Šimůnková chce změnit, jak společnost vnímá postižené. Vydala tato doporučení

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková chce změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Jednou ze zásadních chyb je, že se mluví o invalidech, vozíčkářích a nevidomých, jako by postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka, řekla ČTK Šimůnková.

Zástupkyně ombudsmana v týdnu zveřejnila doporučení nejen pro média, jak o lidech s postižením mluvit a psát a jak s nimi komunikovat.

"Chci postupně změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Je to zásadní úkol vyplývající z Úmluvy o právech lidí s postižení a z doporučení OSN. Změnit myšlení se ale nepodaří, pokud nezačneme o lidech s postižením jinak mluvit," uvedla Šimůnková.

Za nejzásadnější nedostatek považuje, když lidé vidí člověka jen v kontextu jeho postižení. Uvedla, že se mluví o invalidech, vozíčkářích, nevidomých, jako kdyby právě postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka. Podobné je to však se zažitými obraty typu "trpí postižení".

"Není v tom zlá vůle, jde o stereotypy, kterých je třeba se zbavit. Měli bychom se zamýšlet, jestli výrazy, které používáme, jsou adekvátní situaci, a jestli nemohou člověka, o němž mluvíme, stigmatizovat. Lidé také často zapomínají na specifika komunikace s lidmi s postižením, ať už jde o přizpůsobení tempa řeči, gestikulace, úpravy prostředí a podobně," uvedla Šimůnková.

Důležité je podle ní vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení, což znamená mluvit například o člověku s postižením, a ne o postiženém člověku. Stejně tak je lepší vyhýbat se jednoslovným označením, jako nevidomý, vozíčkář, autista, protože tím se osobnost člověka také redukuje jen na jeho postižení.

Vhodné je podle ní také nevyobrazovat lidi s postižením jako oběti, které je třeba litovat, nebo naopak jako hrdiny, že s nějakým postižením dokážou žít. Stejně tak je lepší vyhnout se bezmyšlenkovitě používaným obratům, jako je například "trpí postižením", "upoután na vozík", které opět naznačují, že postižení je něčím dramatickým nebo politováníhodným.

Někteří lidé s postižením podle ní považují způsob, jakým se o nich především v médiích mluví, za stigmatizující. Jiní jsou s tím naopak smířeni. "Zdá se, že jako společnost jsme je přiměli zvyknout si na to, jak se o nich mluví, jak jsou popisováni. Je třeba to začít napravovat," uvedla Šimůnková.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) zdravotně postižení život ombudsman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy