Potvrzen další trest v kauze lihové mafie, muž kryl podvod za 248 milionů

Za krytí nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si jednatel firmy Cargo NV Petr Němeček definitivně odpyká devět let a dva měsíce. Rozsudek zlínského krajského soudu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl odvolání obžalovaného, který svou vinu celou dobu popíral.

Podle rozsudku pomohl Němeček lidem kolem Březiny zlegalizovat přes 900.000 litrů lihu, ze kterého neodvedli spotřební daň. Škoda v této větvi kauzy byla vyčíslena na 248 milionů korun.

Němeček dostal i pětiletý trest zákazu výkonu funkce, "Jeho jednání umožnilo zastřít daňové povinnosti v částce téměř čtvrt miliardy korun. Trest je zvolen na samé spodní hranici trestní sazby a nelze jej tak označit za nepřiměřeně přísný," uvedl předseda senátu Ivo Lajda. Krajský soud podle něj pochybil, když ho zařadil do mírnějšího typu věznice a to s ohledem na rozsah trestné činnosti. Žalobce se ale neodvolal.

Němeček jako jednatel firmy Cargo NV v letech od ledna 2009 do prosince 2010 od firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku skrytě ovládané Radkem Březinou fiktivně odebíral autokosmetiku. Líh, který k její výrobě měl být podle vyhotovených falešných dokladů použitý, skupina prodávala výrobcům alkoholu, případně jej schraňovala v tajných skladech. Němeček pak vystavoval fiktivní doklady o prodeji autokosmetiky dalším neexistujícím odběratelům. Za legalizaci lihu dostával od Radka Březiny či jeho lidí odměnu.

Jeho trestnou činnost pomohl objasnit bratr Radka Březiny Tomáš, který v hlavní části kauzy získal status spolupracujícího a také nejnižší trest. Podle něj patřil Němeček k bratrovým oblíbencům, který měl zastírat původ lihu. Svědčili proti němu i zaměstnanci Morávia-Chem i propojené listinné důkazy. "Cargo nevyvíjel jinou činnost, než že přebíral doklady od Morávia Chemu a zakládal jej do účetnictví," doplnil soudce Ivo Lajda.

Němeček podle soudu jednal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Soud jej poslal do vězení za pomoc k zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, původně mu hrozilo až 13 let a čtyři měsíce vězení. Němeček tvrdil, že zboží z Morávia-Chem na základě smlouvy skutečně odebíral, autokosmetiku však dál prodával. Odběratelů měl prý spoustu, na jména si ale nevzpomněl.

"Nebyl předložen žádný důkaz, že bych věděl, co by tam pan Březina dělal. Já jsem tam jen odebíral palety s Cinolem. Takový trest, který mi hrozí, je pro mě téměř doživotní," řekl dnes jednapadesátiletý Němeček. "Cítím se nevinen, ničeho jsem se nedopustil. O trestné činnosti bratrů Březinů jsem netušil," dodal.

Němečkův případ je jednou z řady kauz navazujících na hlavní větev takzvané lihové mafie Radka Březiny. V té bylo původně obžalováno osm lidí, šest z nich již bylo pravomocně potrestáno v červnu 2017. Radek Březina dostal za obchody s nezdaněným lihem 13 let vězení. Škoda na daních způsobená v letech 2004 až 2013 byla vyčíslena na 5,6 miliardy korun.

Sedmému obžalovanému, správci ostravského skladu Ivanu Kováříkovi, uložil v úterý olomoucký krajský soud devět let a dva měsíce. Posledního z obžalovaných, Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Žalobci pak začali odkrývat navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali. Někteří byli odsouzeni, část případů je u soudů, část se stále vyšetřuje.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Petr Němeček (lihová mafie) Radek Březina (údajný boss) soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 58 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy