Psychologie dezinformací. Proč jim věří tolik lidí?

Jakkoli téma dezinformací není žádnou novinkou, do popředí zájmu vědců, novinářů i zákonodárců se dostalo mnohem více až v souvislosti s prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Právě v tomto případě sledoval celý svět v přímém přenosu, jaký vliv mohou dezinformace mít (nejen) na politiku a společnost.

V souvislosti s těmito událostmi se staly dezinformace předmětem mnoha vědeckých studií. Jednou z otázek, kterou si výzkumníci často pokládali je, jak je možné, že dezinformacím věří tolik lidí.

Studie z roku 2018 publikovaná v magazínu Science navíc zjistila, že se dezinformace šíří rychleji a k širšímu okruhu lidí nežli pravdivé zprávy. Podle výsledků studie trvalo pravdivým zprávám přibližně šestkrát tak dlouho, než se dostaly k 1500 lidem.

Studie k tomu uvádí několik možných vysvětlení. Jedním z nich je, že odlišné informace přitahují pozornost, tedy by se dezinformace mohly šířit rychleji proto, že obsahují zdánlivě nová sdělení. Jelikož ale nebyla tato hypotéza jednoznačně potvrzena, tématem se rozhodli zabývat další vědci v rámci mnoha různých institucí.

Další teorií, se kterou přišel článek v časopisu American Political Science Review (česky americká revue politických věd), je to, že silnou roli hraje takzvaná partizánská polarizace. Dezinformace podle autorů šíří spíše ti lidé, kteří nenávidí svoje politické oponenty, a obsah sdílených zpráv podporuje jejich názory.

Časopis Trends in Cognitive Sciences (česky trendy v kognitivních vědách) pak publikoval článek The Psychology of Fake News (Psychologie falešných zpráv). Vědci v ní zjistili, že na základě jejich zkoumání se nepotvrdila předchozí teorie, která uváděla, že dezinformace se šíří proto, že podporují politické názory svých šiřitelů.

Podle nich naopak špatné zhodnocení pravdivosti souvisí spíše s nepozorností při čtení a nedostatkem znalostí tématu v kombinaci s familiárností a důvěrou ve zdroj.

Také se ukázalo, že je často velký rozdíl mezi tím, čemu lidé věří a co sdílejí na sociálních sítích, což výzkumníci připisují spíše nepozornosti nežli tomu, že by se lidé snažili úmyslně šířit nepravdy. To také odpovídá zjištění týmu Maksyma Gabielkova z Columbia University, že 59 % zpráv bylo sdíleno na Twitteru bez toho, aby uživatel odkaz otevřel.

To zároveň odpovídá zjištěním další studie publikované v časopisu PLOS ONE. Podle zjištění autorů je chování uživatelů sociálních sítí a jejich rozhodování v tomto specifickém prostředí spontánní a rychlé.

Vzhledem k tomu, že uživatelé nemají ve zvyku dlouze se na sítích rozmýšlet a fungují spíše automaticky, rozhodují se na základě různých zkratek – jestli je článek v souladu s tím, čemu daný člověk věří, zda se shoduje s tím, co si myslí většina lidí a jestli článek pochází z důvěryhodného zdroje.

Podle této studie je přitom uživatelů, kteří šíří dezinformace, menšina. Zaměřili se tedy na to, čím se tito uživatelé liší od ostatních. Podle jejich závěrů pravděpodobnost šíření dezinformací souvisí s věkem, nejčastější demografickou skupinou byla věková skupina nad 65 let. To může významně souviset také obecně s mediální gramotností. Druhou významnou charakteristikou je přitom podle zjištění studie osobnost uživatele.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy