Příznaky deprese kvůli covidu má 9 procent lidí, loni na jaře pětina

Lidí, u kterých se v souvislosti s epidemií koronaviru projevily deprese a úzkosti, ubylo. Příznaky aspoň středně těžké deprese či úzkosti kvůli nemoci covid-19 v červnu pociťovalo devět procent občanů, což je stav blízký době před epidemií.

Loni v dubnu, tedy na počátku šíření nákazy, zhoršení duševního zdraví u sebe pozorovala zhruba pětina lidí. Vyplynulo to z výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research. Jeho aktuální výsledky poskytl dnes ČTK jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.

Největší propad zaznamenalo duševní zdraví Čechů na vrcholu loňské jarní vlny epidemie, kdy příznaky aspoň středně těžké deprese či úzkosti uvedlo v průzkumu až 19 procent dotázaných ve výzkumu. Proti situaci před vypuknutím epidemie to byl trojnásobný nárůst. Loni na konci dubna se situace zlepšila a deprese či úzkosti pociťovala přibližně desetina lidí. Na počátku letošního roku jejich počet ale vzrostl na zhruba 13 procent. Viditelné zlepšení pak přineslo uvolnění protikoronavirových opatření, uvedli autoři výzkumu.

Podle nich se koronavirová krize podepsala na duševním zdraví hlavně u lidí do 24 let, členech těžce finančně postižených domácností a ženách s nezletilými. Díky otevření škol a uvolnění sociálních aktivit nejvíce klesly projevy úzkostí a depresí právě u mladých a u žen s dětmi v domácnosti.

Podle průzkumu, který se v květnu uskutečnil mezi členy Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a který má ČTK k dispozici, přes 80 procent psychiatrů v době epidemie zaznamenalo nárůst počtu pacientů s depresemi o 20 až 30 procent. Devět z deseti lékařů se setkalo i s vyšším výskytem úzkostných poruch, zpravidla o 30 až 40 procent. Pětina z 600 až 700 oslovených ambulantních psychiatrů evidovala zvýšení počtu pacientů, kteří předčasně přerušili léčbu. Psychiatři zároveň uváděli, že jako problém vnímají omezenou dostupnost psychoterapie, která je jednou z možností léčby.

Podle psychiatra Martina Anderse situace související s pandemií klade na lidskou psychiku obrovské nároky, důvodem jsou obavy z nemoci a jejích důsledků nebo ztráta blízkých či přátel. Stejně závažné jsou sociálně-ekonomické aspekty, obavy za ztráty práce, jistoty příjmu, velmi náročné slaďování pracovního života například se školní docházkou dětí, oslabené sociální vazby, uvedl Anders.

Šíření nákazy dopadlo i na pracovní život Čechů, přičemž v červnu se míra jejich pracovní aktivity podle výzkumu společnosti PAQ Research vrátila na úroveň před epidemií. V červnu pracovalo bez omezení 67 procent lidí, což je zhruba stejně jako v době před koronavirem.

Autoři výzkumu připomněli, že během epidemie výrazně přibylo lidí s omezením práce, které bylo buď kompenzované prostřednictvím programů Antivirus, nemocenskou či ošetřovným, nebo bez finanční náhrady například při snížení úvazku. Počet lidí s tímto omezením v červnu dosáhl osmi procent, což je stejně jako před epidemií. Na začátku koronavirové epidemie loni na jaře přitom počet lidí ve věku 18 až 67 let s omezením v práci vzrostl z předkrizových osmi procent na 27 procent. Nejvýrazněji se omezení v práci dotklo pracovníků v obchodě a službách. Epidemie se také projevila odchodem více lidí například do důchodu, doplnili autoři výzkumu.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) deprese

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 10 hodinami

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy