Předložené znění návrhu stavebního zákona nepřináší potřebnou reformu systému stavebního práva ČR a představuje nevyužitou šanci napravit problémy ve výstavbě a plánování. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká komora architektů (ČKA). Návrh zákona po připomínkovém řízení svou strukturou a ani obsahem podle komory neodpovídá věcnému záměru zákona, který 6. února schválila vláda, uvedla komora. S tím nesouhlasí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), podle kterého návrh nového stavebního zákona se schváleným věcným záměrem plně koresponduje.
"Hlavním cílem nového stavebního zákona je zrychlit povolování staveb, zjednodušit přebujelou administrativu, která ho provází a zajistit dodržování lhůt ze strany státu. A to současná verze splňuje," reagovalo na kritiku ministerstvo.
ČKA uvedla, že nebyl splněn jeden ze základních cílů rekodifikace stavebního práva, tedy dostatečná integrace dotčených orgánů státní správy. U těch, které nejsou zahrnuty, zůstává vyjadřování ve formě závazného stanoviska. "To lze akceptovat pouze u památkové péče v případě objektů v památkové ochraně - národních kulturních památek a zapsaných nemovitých památek, památkových rezervací a zón," uvedl předseda ČKA Jan Kasl.
Podle mluvčího ministerstva Viléma Frčka jsou dotčené orgány státní správy plně integrovány s výjimkou požární ochrany a památkové péče v objektech v památkové ochraně - národních kulturních památek a zapsaných nemovitých památek, památkových rezervací a zón. "Mimo zóny, tedy i v ochranných pásmech, která jsou v ČR velmi široká, již je integrována i památková péče do stavebního úřadu. Zde budou odborníci na ochranu památek i nadále hájit zájmy ochrany historického dědictví, nově však v rámci stavebního úřadu, který bude vydávat jediné integrované razítko pro účely stavebního povolení," uvedl mluvčí.
ČKA namítá, že na základě dohody premiéra se samosprávami mají být obecní úřady ponechány v modelu přenesené působnosti. "Převod stavebních úřadů všech stupňů pod státní stavební správu byl zbytečně deformován," vytýká návrhu zákona Kasl. "Přetrvají tak všechny negativní dopady, kvůli kterým byl model státní stavební správy vytvořen," dodává. Podle mluvčího resortu k původnímu návrhu zákona přišlo několik tisícovek připomínek, které nebylo možné zcela pominout. "Hledal se proto kompromis a možnosti, jak návrh upravit tak, aby vyhovoval co nejvíce všem subjektům, které se na stavebním procesu podílejí nebo mají zájem," uvedl. Tou největší změnou je podle něj právě ponechání stavebních úřadů na nejnižším stupni v přenesené působnosti na obcích. "Jde o politickou dohodu, ke které došlo na úrovni premiéra vlády a ministra vnitra. A tuto dohodu MMR samozřejmě ctí," dodal.
Pozitivně ČKA hodnotí fakt, že se podaří naplnit záměr digitálního podání elektronické dokumentace na jednotný Portál stavebníka. Přínosem bude podle komory také celostátní Geoportál územního plánování, navržený jako agendový informační systém.
Nový stavební zákon v předloženém znění považuje ČKA spíše za další velkou novelu platného stavebního zákona. "Nenaplnila se očekávání vkládaná v nový zákon a prohospodařila se reálná šance na skutečně nový systém plánování a povolování staveb," zmínil předseda ČKA Jan Kasl.
Jako přínos návrhu zákona komora uvádí to, že alespoň počítá s jedním výsledným stavebním povolením, vydaným na některém ze stavebních úřadů v omezeném počtu řízení. "Rozhodně ale ne v jediném, jak byl původní cíl," uvedl Kasl.
Související
Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud
Zámek Tloskov představuje pozdní dozvuk historismu
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 51 minutami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 1 hodinou
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 2 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 2 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 3 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 4 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 5 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil dosažení „rámcové dohody“ ohledně Grónska, čímž alespoň dočasně zažehnal hrozící transatlantickou krizi. Poté, co několik dní stupňoval napětí výhrůžkami o vojenském obsazení ostrova a uvalení drastických cel na evropské spojence, došlo po schůzce s šéfem NATO Markem Ruttem k nečekanému obratu. Trump sice odvolal hrozbu deseti- až pětadvacetiprocentních cel, která měla začít platit od února, ale zároveň dal jasně najevo, že jeho ambice získat nad Arktidou kontrolu zůstávají neměnné.
Zdroj: Libor Novák