Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních deníků poslaneckých klubů. Informace chtěl pro svou magisterskou práci. Jeho stížnosti vyhověl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého lze i studenta vysoké školy považovat za "společenského hlídacího psa", který sleduje veřejný zájem. Soud také v rozhodnutí zdůraznil význam klubů, a tím pádem také význam jejich veřejné kontroly.
Sněmovní kancelář na dotaz ČTK uvedla, že pravidelně poskytovala veřejnosti základní údaje o celkové výši příspěvků na činnost poslaneckých frakcí. Několikrát, například na žádost médií, poskytla i informace o peněžních denících. "Takový dotaz po posouzení v souladu s příslušným nálezem Ústavního soudu splnil čtyři 'prahová kritéria' pro poskytnutí konkrétní informace, kdy jedním z nich je i veřejný zájem," uvedla. V případě studentské žádosti toto kritérium podle sněmovní kanceláře splněno nebylo. "Rozhodnutí NSS nyní vnáší nový pohled do této procedury, který budeme muset akceptovat," dodala.
Kluby jsou podle NSS jedním ze základních pilířů parlamentní demokracie, zároveň přijímají veřejné prostředky na činnost z rozpočtu Sněmovny. "Proto zde existuje zřetelný zájem na veřejné kontrole hospodaření poslaneckých klubů i ve vztahu k platovým náležitostem jejich zaměstnanců," stojí v rozhodnutí.
Pokud veřejnost bude znát počet pracovníků a výši jejich platů a odměn, může učinit úsudek, zda politické strany nakládají s veřejnými prostředky hospodárně a zda jich nezneužívají k výplatě neadekvátně vysokých částek svým členům či sympatizantům, případně k jiným nežádoucím účelům.
NSS rozhodoval o poskytování informací o hospodaření jednotlivých poslaneckých klubů. Podle soudců existuje veřejný zájem na kontrole a za splnění podmínek stanovených v tzv. platovým nálezem ÚS je namístě tyto informace poskytnout. Celý rozsudek zde: https://t.co/WEnvOrKF5e pic.twitter.com/0M6eNgebXn
— Nejvyšší správní soud (@nssoudcz) October 1, 2020
"Takový poznatek může být pro voliče jedním z aspektů hodnocení činnosti jednotlivých poslaneckých frakcí a rozhodování, pro jaký politický subjekt budou hlasovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," napsali soudci.
Soud se také zabýval otázkou, zda poskytnutí informací studentovi pro diplomovou práci může přispět k veřejné diskusi. Dospěl k závěru, že ano, protože diplomové práce se v Česku zveřejňují. Zároveň soud konstatoval, že veřejná kontrola činnosti orgánů veřejné moci nepřísluší jen úzce vymezené skupině osob a status takzvaného společenského hlídacího psa může mít i student.
Peněžní deníky poslaneckých klubů jsou pomocnou evidencí, která slouží jako podklad k vedení účetnictví. Obsahují údaje, z nichž lze jednoznačně identifikovat příjemce plateb. I proto kancelář Sněmovny žádost o poskytnutí těchto informací původně odmítla, což potvrdil i Městský soud v Praze. Odkázal na takzvaný platový nález Ústavního soudu, jenž konkrétními podmínkami limitoval nárok na některé informace o příjmech ve veřejné sféře. Podle NSS však v této konkrétní kauze platový nález neznamená důvod pro paušální odmítnutí nároku na informace z platových deníků.
Student už v mezičase diplomovou práci obhájil na výbornou. Přesto by se mělo jeho žádostí o informace z roku 2017 znovu zabývat vedení kanceláře Sněmovny. Pokud nadále nebude chtít některé konkrétní údaje z deníků poskytnout, bude to muset náležitě zdůvodnit.
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení
Nejvyšší správní soud , Poslanecká sněmovna , Brno , Praha , politici
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 35 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 36 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek