Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v roce 1989. Studenti připravují na 17. listopad akci Brněnský sedmnáctý. Na náměstí Svobody promluví rektoři vysokých škol, bude lampionový průvod. Masarykova univerzita připravuje také Festival 30 let svobody, převrat si připomenou radnice všech větších měst na jihu Moravy.

"17. listopad 1989 považuji za klíčový milník našich životů a života celé naší společnosti. A myslím, že ve světle 30. výročí tohoto zlomového okamžiku našich moderních dějin bychom si měli opakovaně připomínat, že jsme vlastně velmi šťastná a privilegovaná generace, protože žijeme v časech, kdy máme svobodu. Za její udržení jsme ale zároveň spoluodpovědní," řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hlavním příspěvkem Masarykovy univerzity k oslavám bude třídenní festival v kině Scala. Od 16. do 18. listopadu nabídne debaty pamětníků a dalších osobností, projekce filmů i výstavy. Mendelova univerzita zase připravuje festival Sametová třicítka. Pozadu nezůstanou ani další vysoké školy, připravují různorodé akce od slavnostních shromáždění akademické obce po pietní akty.

V Brně se do připomínek výročí zapojí řada institucí. K zajímavostem patří lidský řetěz, který 20. listopadu spojí náměstí Svobody a Malinovského náměstí. Jde o připomínku řetězu, který lidé utvořili v roce 1989, tehdy vedl až k bohunické věznici, lidem se tak podařilo dostat na svobodu vězněného disidenta Petra Cibulku.

Většinu brněnských akcí registruje městem provozovaný web Slavíme 30 let svobody. Magistrát dal na aktivity spojené s připomenutím pádu komunismu zhruba tři miliony korun.

Hodonín připravuje výstavu na náměstí. "Půjde o výstavu dobových fotografií revolučního dění v Hodoníně po listopadu 1989," uvedl mluvčí radnice Josef Horníček. Součástí bude takzvaná Svobodná zeď. "Lidé na ní budou moct vyjádřit názor podobně, jako tomu bylo na Lennonově zdi v Praze," poznamenal Horníček.

Výročí pádu komunismu v Blansku si lidé připomenou například besedou s účastníky tehdejších událostí. Uskuteční se odpoledne 17. listopadu. Pozvání přijal první porevoluční starosta Miroslav Vykydal, účastník a organizátor demonstrace na Wanklově náměstí Dalimil Marek a ředitelka blanenského archivu Božena Kovářová.

Třicet let staré události si v neděli 17. listopadu připomene i Vyškov. Město ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi naplánovalo několik akcí, jednou z nich bude například koncert, při kterém zazní písně populární v roce 1989.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad Brno studenti Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy