Zhruba 20 zástupců České konference rektorů dnes krátce po poledni položilo květiny a věnce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze. Dopoledne se u sochy vystřídali například zástupci TOP 09, ČSSD nebo někteří senátoři.
"Československá a česká státnost sice může znít jako klišé, ale není to tak. Před 101 lety se o mnoha staletích podařilo Čechům a Slovákům vytvořit společný stát. Pro nás je to závazek, je třeba neustále dokazovat, že patříme k demokratickým zemím," uvedl rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš.
Velkou část senátorů na Pražský hrad dnes večer nepozvali. Sváteční den 28. října jsme si tedy připomněli položením květin u sochy T. G. Masaryka. Děkuji všem, kteří stále chápou, že je to svátek nás všech, kteří máme českou zemi rádi! pic.twitter.com/jUgYCkYkEu
— Jiří Růžička (@ruzickavsenatu) October 28, 2019
Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je 28. říjen jedním z nejvýznamnějších dní. "Demokracie není samozřejmost, která by spadla z nebe. Je to zodpovědnost každého z nás. Když vidím naše studenty, o mladou generaci nemám strach. Vnímají, co se kolem nich děje, nejsou zatíženi minulostí. O ně jde, budou tady déle než my," dodal Zima.
Věnce u sochy Masaryka dopoledne položilo také vedení sociálních demokratů. "Ideály, které vedly k založení svobodného a demokratického Československa, jsme vždy hájili a budeme je hájit dál," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.
Související

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Pavel jmenoval na Pražském hradě nové důstojníky. Večer předá státní vyznamenání
28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , Pražský Hrad , Vysoké školy , Senát ČR , Martin Bareš (rektor MU)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
před 1 hodinou

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 3 hodinami

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 4 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 5 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 5 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 6 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 7 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 8 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 9 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 9 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 10 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 11 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 12 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 13 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera
Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.
Zdroj: Libor Novák