Povstanou jako fénix z popela? Obce po tornádu připomínaly apokalypsu, už nikdy nebudou stejné

První hodiny a dny po tornádu připomínaly obce v Podluží dystopickou krajinu z katastrofického filmu. Pahýly stromů, trosky v ulicích, střešní trámy zlámané jako sirky, auta pomačkaná jako krabičky od cigaret. Díky horečné práci místních a dobrovolníků, hasičů i armády se deset dní po živelní pohromě celkový obraz změnil k lepšímu. Návrat do normálu ale bude dlouhý.

Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Auta převážející suť, dřevo a stavebniny se prakticky nezastaví, na střechách je pomalu více lidí než v ulicích. Stany a provizorní přístřešky, kde se potkávají dobrovolníci u várnic s jídlem, přátelskou atmosférou trochu připomínají festivalové městečko.

I po deseti dnech přetrvává silný kontrast mezi úzkým pásem, kudy prošlo tornádo, a blízkým okolím. O pár set metrů dál rozkvétají slunečnicová pole, červenají se třešně u cest a výletníci šlapou do pedálů jízdních kol. Kolem zasažených obcí jsou však pole zplanýrovaná, stromy polámané a lidé nemají na výlety pomyšlení.

Kontrast je patrný i uvnitř obcí. Třeba část Moravské Nové Vsi je prakticky nepoškozená, u jednoho domku třeba zůstaly ozdobné hrníčky na laťkovém plotě. Na druhé straně městysu vichr rval střechy a některé ploty úplně zmizely – včetně toho u hřbitova.

Zatím přetrvává všeobecná ochota pomáhat. Poté, co v oblasti začal znovu vcelku spolehlivě fungovat internet, staly se důležitým nástrojem sociální sítě. Lidé ve skupinách na facebooku sdílejí nabídky a poptávky. Někdo potřebuje dlouhé hřebíky, další pár střešních tašek konkrétního typu, jiný elektrocentrálu. Nabídky zahrnují adresnou řemeslnou pomoc, jídlo, ale i velké dodávky stavebního materiálu zdarma.

Sociální sítě ale působí také problémy. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se často šíří neaktuální, dávno vyřešené požadavky. Lidé odjinud pak mohou mít pocit, že více než miliarda korun vybraná v dobročinných sbírkách není vynakládaná včas a že pomoc úřadů není dostatečná. Hejtman apeluje na veřejnost, aby nešířila staré zprávy a využívala pro poptávku i nabídku pomoci krizová centra. Mnoho lidí ale pořád upřednostňuje sociální sítě pro spojení s konkrétními rodinami, které potřebují pomoc. Chtějí vědět, komu přesně jejich peněžní dary nebo fyzická práce prospějí.

Zatímco některé domky už mají nové střechy a zasklená okna, jiné musí kvůli narušené statice k zemi. Pohled na bagry, které se zakusují do zdí, bývá pro někdejší obyvatele traumatizující, i proto je na místě antikonfliktní tým a psychologická pomoc. U silně poškozených domů ale platí, že aby mohlo vzniknout něco nového, musí nejprve zmizet to staré.

Už nyní je zřejmé, že po obnově, která asi potrvá měsíce a roky, budou obce jiné než před katastrofou. Některé stavby už se obnovovat nebudou, jiné dostanou úplně novou podobu. Stromy pak budou dorůstat několik dekád. Při pohledu na intenzitu práce a nasazení lidí však lze poměrně snadno uvěřit tomu, co kdosi napsal fixem na ceduli u vjezdu do jedné z vesnic: Hrušky povstanou jako fénix z popela.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021) Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy