Průzkum ukázal, které problémy považují Češi za nejpalčivější

Za nejpalčivější problém současnosti považují lidé v Česku stav veřejných financí a také zdravotnictví a pandemii koronaviru. Řešení těchto otázek je velmi naléhavé podle víc než poloviny dotázaných v červencovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ubylo zájmu lidí o korupci a zejména o migraci, kterou nyní za velmi naléhavý problém k řešení vidí jen třetina účastníků průzkumu. Jeho výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.

"Je zjevné, že za názorovými posuny vesměs stojí zkušenost veřejnosti s průběhem pandemie," napsali autoři průzkumu. Otázku na koronavirovou nákazu do průzkumu zařadili poprvé.

Stav veřejných financí a státní rozpočet, zdravotnictví a koronavirus hodnotí jako velmi palčivý problém 55 procent lidí, podle 48 procent si podobnou pozornost zaslouží fungování hospodářství a také korupce. Zájem o řešení korupce se ale proti předchozímu ještě předcovidovému šetření z března 2020 snížil o 14 procentních bodů. "Zcela propadlo přistěhovalectví (33 procent), které bylo v roce 2016 na prvním místě se 72 procenty vysoké naléhavosti," uvedlo CVVM.

Proti předchozímu průzkumu se naléhavost řešení migrace v očích veřejnosti snížila o 17 procentních bodů. Výraznější pokles průzkum zaznamenal také u otázky bezpečnosti občanů o 11 procentních bodů na 35 procent, životního prostředí o deset procentních bodů na 30 procent a dopravní obslužnosti také o deset procentních bodů na 19 procent. Sociální jistoty považuje za palčivý problém stejně jako před koronavirem 45 procent dotázaných.

Výrazný posun vzhůru u velké naléhavosti CVVM zaznamenalo pro stav veřejných financí o 15 procentních bodů a fungování hospodářství o deset procentních bodů. Pro školství se důležitost řešení za pandemie posunula vzhůru o devět procentních bodů na 41 procent, pro nezaměstnanost také o devět procentních bodů na 31 procent. Politická situace je velmi palčivou otázkou pro 41 procent dotázaných, v březnu 2020 to bylo pro 34 procent.

Za nejméně zásadní otázky lidé považují nabídku zboží a služeb a také situaci v armádě. Velmi naléhavě je potřeba tyto záležitosti řešit podle méně než 15 procent lidí. CVVM se v průzkumu od 26. června do 11. července dotazovalo 904 lidí starších 15 let.

Související

Dívky v depresi, ilustrační fotografie Komentář

Na poplach bijeme pozdě. Mladí jsou vlastní psychikou ohroženi na životech

Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě. 

Více souvisejících

Lidé češi Česká republika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy