Přes web Dáme roušky šlo k lidem přes 600 000 šitých roušek

Přes 600.000 ušitých roušek putovalo od začátku epidemie koronaviru k lidem v Česku prostřednictvím projektu Dáme roušky, za kterým stojí nezisková organizace Česko.Digital.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Projekt v polovině března spojil ty, kteří roušky šili, s těmi, kteří je potřebovali. Informace o sběrných a výdejních místech roušek, o tom, kde chybí materiál k šití roušek, nebo kdo ho nabízí, lidé našli na komunitní mapě na webu projektu. "Nyní se loučí. Svůj účel splnila," sdělili dnes ČTK zástupci Česko.Digital.

Mapa sdílela nabídky roušek od jednotlivců i velkovýrobců a poptávku po rouškách a souvisejících službách. V době karantény měl web 2,5 milionu návštěv a na mapě bylo zaznamenáno až 1700 výdejních míst roušek.

Někteří dobrovolníci podle organizátorů ušili kolem 30, jiní až 300 roušek. Přispívaly na ně také firmy. Šila 13letá slečna i 90letá paní. Lidé šili z látkových kapesníků z roku 1960 i z funkčního oblečení z nanovlákna na strojích šlapacích, elektrických, nově koupených, sousedy opravených, věnovaných nebo zapůjčených, uvedli organizátoři a doplnili, že roušky pak rozváželi řidiči, motorkáři i cyklisté.

Organizátoři uvedli projekt k životu v polovině března, tedy na začátku koronavirové krize, kdy se Česko potýkalo s nedostatkem ochranných pomůcek. Vláda navíc nařídila obyvatelům nošení roušek na veřejných místech. V té době se ve společnosti proto zvedla vlna solidarity a jednotlivci, spolky a různé instituce začali šít roušky pro zdravotní a sociální pracovníky a další potřebné.

Zapojil se i český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, která za tři měsíce při pandemii rozdala do nemocnic, domovů pro seniory, škol, lékáren, pracovníkům záchranné služby nebo policistům v Česku 200.000 ochranných obličejových štítů. S výrobou štítů, které mají chránit před koronavirem, začala ve druhé polovině března, na sociálních sítích pak zveřejnila i detailní postup jejich výroby a podle něj tiskli štíty na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy