Promlčeno. Soud zastavil stíhání tří celníků v kauze lihové mafie

Okresní soud ve Zlíně dnes kvůli promlčení zastavil stíhání tří celníků. Podle obžaloby ve firmě Morávia-Chem oficiálně vyrábějící autokosmetiku v desítkách případů nedbale dohlíželi na denaturaci lihu. Firmu ovládal organizátor obchodů s nezdaněným lihem Radek Březina. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozilo Ladislavu Smolíkovi, Petru Borovi a Zdeňku Kolínkovi až tříleté vězení. Vinu odmítli. Usnesení není pravomocné, žalobce si vzal lhůtu pro případnou stížnosti.

Podle soudu se obžalovaní maření úkolu úřední osoby z nedbalosti dopustili, jejich jednání však překvalifikoval na mírnější první odstavec, u kterého je maximální trestní sazba jeden rok vězení. Zároveň u něj platí tříletá promlčecí doba. Samosoudce Ivo Krinke uvedl, že soud posuzuje trestné jednání obžalovaných na rozdíl od obžaloby pouze do konce roku 2011, trestní stíhání vůči nim však bylo zahájeno až v prosinci 2015.

Podle Krinkeho museli mít celníci pochybnosti o původu lihu. "Dohled celní správy nad denaturacemi lihu byl nedostatečný, ryze formální a postrádal jakýkoliv věcný smysl. Obžalovaní se v podstatě pouze podepsali, aniž by měli sebemenší tušení, jaký líh bude denaturován. Zda potravinářský, nebo ten, který byl již dříve denaturován a tedy znehodnocen, a že tímto postupem může docházet k daňovým únikům, k čemuž samozřejmě došlo," řekl Krinke.

Celníci se podle žalobce Martina Malůše dopouštěli protiprávního jednání mezi lety 2009 až 2012. Jejich povinností bylo zajistit, aby se z potravinářského lihu podléhajícího spotřební dani stal přidáním denaturačních prostředků líh nepoužitelný ke konzumaci, a tedy spotřební dani nepodléhající. Celníci ale podle obžaloby dohlíželi nedostatečně a umožnili tím fiktivní denaturaci lihu. Podle Malůše například neodebírali vzorky lihu před a po denaturaci.

Celníci uvedli, že za jejich přítomnosti byla denaturace standardní, informace o lihu měli z průvodních dokumentů. Vzorky lihu by prý odebírali jen v případě podezření, že se při denaturaci děje něco nekalého, o čemž k údajně nikdo z nich neměl poznatky. Při kontrolách zjišťovali lihoměrem pouze lihovitost vyrobeného lihu, při ní ale nezjistili, zda byl skutečně denaturovaný. Celníci se hájili i tím, že o rizikovosti firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku se dozvěděli až v roce 2015. Uvedli, že neabsolvovali žádné školení, které by se denaturace či spotřební daně týkalo.

Bor dnes k hlavnímu líčení nepřišel, Kolínek se Smolíkem odmítli usnesení soudu komentovat. Smolíkův advokát Pavel Pechanec je spolu s kolegy přesvědčený, že obžaloba na tři celníky neměla být podána. "Státní zastupitelství mělo cílit na osoby, u kterých by mohlo dovodit, že tento systém špatně nastavovaly. Naši klienti nebyli schopni ovlivnit systém," řekl Pechanec.

Organizovaná zločinecká skupina kolem Březiny vyrobila podle státního zástupce i kvůli nesvědomitosti celníků přes 23 milionů litrů lihu, který byl využit k výrobě tvrdého alkoholu. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil na 6,39 miliardy korun. Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Pravomocný trest už si vyslechlo i dalších pět z původně osmi obžalovaných v hlavní větvi případu lihové mafie.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Radek Březina (údajný boss) soudy Zlín Celníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy