Šimůnková chce změnit, jak společnost vnímá postižené. Vydala tato doporučení

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková chce změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Jednou ze zásadních chyb je, že se mluví o invalidech, vozíčkářích a nevidomých, jako by postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka, řekla ČTK Šimůnková.

Zástupkyně ombudsmana v týdnu zveřejnila doporučení nejen pro média, jak o lidech s postižením mluvit a psát a jak s nimi komunikovat.

"Chci postupně změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Je to zásadní úkol vyplývající z Úmluvy o právech lidí s postižení a z doporučení OSN. Změnit myšlení se ale nepodaří, pokud nezačneme o lidech s postižením jinak mluvit," uvedla Šimůnková.

Za nejzásadnější nedostatek považuje, když lidé vidí člověka jen v kontextu jeho postižení. Uvedla, že se mluví o invalidech, vozíčkářích, nevidomých, jako kdyby právě postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka. Podobné je to však se zažitými obraty typu "trpí postižení".

"Není v tom zlá vůle, jde o stereotypy, kterých je třeba se zbavit. Měli bychom se zamýšlet, jestli výrazy, které používáme, jsou adekvátní situaci, a jestli nemohou člověka, o němž mluvíme, stigmatizovat. Lidé také často zapomínají na specifika komunikace s lidmi s postižením, ať už jde o přizpůsobení tempa řeči, gestikulace, úpravy prostředí a podobně," uvedla Šimůnková.

Důležité je podle ní vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení, což znamená mluvit například o člověku s postižením, a ne o postiženém člověku. Stejně tak je lepší vyhýbat se jednoslovným označením, jako nevidomý, vozíčkář, autista, protože tím se osobnost člověka také redukuje jen na jeho postižení.

Vhodné je podle ní také nevyobrazovat lidi s postižením jako oběti, které je třeba litovat, nebo naopak jako hrdiny, že s nějakým postižením dokážou žít. Stejně tak je lepší vyhnout se bezmyšlenkovitě používaným obratům, jako je například "trpí postižením", "upoután na vozík", které opět naznačují, že postižení je něčím dramatickým nebo politováníhodným.

Někteří lidé s postižením podle ní považují způsob, jakým se o nich především v médiích mluví, za stigmatizující. Jiní jsou s tím naopak smířeni. "Zdá se, že jako společnost jsme je přiměli zvyknout si na to, jak se o nich mluví, jak jsou popisováni. Je třeba to začít napravovat," uvedla Šimůnková.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) zdravotně postižení život ombudsman

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy