Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních deníků poslaneckých klubů. Informace chtěl pro svou magisterskou práci. Jeho stížnosti vyhověl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého lze i studenta vysoké školy považovat za "společenského hlídacího psa", který sleduje veřejný zájem. Soud také v rozhodnutí zdůraznil význam klubů, a tím pádem také význam jejich veřejné kontroly.
Sněmovní kancelář na dotaz ČTK uvedla, že pravidelně poskytovala veřejnosti základní údaje o celkové výši příspěvků na činnost poslaneckých frakcí. Několikrát, například na žádost médií, poskytla i informace o peněžních denících. "Takový dotaz po posouzení v souladu s příslušným nálezem Ústavního soudu splnil čtyři 'prahová kritéria' pro poskytnutí konkrétní informace, kdy jedním z nich je i veřejný zájem," uvedla. V případě studentské žádosti toto kritérium podle sněmovní kanceláře splněno nebylo. "Rozhodnutí NSS nyní vnáší nový pohled do této procedury, který budeme muset akceptovat," dodala.
Kluby jsou podle NSS jedním ze základních pilířů parlamentní demokracie, zároveň přijímají veřejné prostředky na činnost z rozpočtu Sněmovny. "Proto zde existuje zřetelný zájem na veřejné kontrole hospodaření poslaneckých klubů i ve vztahu k platovým náležitostem jejich zaměstnanců," stojí v rozhodnutí.
Pokud veřejnost bude znát počet pracovníků a výši jejich platů a odměn, může učinit úsudek, zda politické strany nakládají s veřejnými prostředky hospodárně a zda jich nezneužívají k výplatě neadekvátně vysokých částek svým členům či sympatizantům, případně k jiným nežádoucím účelům.
NSS rozhodoval o poskytování informací o hospodaření jednotlivých poslaneckých klubů. Podle soudců existuje veřejný zájem na kontrole a za splnění podmínek stanovených v tzv. platovým nálezem ÚS je namístě tyto informace poskytnout. Celý rozsudek zde: https://t.co/WEnvOrKF5e pic.twitter.com/0M6eNgebXn
— Nejvyšší správní soud (@nssoudcz) October 1, 2020
"Takový poznatek může být pro voliče jedním z aspektů hodnocení činnosti jednotlivých poslaneckých frakcí a rozhodování, pro jaký politický subjekt budou hlasovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," napsali soudci.
Soud se také zabýval otázkou, zda poskytnutí informací studentovi pro diplomovou práci může přispět k veřejné diskusi. Dospěl k závěru, že ano, protože diplomové práce se v Česku zveřejňují. Zároveň soud konstatoval, že veřejná kontrola činnosti orgánů veřejné moci nepřísluší jen úzce vymezené skupině osob a status takzvaného společenského hlídacího psa může mít i student.
Peněžní deníky poslaneckých klubů jsou pomocnou evidencí, která slouží jako podklad k vedení účetnictví. Obsahují údaje, z nichž lze jednoznačně identifikovat příjemce plateb. I proto kancelář Sněmovny žádost o poskytnutí těchto informací původně odmítla, což potvrdil i Městský soud v Praze. Odkázal na takzvaný platový nález Ústavního soudu, jenž konkrétními podmínkami limitoval nárok na některé informace o příjmech ve veřejné sféře. Podle NSS však v této konkrétní kauze platový nález neznamená důvod pro paušální odmítnutí nároku na informace z platových deníků.
Student už v mezičase diplomovou práci obhájil na výbornou. Přesto by se mělo jeho žádostí o informace z roku 2017 znovu zabývat vedení kanceláře Sněmovny. Pokud nadále nebude chtít některé konkrétní údaje z deníků poskytnout, bude to muset náležitě zdůvodnit.
Jak zabalit knihu?
Slevy až 40 %
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení
Nejvyšší správní soud , Poslanecká sněmovna , Brno , Praha , politici
Aktuálně se děje
včera
Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi
včera
Politico: Trump vlepil poliček Evropě. Zadupal ji do prachu
včera
Trump začal vyhrožovat Putinovi
včera
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
včera
Princ Harry se dočkal peněz i omluvy od NGN. Monumentální vítězství, tvrdí právník
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Řidička nepřežila srážku s kamionem
včera
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
včera
Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense
včera
Ukrajina otáčí. Trump může být ve válce prospěšnější, než Biden. Otázka zní, za jakou cenu
včera
Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze
včera
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
včera
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
včera
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
včera
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
včera
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
včera
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
včera
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
včera
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
včera
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
včera
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.
Zdroj: Libor Novák