Restauratéři očekávají pozitivní vliv uvolnění protiepidemických opatření

Pražští restauratéři, které dnes ČTK oslovila, očekávají pozitivní vliv uvolnění protiepidemických opatření. Změny se pravděpodobně projeví ale až se zpožděním, prudký nárůst návštěvnosti nečekají. Jsou připraveni na dotazy hostů ohledně nových pravidel.

Někde počítají s tím, že povinnost kontrolovat při vstupu doklad o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce přestane platit od středy, zjistila ČTK.

Nová pravidla, která zruší prokazování se takzvanými covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Nejvyšší správní soud minulý týden rozhodl, že podmiňovat vstup do stravovacích a ubytovacích služeb, hudebních klubů či kasin je nezákonné. Mimořádné opatření podle výkladu ministerstva zdravotnictví ruší od půlnoci 9. února.

"V Manifestu se chystáme na to, že od středy 9. února přestane platit povinnost prokazovat očkovací certifikát a bezinfekčnost při návštěvě restaurace. Držíme se při tom vyjádření premiéra (Petra) Fialy (ODS) z 2. února, které bylo široce medializováno, a k tomuto datu se veřejnost upíná. Lidé, pro které dosud platilo omezení, se určitě na středu těší," uvedla za pražský gastronomický koncept Manifesto Radka Ondráčková.

Vliv na návštěvnost nechtěla Ondráčková předjímat. "Hlavně budeme zvědaví, zda se to (rozvolnění) odrazí na víkendových dnech," řekla. Od zákazníků očekává zvýšenou frekvenci dotazů na podmínky vstupu. Obsluze se bez nutnosti kontroly dokladů bude podle Ondráčkové přirozeněji s návštěvníky konverzovat například o přípravě jídla nebo doporučení sezonního nápoje k vybranému menu. Personál si na kontrolu QR kódů sice zvykl, ale necítil se úplně "ve své kůži", dodala.

Celé odvětví gastronomie pociťuje podle spolumajitele vinných barů Vinograf Jana Horešovského dopady nejistoty vyvolaných epidemickou situací a vládními restrikcemi. Nejistota panuje u provozovatelů i hostů. "Vliv všech změn, zejména těch rozvolňovacích, mívá obvykle relativně delší setrvačnost. Vláda v poslední době vysílá signály, že pandemickou situaci již nehodlá řešit restrikcemi, což může mít s určitým zpožděním pozitivní vliv na chování hostů, nicméně některé jejich nové návyky mohou být dlouhodobé nebo i trvalé," uvedl.

Horešovský upozornil, že restauratéry nyní spíše trápí netečný postoj vlády ke kompenzacím. Minulí ani současní ministři podle něj zjevně nespojují omezení se samozřejmostí náhrad, břemeno řešení situace tím přenášejí na podnikatele a jejich zaměstnance. "V této souvislosti aktuálně pozorujeme velký nárůst zavřených provozoven služeb, obchodů i gastropodniků, to je bohužel současná realita," doplnil. Program podpory pro podnikatele zasažené v souvislosti s pandemií by měl být také předmětem středečního jednání vlády.

Související

Více souvisejících

Restaurace

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak

Americký prezident Donald Trump dělá v posledních dnech všechno možné, aby proti sobě poštval katolíky. Po slovním výpadu vůči papeži Lvovi XIV. dokonce zveřejnil obrázek, na němž se připodobnil ke Kristovi. Později ho smazal a přišel s poměrně nevěrohodným vysvětlením. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty budou levnější. Vláda na zítřek snížila strop

České řidiče čeká ve čtvrtek mírné zlevnění u čerpacích stanic. Ministerstvo financí totiž ve svém pravidelném cenovém věstníku zveřejnilo nové cenové stropy, které jsou oproti těm středečním nižší. Benzin bude možné prodávat maximálně za 41,59 koruny za litr, zatímco u nafty byla horní hranice stanovena na 43,50 koruny za litr.

před 5 hodinami

těžba ropy, autor: Zbynek Burival

Paradox války v Íránu: Krize přinesla astronomické zisky pro největší ropné společnosti na světě

Podle analýzy, kterou zveřejnil deník Guardian, generuje současný válečný konflikt mezi USA, Izraelem a Íránem astronomické zisky pro největší světové ropné a plynárenské společnosti. Sto nejvýznamnějších firem v tomto sektoru vydělávalo během prvního měsíce války v průměru více než 30 milionů dolarů každou hodinu v podobě nezasloužených mimořádných zisků. Mezi hlavními vítězi této situace figurují giganti jako Saudi Aramco, ruský Gazprom či americký ExxonMobil.

před 6 hodinami

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi

Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa pouštějí do jednostranných vojenských akcí, které jejich tradiční spojenci odmítají podpořit. Přestože se lídři Evropy či Asie odmítají do války s Íránem zapojit, zjišťují, že následkům tohoto konfliktu nelze uniknout. Pro mnohé z nich se americká zahraniční politika stává politickou i ekonomickou noční můrou, která ohrožuje jejich vlastní kariéry a stabilitu jejich zemí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví

Evropská unie se sice připravuje na novou éru bez Viktora Orbána, ale jeden z jeho výrazných odkazů v Bruselu pravděpodobně zůstane. Maďarský eurokomisař pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat Olivér Várhelyi má podle všeho svou pozici jistou, a to i přes nedávnou drtivou porážku hnutí Fidesz v maďarských volbách. Přestože je Várhelyi považován za loajálního spojence odcházejícího premiéra, jeho profesionální pověst technokrata a zavedené unijní tradice mu v tuto chvíli poskytují silnou ochranu.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele

Americký prezident Donald Trump poprvé veřejně okomentoval osobu nového vítěze maďarských voleb Magyara Pétera. Poté, co strana Tisza dosáhla v parlamentních volbách 12. dubna drtivého vítězství se ziskem ústavní většiny, se pozornost upřela na to, jak na tuto zásadní změnu zareaguje Bílý dům, který doposud udržoval velmi nadstandardní vztahy s odcházejícím Viktorem Orbánem.

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO

Americký prezident Donald Trump pokračuje v ostrém verbálním střetu s papežem Lvem, který vyvolal jeho nesouhlasný postoj k probíhajícímu válečnému konfliktu v Íránu. Trump využil svou sociální síť Truth Social k tomu, aby své předchozí kritické výpady ještě více zdůraznil. Navzdory tomu, že jeho dřívější útoky na hlavu katolické církve vyvolaly vlnu nevole mezi věřícími i mezinárodními diplomaty, prezident nejeví žádné známky ochoty k omluvě.

před 10 hodinami

Pavel Telička

Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce

Bývalý diplomat a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička se ostře opřel do současného dění na české politické scéně, přičemž varoval před bující cenzurou. Podle jeho slov dochází k nepřípustné situaci, kdy ministr obrany Jaromír Zůna cenzuruje vrchního velitele ozbrojených sil. Telička v této souvislosti poznamenal, že o práci samotného ministra obrany není příliš slyšet, neboť má zakázáno mluvit s médii a působí spíše jako stínová postava.

před 11 hodinami

Petr Macinka

Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka, zastupující hnutí Motoristé sobě, v noci na středu nečekaně zveřejnil na svém facebookovém profilu videozáznam. Jedná se o rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem původně pořídila Anežka Vrbicová, mluvčí Kanceláře náčelníka Generálního štábu. Macinka k příspěvku připojil také ostrý komentář zaměřený proti opozičním politikům, novinářům i skupině lidí, kterou označuje jako pražskou kavárnu.

před 12 hodinami

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

včera

Aktualizováno včera

včera

Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci

Britský král Karel III. se připravuje na blížící se návštěvu Spojených států amerických, kde se specifická skupina lidí chystá na jeho přítomnost. Jde o přeživší obětí finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy