Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument, rozhodl NSS

Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a přepjatě formalistické, plyne z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Při kontrole dodávky s pivem z malého pivovaru nechtěli celníci akceptovat takzvanou převodku v digitální podobě, očekávali dokument na papíře. Podle Městského soudu v Praze to byla chyba, zákon papírovou převodku nevyžaduje. NSS zamítl stížnost Generálního ředitelství cel a rozhodnutí potvrdil.

"Rozhodne-li se zákonodárce, že z rozumných důvodů je potřeba trvat na listinné podobě dokladů předkládaných při kontrole, může zpřísnit požadavky na formu dokumentů. V opačném případě je žádoucí zohlednit technologický i společenský pokrok. Právo je zapotřebí vykládat tak, aby reflektovalo potřeby ekonomické a společenské reality; nesmí tomu být naopak," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Josefem Baxou.

Takzvaná převodka je dokladem o převodu piva z daňového skladu do volného oběhu, závozníci by ji měli mít s sebou po celou dobu přepravy. Spolu s dalšími dokumenty umožňuje identifikovat při kontrole zboží a posoudit, zda byla řádně uhrazena spotřební daň. "Tento účel lze podle NSS bezesporu splnit i s pomocí dokumentů v elektronické podobě," napsali soudci.

Požadavek, aby zástupci pivovaru doložili, kdo, kdy, kde a jak kopie převodek pořídil, je podle soudu iracionální a nemá oporu v zákonné úpravě. Stejně jako papírový dokument, i jeho elektronickou podobu lze "přepravovat" společně se zbožím a předložit při kontrole třeba na displeji mobilu.

"To se v nyní posuzované věci stalo. Shodně jako v případě, kdy kontrolovaná osoba během místního šetření předloží listiny, lze předpokládat, že elektronická verze dokumentů zboží doprovázela v každém okamžiku přepravy. Na druhou stranu platí, že ani listinná podoba dokumentů automaticky nezaručuje, že zboží bylo dopravováno po celou dobu společně s nimi," uzavřeli soudci. Zda byly dokumenty po obsahové stránce v pořádku, NSS v řízení o kasační stížnosti celníků neřešil.

Související

Václav Klaus

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil zrušení pokuty pro bývalého prezidenta Václava Klause za projev bez roušky v době pandemie covidu-19, zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti zrušujícímu rozsudku pražského městského soudu. Ministerstvo také musí Klausovi zaplatit náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti, jde zhruba o 4100 korun. ČTK to zjistila z úřední desky NSS. Bývalý prezident dnes v reakci na rozhodnutí NSS pro ČTK uvedl, že vyhrál rozum nad snahou státu diktovat lidské životy.

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy