Sněmovna pochybila. Student měl nárok na informace z peněžních deníků, rozhodl NSS

Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních deníků poslaneckých klubů. Informace chtěl pro svou magisterskou práci. Jeho stížnosti vyhověl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého lze i studenta vysoké školy považovat za "společenského hlídacího psa", který sleduje veřejný zájem. Soud také v rozhodnutí zdůraznil význam klubů, a tím pádem také význam jejich veřejné kontroly.

Sněmovní kancelář na dotaz ČTK uvedla, že pravidelně poskytovala veřejnosti základní údaje o celkové výši příspěvků na činnost poslaneckých frakcí. Několikrát, například na žádost médií, poskytla i informace o peněžních denících. "Takový dotaz po posouzení v souladu s příslušným nálezem Ústavního soudu splnil čtyři 'prahová kritéria' pro poskytnutí konkrétní informace, kdy jedním z nich je i veřejný zájem," uvedla. V případě studentské žádosti toto kritérium podle sněmovní kanceláře splněno nebylo. "Rozhodnutí NSS nyní vnáší nový pohled do této procedury, který budeme muset akceptovat," dodala.

Kluby jsou podle NSS jedním ze základních pilířů parlamentní demokracie, zároveň přijímají veřejné prostředky na činnost z rozpočtu Sněmovny. "Proto zde existuje zřetelný zájem na veřejné kontrole hospodaření poslaneckých klubů i ve vztahu k platovým náležitostem jejich zaměstnanců," stojí v rozhodnutí.

Pokud veřejnost bude znát počet pracovníků a výši jejich platů a odměn, může učinit úsudek, zda politické strany nakládají s veřejnými prostředky hospodárně a zda jich nezneužívají k výplatě neadekvátně vysokých částek svým členům či sympatizantům, případně k jiným nežádoucím účelům.

NSS rozhodoval o poskytování informací o hospodaření jednotlivých poslaneckých klubů. Podle soudců existuje veřejný zájem na kontrole a za splnění podmínek stanovených v tzv. platovým nálezem ÚS je namístě tyto informace poskytnout. Celý rozsudek zde: https://t.co/WEnvOrKF5e pic.twitter.com/0M6eNgebXn

— Nejvyšší správní soud (@nssoudcz) October 1, 2020

"Takový poznatek může být pro voliče jedním z aspektů hodnocení činnosti jednotlivých poslaneckých frakcí a rozhodování, pro jaký politický subjekt budou hlasovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," napsali soudci.

Soud se také zabýval otázkou, zda poskytnutí informací studentovi pro diplomovou práci může přispět k veřejné diskusi. Dospěl k závěru, že ano, protože diplomové práce se v Česku zveřejňují. Zároveň soud konstatoval, že veřejná kontrola činnosti orgánů veřejné moci nepřísluší jen úzce vymezené skupině osob a status takzvaného společenského hlídacího psa může mít i student.

Peněžní deníky poslaneckých klubů jsou pomocnou evidencí, která slouží jako podklad k vedení účetnictví. Obsahují údaje, z nichž lze jednoznačně identifikovat příjemce plateb. I proto kancelář Sněmovny žádost o poskytnutí těchto informací původně odmítla, což potvrdil i Městský soud v Praze. Odkázal na takzvaný platový nález Ústavního soudu, jenž konkrétními podmínkami limitoval nárok na některé informace o příjmech ve veřejné sféře. Podle NSS však v této konkrétní kauze platový nález neznamená důvod pro paušální odmítnutí nároku na informace z platových deníků.

Student už v mezičase diplomovou práci obhájil na výbornou. Přesto by se mělo jeho žádostí o informace z roku 2017 znovu zabývat vedení kanceláře Sněmovny. Pokud nadále nebude chtít některé konkrétní údaje z deníků poskytnout, bude to muset náležitě zdůvodnit.

Související

Václav Klaus

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil zrušení pokuty pro bývalého prezidenta Václava Klause za projev bez roušky v době pandemie covidu-19, zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti zrušujícímu rozsudku pražského městského soudu. Ministerstvo také musí Klausovi zaplatit náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti, jde zhruba o 4100 korun. ČTK to zjistila z úřední desky NSS. Bývalý prezident dnes v reakci na rozhodnutí NSS pro ČTK uvedl, že vyhrál rozum nad snahou státu diktovat lidské životy.

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud Poslanecká sněmovna Brno Praha politici

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 1 hodinou

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 2 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

včera

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje

Hamás nabídl po opětovném zahájení diplomatických rozhovorů propuštění dalších rukojmích v rámci nové dohody o příměří. Jednání o zastavení bojů začala několik hodin poté, co Izrael spustil novou velkou ofenzivu v Pásmu Gazy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy