S dezinformacemi o koronaviru se setkalo 60 procent Čechů

S nepravdivými informacemi o novém typu koronaviru se setkalo 60 procent Čechů. Nadpoloviční většina z nich takovým informacím alespoň zpočátku uvěřila. Nejvíc lidé věří mýtu, že v prevenci proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.

Zjistila to agentura Ipsos v průzkumu, jehož výsledky dnes poskytla ČTK. Z průzkumu také vyplývá, že mezi Čechy narůstá obava z nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a výrazně sílí přesvědčení, že boj s virem bude dlouhodobá záležitost.

Se zcela či částečně nepravdivými zprávami o koronaviru se setkalo 60 procent účastníků průzkumu, především mladých lidí. Nejčastějším zdrojem těchto informací byl facebook, sociální sítě obecně a také webové stránky.

Z lidí, kteří nějakou nepravdivou informaci o koronaviru zaznamenali, jí alespoň zpočátku věřilo 52 procent. Čtvrtina populace uvěřila nepravdivým informacím opakovaně.

"Ačkoli se mladí lidé s fake news o koronaviru setkali častěji, k těmto konkrétním informacím jsou kritičtější, věří jim méně často než ostatní věkové skupiny," uvedl ředitel agentury Ipsos Jakub Malý. Naopak lidé starší 65 let podle něj velmi často nedokážou posoudit, zda je tvrzení pravdivé, či nikoli.

Ve srovnání s výsledky obdobného průzkumu provedeného v 16 zemích důvěřují Češi častěji informaci, že pobyt na slunci pomáhá v prevenci proti koronaviru. Za pravdivou tuto informaci považuje 32 procent lidí v Česku, ve světě to je 19 procent.

Naopak výrazně méně než jiné národy jsou Češi přesvědčeni o možnosti přenosu viru prostřednictvím poštovních zásilek ze zahraničí. Zatímco globální průměr je 35 procent, v Česku je to přibližně pětina populace.

Kolem světového průměru, který je 17 procent, se mezi Čechy udržuje mýtus, že jednou nakažený člověk nemůže onemocnět nemocí covid-19 podruhé.

První výskyt nemoci covid-19 byl v Česku potvrzen na začátku března. Ve druhé polovině března se koronavirem cítilo ohroženo 81 procent Čechů. V dubnu a květnu průzkumy agentury Ipsos zaznamenaly uklidnění obav veřejnosti. V květnu se koronaviru obávalo 55 procent lidí. Koncem srpna, kdy denní přírůstky nakažených začaly výrazněji růst, se ale podíl lidí pociťujících obavy zvýšil na 60 procent.

V lidech také výrazně sílí přesvědčení, že boj s koronavirem bude dlouhodobá záležitost. Dvě třetiny Čechů jsou přesvědčené, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než půl roku. V březnu to bylo 15 procent populace.

Od července také mírně narostly obavy z dopadů koronaviru na zaměstnání či zdroj obživy na 54 procent. Největší obavy mají lidé ve věku od 30 do 49 let a z početnějších rodin. Nejmenší naopak lidé starší 65 let a bezdětní.

Bezmála 40 procent Čechů zaznamenalo v uplynulém půl roce pokles příjmů. "Ten v naprosté většině případů souvisel s koronavirem. Nejčastěji se jednalo o snížení příjmu kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, snížení pracovního úvazku nebo omezení podnikání," uvádí Ipsos.

Výzkum provedla agentura Ipsos na reprezentativním vzorku internetové populace ČR mezi 26. a 31. srpnem. Zapojilo se do něj 1000 respondentů starších 18 let.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy