Na Slovensku již petici proti nové technologii, kterou podepsalo více než 14 500 lidí, odevzdali. Ta česká zatím sbírá podpisy. Zavádění sítě 5G doprovází zbytečný strach lidí o své zdraví a šíření dezinformací a konspiračních teorií. Vznikají spolky a probíhají debaty, které mají přesvědčit lidi o škodlivosti sítí páté generace. Vědecké poznatky se ale shodují, že jsou nové sítě bezpečné.
Internetovou petici proti budování 5G sítí na Slovensku podepsalo za dva měsíce přes 14 500 lidí. Petiční výbor oznámil, že ji odevzdal například Úřadu vlády nebo prezidentce. Obdoba slovenské petice je i v Česku, kde ji podepsalo už téměř deset tisíc lidí.
V textu slovenské petice se píše, že elektromagnetické pole (EMP) má prokazatelně škodlivé účinky na lidi i životní prostředí. Mezi špatnými účinky 5G sítí uvádí mimo jiné i zvýšené riziko vzniku rakoviny, neurologické poruchy nebo strukturální a funkční změny rozmnožovací soustavy. Tato poškození se potom podle petice vztahují i na rostliny a zvěř. Relevantní studie ale chybí.
Česká petice k zastavení zavádění bezdrátových sítí 5G na tu slovenskou přímo odkazuje a navíc přidává několik doporučení pro vládu. „Namísto propagace bezdrátového připojení uvnitř, a i vně budov by bylo vhodné upřednostnit kabelové připojení,“ píše se v petici. Autorem české petice je zájmový spolek Life Resonance.
Zavádění nové telekomunikační sítě je spojeno s obavami lidí, kteří se bojí, že jim 5G sítě způsobí zdravotní problémy. „5G je jen velký kšeft. Tato technologie hazarduje se zdravím lidí i zvířat a přírodu nevyjímaje,“ napsala v příspěvku na sociálních sítích Ilona Ruzova. V tomto názoru není sama. Například facebooková skupina stop5G CZ má přes tisíc členů.
Proti tomuto názoru začal bojovat Český telekomunikační úřad, který je připraven vyvracet nepravdivé informace o sítích 5G. Na rostoucí obavy reaguje i zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu, ve které se popisuje připravenost České republiky.
Zpráva uvádí, že legislativní zakotvení ochrany zdraví je zcela připraveno na nástup telekomunikační sítě páté generace. Odkazuje na výzkum provedený Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP), která vydává doporučení spojená s EMP.
Výzkumníci v německém ICNIRPu aktualizovali limity radiofrekvenčního elektromagnetického záření (RF EMF), které vydali v roce 1998. Limity pokrývají frekvence použité pro rozhlasové vlny, mobilní sítě a bezdrátový internet. „I limity z roku 1998 by poskytovaly dostatečnou ochranu před zářením 5G. Aktualizované limity tuto ochranu ještě zvyšují,“ zveřejnili výzkumníci ve studii. „5G nezpůsobí žádnou škodu, pokud se budou dodržovat naše pokyny“.
Připouští, že největším ohrožením pro lidský nebo jiný biologický organismus je ohřev tkáně, který RF EMF způsobují. Do současné doby věda nepozorovala žádné fyziologické změny při ohřevu do jednoho stupně. Takových hodnot ale dle vědců záření z 5G sítí vůbec nedosahují a výzkum považuje nové sítě za bezpečné.
V Česku startuje, v zahraničí se stává standardem
Zatímco v řadě zemí se 5G stává postupným standardem a navzdory tvrzení konspiračních teoretiků se k němu přistupuje stále více, v tuzemsku se sítě 5G teprve začínají postupně zavádět. Prvním, kdo nabízí připojení pomocí nové sítě, je operátor O2.
Testy sítě probíhaly v Kolíně minulý rok a nyní je pokryta i část Prahy. Připojit se můžete na Vinohradech, Pankráci a Vršovicích. Do konce roku operátor plánuje pokrýt patnáct procent populace Prahy.
Spuštění sítě v částech hlavního města rozpoutalo debatu na sociálních sítích. Někteří zavedení 5G sítě chválí, jiní to považují za chybu. To může připomínat situaci, která nastala v Jeseníku.
Jeseník v Olomouckém kraji se dostal mezi města, kde mají konkrétní partneři testovat síť páté generace. Radní města očekávali pozitivní ohlasy, ale od některých občanů se ve městě začala proti 5G sítím zvedat vlna nevole. Proti testování sítě začal zbrojit i Jesenický týdeník. Ten pravidelně publikuje články kritické vůči nové síti.
„Dáváme prostor všem. Vyčlenili jsme na to půl strany nebo celou stranu a za naše peníze suplujeme roli města,“ řekl šéfredaktor týdeníku Miroslav Chovanec serveru iRozhlas.cz. Dodal, že místo by dostali i zastánci technologie.
Periodikum spolupořádalo také přednášku o škodlivosti 5G sítí na lidské zdraví. Řečníkem byl Martin Novotný, předseda spolku Life Resonance. Ten stojí i za českou peticí proti zavádění nových sítí. Sám Novotný se označuje na stránkách spolku za „bio-hackera, zdravotního detektiva a tvrdého kritika ministerstva zdravotnictví“.
Roman Máca, analytik v Institutu pro politiku a společnost, vidí jako jednu z příčin strachu z nové generace sítí právě šíření fake news na dezinformačních webech. V roce 2019 vydal případovou studii, ve které se zaměřil na vybrané zprávy a zhodnotil i jejich možný dopad.
Varuje například před možnými doporučeními na ochranu zdravý před 5G sítěmi, které mohou mít opačný účinek. Dalším možným dopadem je podle něj případné poškození majetku.
K ničení vysílacích věží na základě konspiračních teorií a fake news už na světě dochází. Třeba ve Velké Británii zničili vandalové kolem dvaceti vysílačů, napsal deník The Guardian. Uvěřili totiž prý konspirační teorii, že 5G sítě šíří nemoc covid-19. Na podobné informace lze narazit i na českém internetu.
Odborníci se ale shodují, že nástup sítí páté generace bude mít pouze pozitivní dopady. 5G sítě by měly přispět k hluboké průmyslové integraci, zlepšení kvality života, autonomizaci dopravy nebo kvalitnějšímu vzdělávání. Pomoci by měly i ve zdravotnictví, kde přispějí k rychlejšímu přenosu dat biomedicínských údajů o pacientech.
Související

T-Mobile plánuje do konce příštího roku pokrýt sítí 5G 70 procent tuzemské populace

NÚKIB vydal soubor doporučení k posuzování důvěryhodnosti dodavatelů technologií pro 5G sítě
5G síť , petice , internet , zdraví
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
před 1 hodinou

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 1 hodinou

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 1 hodinou

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 2 hodinami

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 2 hodinami

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 4 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
včera

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
včera

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
včera

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
včera

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
včera

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
včera

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
včera

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
včera
Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec
Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.
Zdroj: Libor Novák