Okresní soud ve Zlíně dnes kvůli promlčení zastavil stíhání tří celníků. Podle obžaloby ve firmě Morávia-Chem oficiálně vyrábějící autokosmetiku v desítkách případů nedbale dohlíželi na denaturaci lihu. Firmu ovládal organizátor obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozilo Ladislavu Smolíkovi, Petru Borovi a Zdeňku Kolínkovi až tříleté vězení. Vinu odmítli. Usnesení není pravomocné, žalobce si vzal lhůtu pro případnou stížnosti.
Podle soudu se obžalovaní maření úkolu úřední osoby z nedbalosti dopustili, jejich jednání však překvalifikoval na mírnější první odstavec, u kterého je maximální trestní sazba jeden rok vězení. Zároveň u něj platí tříletá promlčecí doba. Samosoudce Ivo Krinke uvedl, že soud posuzuje trestné jednání obžalovaných na rozdíl od obžaloby pouze do konce roku 2011, trestní stíhání vůči nim však bylo zahájeno až v prosinci 2015.
Podle Krinkeho museli mít celníci pochybnosti o původu lihu. "Dohled celní správy nad denaturacemi lihu byl nedostatečný, ryze formální a postrádal jakýkoliv věcný smysl. Obžalovaní se v podstatě pouze podepsali, aniž by měli sebemenší tušení, jaký líh bude denaturován. Zda potravinářský, nebo ten, který byl již dříve denaturován a tedy znehodnocen, a že tímto postupem může docházet k daňovým únikům, k čemuž samozřejmě došlo," řekl Krinke.
Celníci se podle žalobce Martina Malůše dopouštěli protiprávního jednání mezi lety 2009 až 2012. Jejich povinností bylo zajistit, aby se z potravinářského lihu podléhajícího spotřební dani stal přidáním denaturačních prostředků líh nepoužitelný ke konzumaci, a tedy spotřební dani nepodléhající. Celníci ale podle obžaloby dohlíželi nedostatečně a umožnili tím fiktivní denaturaci lihu. Podle Malůše například neodebírali vzorky lihu před a po denaturaci.
Celníci uvedli, že za jejich přítomnosti byla denaturace standardní, informace o lihu měli z průvodních dokumentů. Vzorky lihu by prý odebírali jen v případě podezření, že se při denaturaci děje něco nekalého, o čemž k údajně nikdo z nich neměl poznatky. Při kontrolách zjišťovali lihoměrem pouze lihovitost vyrobeného lihu, při ní ale nezjistili, zda byl skutečně denaturovaný. Celníci se hájili i tím, že o rizikovosti firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku se dozvěděli až v roce 2015. Uvedli, že neabsolvovali žádné školení, které by se denaturace či spotřební daně týkalo.
Bor dnes k hlavnímu líčení nepřišel, Kolínek se Smolíkem odmítli usnesení soudu komentovat. Smolíkův advokát Pavel Pechanec je spolu s kolegy přesvědčený, že obžaloba na tři celníky neměla být podána. "Státní zastupitelství mělo cílit na osoby, u kterých by mohlo dovodit, že tento systém špatně nastavovaly. Naši klienti nebyli schopni ovlivnit systém," řekl Pechanec.
Organizovaná zločinecká skupina kolem Březiny vyrobila podle státního zástupce i kvůli nesvědomitosti celníků přes 23 milionů litrů lihu, který byl využit k výrobě tvrdého alkoholu. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil na 6,39 miliardy korun. Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Pravomocný trest už si vyslechlo i dalších pět z původně osmi obžalovaných v hlavní větvi případu lihové mafie.
Související

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z aktérů kauzy lihové mafie
Kauza lihová mafie , Radek Březina (údajný boss) , soudy , Zlín , Celníci
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 52 minutami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 1 hodinou

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 1 hodinou

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 3 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 4 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera
Zemřel papež František, bylo mu 88 let
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák