, vidí jako jednu z příčin strachu z nové generace sítí právě šíření fake news na dezinformačních webech. V roce 2019 vydal případovou studii, ve které se zaměřil na vybrané zprávy a zhodnotil i jejich možný dopad.

Varuje například před možnými doporučeními na ochranu zdravý před 5G sítěmi, které mohou mít opačný účinek. Dalším možným dopadem je podle něj případné poškození majetku.

K ničení vysílacích věží na základě konspiračních teorií a fake news už na světě dochází. Třeba ve Velké Británii zničili vandalové kolem dvaceti vysílačů, napsal deník The Guardian. Uvěřili totiž prý konspirační teorii, že 5G sítě šíří nemoc covid-19. Na podobné informace lze narazit i na českém internetu.

Odborníci se ale shodují, že nástup sítí páté generace bude mít pouze pozitivní dopady. 5G sítě by měly přispět k hluboké průmyslové integraci, zlepšení kvality života, autonomizaci dopravy nebo kvalitnějšímu vzdělávání. Pomoci by měly i ve zdravotnictví, kde přispějí k rychlejšímu přenosu dat biomedicínských údajů o pacientech.

Ceny energií 2025

Víte, kolik vás bude stát elektřina nebo plyn v roce 2025? V naší kalkulačce to zjistíte.
Reklama

Související

Více souvisejících

5G síť petice internet zdraví

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

včera

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

včera

včera

umělá inteligence (AI)

Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence

Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk. 

včera

včera

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

včera

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

včera

včera

Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr

Příští týden nás čeká pořádně proměnlivé počasí. Podle ČHMÚ.cz dorazí mrazy i teploty rostoucí k 10 stupňům, sněžení, déšť i silný vítr.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy