Lidí, u kterých se v souvislosti s epidemií koronaviru projevily deprese a úzkosti, ubylo. Příznaky aspoň středně těžké deprese či úzkosti kvůli nemoci covid-19 v červnu pociťovalo devět procent občanů, což je stav blízký době před epidemií.
Loni v dubnu, tedy na počátku šíření nákazy, zhoršení duševního zdraví u sebe pozorovala zhruba pětina lidí. Vyplynulo to z výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research. Jeho aktuální výsledky poskytl dnes ČTK jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.
Největší propad zaznamenalo duševní zdraví Čechů na vrcholu loňské jarní vlny epidemie, kdy příznaky aspoň středně těžké deprese či úzkosti uvedlo v průzkumu až 19 procent dotázaných ve výzkumu. Proti situaci před vypuknutím epidemie to byl trojnásobný nárůst. Loni na konci dubna se situace zlepšila a deprese či úzkosti pociťovala přibližně desetina lidí. Na počátku letošního roku jejich počet ale vzrostl na zhruba 13 procent. Viditelné zlepšení pak přineslo uvolnění protikoronavirových opatření, uvedli autoři výzkumu.
Podle nich se koronavirová krize podepsala na duševním zdraví hlavně u lidí do 24 let, členech těžce finančně postižených domácností a ženách s nezletilými. Díky otevření škol a uvolnění sociálních aktivit nejvíce klesly projevy úzkostí a depresí právě u mladých a u žen s dětmi v domácnosti.
Podle průzkumu, který se v květnu uskutečnil mezi členy Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a který má ČTK k dispozici, přes 80 procent psychiatrů v době epidemie zaznamenalo nárůst počtu pacientů s depresemi o 20 až 30 procent. Devět z deseti lékařů se setkalo i s vyšším výskytem úzkostných poruch, zpravidla o 30 až 40 procent. Pětina z 600 až 700 oslovených ambulantních psychiatrů evidovala zvýšení počtu pacientů, kteří předčasně přerušili léčbu. Psychiatři zároveň uváděli, že jako problém vnímají omezenou dostupnost psychoterapie, která je jednou z možností léčby.
Podle psychiatra Martina Anderse situace související s pandemií klade na lidskou psychiku obrovské nároky, důvodem jsou obavy z nemoci a jejích důsledků nebo ztráta blízkých či přátel. Stejně závažné jsou sociálně-ekonomické aspekty, obavy za ztráty práce, jistoty příjmu, velmi náročné slaďování pracovního života například se školní docházkou dětí, oslabené sociální vazby, uvedl Anders.
Šíření nákazy dopadlo i na pracovní život Čechů, přičemž v červnu se míra jejich pracovní aktivity podle výzkumu společnosti PAQ Research vrátila na úroveň před epidemií. V červnu pracovalo bez omezení 67 procent lidí, což je zhruba stejně jako v době před koronavirem.
Autoři výzkumu připomněli, že během epidemie výrazně přibylo lidí s omezením práce, které bylo buď kompenzované prostřednictvím programů Antivirus, nemocenskou či ošetřovným, nebo bez finanční náhrady například při snížení úvazku. Počet lidí s tímto omezením v červnu dosáhl osmi procent, což je stejně jako před epidemií. Na začátku koronavirové epidemie loni na jaře přitom počet lidí ve věku 18 až 67 let s omezením v práci vzrostl z předkrizových osmi procent na 27 procent. Nejvýrazněji se omezení v práci dotklo pracovníků v obchodě a službách. Epidemie se také projevila odchodem více lidí například do důchodu, doplnili autoři výzkumu.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , deprese
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 38 minutami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 2 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 5 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 7 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě