Sčítání lidu není možné bez zapojení všech obyvatel, chybí registry

V Česku není možné provést sčítání lidu bez zapojení všech obyvatel republiky. Státu totiž chybí registry údajů, které se podle mezinárodních požadavků zjišťují. Statistici z databází mohou získat jen část potřebných dat. Na dnešní tiskové konferenci k letošnímu cenzu to řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Sčítání, které se koná každých deset let, začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května.

"V českých podmínkách není realizovatelný cenzus, který by byl založen zcela na databázích nebo registrech státu. V tom jsme přece jen výrazně pozadu například oproti skandinávským zemím," uvedl Rojíček.

V řadě států statistici při sčítání získají údaje z databází. Ptají se pak jen vybrané skupiny obyvatel. Třeba Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Slovinsko či Rakousko využívá své registry. Stejně chtěl původně při letošním cenzu postupovat i ČSÚ. Posouzení 37 registrů před pár lety ale ukázalo, že to možné není. Chyběly údaje o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání či zaměstnání. Ucelené nejsou ani informace o bytovém fondu. Vláda tak v lednu 2018 souhlasila s tím, že cenzus bude opět plošný a zapojit se do něj musí všichni obyvatelé. Těch má Česko 10,7 milionu.

Podle Rojíčka ale nastal pokrok. Ve srovnání s rokem 2011 budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně. Před deseti lety se vypisovaly tři formuláře - list osoby, domovní a bytový list. Domovní list se vypustil. Ubylo i otázek v části o osobách.

Rojíček řekl, že řada registrů ale stále chybí. Česko nemá registr bytů. U lidí zná jen adresu trvalého bydliště. Statistici nedokážou z dostupných údajů zjistit, jak vypadá složení domácností. Schází registr vzdělání, podle šéfa ČSÚ jsou k dispozici jen částečné informace u mladších ročníků. Obtížně dostupné, nebo nedostupné jsou údaje o zaměstnání a profesi či dojíždění.

"To jsou věci, které nelze získat z registrů. V podstatě ten minimální rozsah požadovaný mezinárodními standardy bychom nebyli schopni dát dohromady bez toho, aniž bychom udělali plošné šetření. Doufáme, že občané budou mít pochopení. Snažili jsme se to udělat co nejjednodušeji, ale jednodušeji už to nešlo," řekl Rojíček.

V Česku či někdejším Československu se data zatím vždy sbírala od všech obyvatel v terénu. Při posledním cenzu v roce 2011 lidé mohli poprvé poslat údaje elektronicky. Potřebovali k tomu ale stejně papírový tiskopis, jehož číslo museli v počítači zadat. Statistici pak obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů.

"Letošní sčítání je připraveno primárně on-line," uvedla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Elektronické formuláře bude možné vyplňovat od půlnoci z 26. na 27. března do 9. dubna. Údaje není nutné vypisovat, stačí vybírat z nabídky. Papírové formuláře se pak budou vyplňovat od 17. dubna do 11. května. Dostanou je jen ti, kteří se nesečtou přes internet. Doručí jim je s předplacenou obálkou sčítací komisaři. Tiskopis bude k dostání i na většině pošt. Stačí ho pak vhodit do poštovní schránky, nebo odevzdat na poště.

Související

Více souvisejících

Sčítání lidu Český statistický úřad

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

před 5 hodinami

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

před 6 hodinami

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy