Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místě položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty.
Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa Steinmeierovi poděkoval. "Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto," uvedl ve vyjádření pro tisk.
V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.
Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.
Prezidentská kolona dorazila k chrámu od Karlova náměstí kolem 10:20. V čele jely policejní motocykly a vozy s majáčky, silný provoz v Resslově ulici se na krátký čas omezil. Německý prezident u chrámu položil kytici, uvázanou z bílých a červených anturií a žlutých a světle červených mečíků. Poté se v doprovodu své manželky pozdravil s duchovními chrámu a vstoupil do krypty. Zhruba po čtvrthodinové návštěvě německá delegace ještě vystoupala po schodišti k pomníku popravených odbojářů, spolupracovníků a příbuzných parašutistů, který je na podestě kostela. Tam zapálila svíci. Krátce před 11:00 se pak sedm policejních motocyklistů znovu rozjelo a kolona se dala do pohybu směrem k Hradu.
Před návštěvou krypty se německý prezident krátce zastavil s praneteří Jana Kubiše Dagmar Raupachovou. "Tu symboliku návštěvy považuji za důležitou. Podceňovat by se neměla. Je pro budoucnost v pořádku. Jsem vděčná, když si lidé vzpomenou. Parašutisté byli mladí muži, kteří měli život před sebou. Šli do toho bez vidiny jakékoliv odměny a chtěli bojovat za vlast, byť to někomu může dnes znít jako fráze. Kousek z té fráze by v naší společnosti ale měl zůstat s tím, že je správné obětovat něco pro celek," řekla ČTK Raupachová, která s sebou přinesla rudou růží.
Uvedla, že se setkala se Steinmeierem už dřív, když byl německým ministrem zahraničí. "Upozorňovala jsem na ten moment, kdy jsme o tématu (činu výsadkářů) tehdy mluvili. Zmínila jsem pak, že jsem taky advokát. On říká, že advokáti musí držet pospolu. Byl to velmi uvolněný rozhovor. Potom přistoupila jeho žena, která je také právnička. Oba jsou velmi příjemný a rozumný pár," popsala krátký rozhovor Raupachová. Dodala, že setkání vnímá jako poctu. Podle Kubišovy praneteře by si společnost měla uvědomovat, jak velký milník v průběhu druhé světové války čin výsadkářů představoval. "Máme na to být právem hrdi," uzavřela Raupachová.
Steinmeier dorazil na návštěvu ČR ve středu odpoledne. Dnes jednal se svým protějškem Zemanem, v plánu má i schůzky s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pátek se setká i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Steinmeier má další program, na Pražském hradě ho přivítal Zeman
Prezident Miloš Zeman poděkoval po dnešním jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem Německu za podporu při epidemii covidu-19. Zeman na tiskové konferenci řekl, že se hlavy státu shodly v hodnocení situace v Afghánistánu, naopak rozpory mají v pohledu na ekologické plány Evropské unie. Steinmeier ocenil kvalitu vzájemných vztahů, které podle něj mohou být sotva lepší. Je podstatné, aby takové zůstaly i v dalších generacích, zdůraznil.
Z návštěvy, kterou dlouho odkládala pandemie covidu-19, je Zeman potěšen. "A jsem ještě potěšenější, jakým způsobem probíhá. V naprosto věcné a velmi přátelské atmosféře, kterou bych chtěl ocenit," uvedl. Vztahy ČR a Německa podle něj nikdy nebyly lepší. "Chtěl bych poděkovat SRN za její podporu v době covidové pandemie, a to i na úrovni jednotlivých spolkových zemí," doplnil.
Debata se podle něj týkala situace v Afghánistánu, které ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. "Naše názory jsou zde velice blízké. Na druhé straně jsme se dotkli Green Deal Europe (tzv. Zelené dohody pro Evropu), tam bych řekl, že naše názory se poměrně liší," konstatoval. Pokud Německo kromě uhelných zavře i jaderné elektrárny, Česko podle Zemana počká, jaké to bude mít důsledky. "A když se objeví nedostatek elektřiny, tak ČR jako významný exportér elektřiny bude velmi ráda elektřinu do Německa za rozumnou cenu dodávat," doplnil.
Hovořilo se podle něj i o dopravním spojení mezi Prahou a Mnichovem, ale také o regulaci Labe.
Steinmeier řekl, že na návštěvu se velmi těšil. "Velmi mi záleží na tom, když naše vztahy mohou být sotva lepší, aby bylo rostoucí přátelství rozvíjeno dál, přešlo na další generace," podotkl. Je podle něj mimořádné, kam se vztahy v posledních 30 letech podařilo posunout. "Naše přátelství má tak pevný základ, že se stalo nezávislým na politických konstelacích na té či oné straně," řekl v souvislosti s volbami v obou zemích.
Propojení obou zemí si připomněl cestou do Prahy, kam se vypravil vlakem. "Těžko existuje nějaké hlavní město také blízké Berlínu," řekl. Cestu proto využil i k rozhovoru s pendlery z obou stran. Chce se zasadit o to, aby se již kvůli epidemii covidu-19 neuzavíraly hranice. "Spolupráce přes hranice vede k výhodám na obou stranách, podporuje dobré sousedství a přátelství," míní. Podle něj by se v česko-německém příkladu mohly inspirovat i další unijní země.
Související
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident
Frank-Walter Steinmeier , atentát na Heydricha (1942) , historie , Jan Kubiš , Jozef Gabčík
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek