Speciální průzkum: Zájem Čechů o vývoj kolem epidemie opadá, jsou skeptičtější

Zájem lidí o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru mírně opadl. Ukázaly to výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V prosinci se o vývoj zajímalo 74 procent lidí, zatímco v listopadu podíl činil 78 procent a v květnu při první vlně 85 procent. Lidé jsou také oproti listopadu o něco skeptičtější k vývoji epidemické situace v Česku i v Evropě.

V porovnání s posledním šetřením z první poloviny listopadu zájem o vývoj situace okolo šíření nemoci covid-19 poklesl, a naopak mírně vzrostl podíl těch, kteří se o situaci spíše nezajímají. Zájem o situaci roste s věkem, nejnižší okolo 64 procent byl ve věkové skupině 25 až 34 let, nejvyšší okolo 81 procent mezi lidmi staršími 65 let. Z hlediska vzdělání se o situaci nejvíce zajímají vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Česká veřejnost je ohledně šíření koronaviru v Česku rozpolcená, ukázal dále výzkum. Zlepšení situace očekávalo v prosinci 34 procent dotázaných, zatímco v prosinci jich bylo 53 procent. Zhoršení očekávalo v prosinci 32 procent oproti listopadovým 19 procentům. Z 24 na 30 procent se zvýšil podíl lidí, podle nichž zůstane situace stejná.

K dalšímu vývoji situace v Evropě pak byli čeští občané ještě o něco málo skeptičtější, nejméně optimisticky pak česká veřejnost hleděla na další vývoj situace ve světě. Zlepšení situace v Evropě očekávalo 28 procent dotázaných, ve světě 24 procent. V listopadu byli optimističtější, zlepšení v Evropě předpokládalo 37 procent Čechů, ve světě 30 procent.

Z výzkumu také vyplynulo, že více než pětina respondentů měla na základě příznaků podezření, že má onemocnění covid-19. V povinné karanténě nařízené lékařem nebo hygienou se ocitlo 11 procent respondentů, k dobrovolné izolaci přistoupilo 14 procent českých občanů. Pouze necelá pětina (17 procent) českých občanů v prosinci neznala osobně nikoho s potvrzeným onemocněním covid-19. Po jarní vlně v červnu byla situace opačná, nikoho s potvrzenou nemocí neznalo 81 procent lidí.

Přibližně devět z deseti českých občanů nosí roušky či respirátory a dbá na zvýšenou hygienu. Tři čtvrtiny posilují imunitu a omezují setkávání s jinými lidmi, sedm z deseti dotázaných pak omezili cestování městskou hromadnou dopravou či nákupy v obchodech.

CVVM speciální výzkum provedlo od 20. listopadu do 8. prosince mezi více než tisíci lidmi staršími 18 let.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) češi průzkumy život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy