Sčítání lidu není možné bez zapojení všech obyvatel, chybí registry

V Česku není možné provést sčítání lidu bez zapojení všech obyvatel republiky. Státu totiž chybí registry údajů, které se podle mezinárodních požadavků zjišťují. Statistici z databází mohou získat jen část potřebných dat. Na dnešní tiskové konferenci k letošnímu cenzu to řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Sčítání, které se koná každých deset let, začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května.

"V českých podmínkách není realizovatelný cenzus, který by byl založen zcela na databázích nebo registrech státu. V tom jsme přece jen výrazně pozadu například oproti skandinávským zemím," uvedl Rojíček.

V řadě států statistici při sčítání získají údaje z databází. Ptají se pak jen vybrané skupiny obyvatel. Třeba Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Slovinsko či Rakousko využívá své registry. Stejně chtěl původně při letošním cenzu postupovat i ČSÚ. Posouzení 37 registrů před pár lety ale ukázalo, že to možné není. Chyběly údaje o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání či zaměstnání. Ucelené nejsou ani informace o bytovém fondu. Vláda tak v lednu 2018 souhlasila s tím, že cenzus bude opět plošný a zapojit se do něj musí všichni obyvatelé. Těch má Česko 10,7 milionu.

Podle Rojíčka ale nastal pokrok. Ve srovnání s rokem 2011 budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně. Před deseti lety se vypisovaly tři formuláře - list osoby, domovní a bytový list. Domovní list se vypustil. Ubylo i otázek v části o osobách.

Rojíček řekl, že řada registrů ale stále chybí. Česko nemá registr bytů. U lidí zná jen adresu trvalého bydliště. Statistici nedokážou z dostupných údajů zjistit, jak vypadá složení domácností. Schází registr vzdělání, podle šéfa ČSÚ jsou k dispozici jen částečné informace u mladších ročníků. Obtížně dostupné, nebo nedostupné jsou údaje o zaměstnání a profesi či dojíždění.

"To jsou věci, které nelze získat z registrů. V podstatě ten minimální rozsah požadovaný mezinárodními standardy bychom nebyli schopni dát dohromady bez toho, aniž bychom udělali plošné šetření. Doufáme, že občané budou mít pochopení. Snažili jsme se to udělat co nejjednodušeji, ale jednodušeji už to nešlo," řekl Rojíček.

V Česku či někdejším Československu se data zatím vždy sbírala od všech obyvatel v terénu. Při posledním cenzu v roce 2011 lidé mohli poprvé poslat údaje elektronicky. Potřebovali k tomu ale stejně papírový tiskopis, jehož číslo museli v počítači zadat. Statistici pak obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů.

"Letošní sčítání je připraveno primárně on-line," uvedla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Elektronické formuláře bude možné vyplňovat od půlnoci z 26. na 27. března do 9. dubna. Údaje není nutné vypisovat, stačí vybírat z nabídky. Papírové formuláře se pak budou vyplňovat od 17. dubna do 11. května. Dostanou je jen ti, kteří se nesečtou přes internet. Doručí jim je s předplacenou obálkou sčítací komisaři. Tiskopis bude k dostání i na většině pošt. Stačí ho pak vhodit do poštovní schránky, nebo odevzdat na poště.

Související

Více souvisejících

Sčítání lidu Český statistický úřad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy