Šéf Hospodářské komory Dlouhý prozradil, co umožní výraznější růst mezd

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého značně zvýší produktivitu a umožní tak výraznější růst mezd pracovníků, než je tomu nyní. Digitální technologie nebudou mít za následek úbytek celkového počtu pracovních míst. Firmy ovšem musejí investovat do progresivních technologií, aby si udržely konkurenceschopnost. Dlouhý to dnes ČTK řekl na konferenci Digitalizace, úspěch nebo nezaměstnanost?, kterou pořádala Moravská vysoká škola Olomouc a okresní Hospodářská komora.

"Žijeme v období, kdy jsme měli dobrý hospodářský růst, který vedl k tomu, že odbory, ale i další se začínají dožadovat daleko většího mzdového růstu. Já tvrdím ano, ale to je možné jedině tehdy, když budeme zvyšovat nejprve produktivitu," uvedl Dlouhý. Česká ekonomika je podle něj malá, otevřená a hodně závislá na vývozu. Její vnitřní struktura je nyní do značné míry založena na automobilovém průmyslu, který se ale vyznačuje poměrně malým objemem přidané hodnoty, což limituje produktivitu a neumožňuje vyšší růst mezd.

Tuzemské podniky proto musejí investovat do digitálních technologií včetně robotických systémů. Moderní technologie můžou najít uplatnění v mnoha oblastech výroby a služeb, kde v budoucnu částečně nahradí lidskou práci a výrazně zvýší produktivitu i konkurenceschopnost průmyslu a služeb. "To nám nakonec umožní to, o čem se dnes bavíme s odbory a někdy jsou o tom i poměrně velké spory, to znamená rychlejší růst reálných mezd tak, abychom se daleko více přiblížili nejvyspělejším zemím Evropy," míní Dlouhý.

Upozornil, že digitalizace nebude mít v budoucnu za následek dlouhodobý úbytek celkového počtu pracovních míst. "Technologický pokrok může vést k zániku určitých pracovních míst, ale současně si vždy vytvoří pracovní místa nová," podotkl.

Podle loni zveřejněné studie společnosti McKinsey může digitalizace zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 až o 26 miliard eur ročně, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z osmi na 16 procent.

Podle rektorky Moravské vysoké školy Olomouc Jarmily Zimmermannové je pro úspěšné zavádění digitálních technologií důležité profesní vysokoškolské vzdělávání. "Připravuje absolventy více na práci na reálném trhu práce," řekla ČTK Zimmermannová, podle které Moravská vysoká škola spolupracuje s firmami například při přednáškách, stážích či praktických cvičení. "Odborníci z IT firem učí studenty přímo to, co se už používá v praxi," dodala Zimmermannová.

Česká ekonomika v předchozích letech rostla rychlým tempem, hlavní zdroje růstu, jako je vysoká zaměstnanost a zvyšování počtu pracovních hodin na zaměstnance, už ovšem naráží na své limity. Novým motorem růstu produktivity je podle studie společnosti McKinsey právě digitalizace.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) mzdy / platy digitalizace hospodářská komora

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

včera

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

včera

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy