První vlna preventivních testů na covid v OKD: Výsledky jsou překvapující

První vlna preventivního testování zaměstnanců OKD po znovuotevření dolů odhalila jen dvě desítky pozitivních z 4830 vzorků. Jde o čtyři promile. Výsledky překvapily i odborníky, podle nich jde o mimořádně nízkou pozitivitu. Svědčí to podle nich o tom, že základní principy chytré karantény fungují velmi dobře.

Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Marián Hajdúch. Většina pozitivně testovaných zaměstnanců měla bezpříznakový průběh nemoci.

ÚMTM v prvních dvou týdnech otestoval 4832 vzorků, pozitivních bylo 21; z velké části šlo o pendlery a agenturní pracovníky. "Výsledky první vlny testování zaměstnanců OKD ukázaly, že infekce pořád v populaci zůstává, ale naštěstí jsme indikovali velmi malý podíl indikovaných jedinců. Šlo zhruba o čtyři promile. Tyto čtyři promile zaměstnanců OKD měly navíc velmi nízkou virovou nálož. Pravděpodobnost, že by někoho dalšího nakazili, tak není úplně vysoká," řekl ČTK Hajdúch.

Většina pozitivně testovaných zaměstnanců měla bezpříznakový průběh nemoci. "Z 21 lidí tři lidé měli minimální příznaky, které by mohly svědčit pro nákazu. Valná většina těchto lidí byla asymptomatická," doplnil Hajdúch. Šéfka ostravské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová v této souvislosti znovu apelovala, aby v případě jakýchkoliv příznaků lidé kontaktovali lékaře a nechodili do práce.

Do preventivního testování svých zaměstnanců OKD, jež hradí zaměstnavatel, se pustilo vedení závodu s cílem zabránit šíření infekce na pracovišti. Doly se totiž staly jedním z velkých ohnisek nákazy a musely se kvůli tomu zavřít. "Stáli jsme před otázkou, jak znovu fungovat poté, co se doly znovu otevřou. Napadlo nás řešení jediné, kontinuálně testovat naše lidi. Umožní nám to chránit zdraví našich pracovníků a jejich blízkých a zároveň nám to umožňuje těžit. S odstupem několika týdnů mohu konstatovat, že to rozhodnutí bylo správné," řekla v Olomouci předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

OKD zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19 v polovině srpna. U čtyř dolů působí čtyři odběrové týmy. Výsledky znají horníci do 36 hodin. Vysokokapacitní plošné testování je možné díky softwarovému řešení, které ústav vyvinul, a umožňuje plnou elektronizaci zpracování vzorků. Testování se koná ve 14denních cyklech po dobu tří měsíců, je tedy naplánováno šest vln. Situace se bude odvíjet od epidemiologického stavu v České republice, doplnil pro ČTK Hajdúch.

Koronavirus nejprve zasáhl Důl Darkov a posléze se rozšířil na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková již dříve ČTK sdělila, že se v souvislosti s ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. Firma proto na několik týdnů přerušila těžbu. Obnovila ji v polovině srpna.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během schůzky ve Spojených státech nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru. Uvedl to v dopise, který předal Trumpovi osobně v Bílém domě. Stalo se tak v době, kdy americký lídr usiluje o souhlas Hamásu a Izraele s příměřím v Gaze. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy