ROZHOVOR | Kolik bude stát stopka exekucí? Mluvčí Exekutorské komory Desatová pro EZ vyčíslila náklady

ROZHOVOR - Ani jim vládní návrh plně nevyhovuje, i když Exekutorská komora České republiky již několik let navrhuje zastavení marných exekucí. Zásadně však nesouhlasí s aktuálně navrhovaným řešením a odmítá také jeho přijetí navrženou úpravou ve stavu legislativní nouze. „Plošné zastavování exekuce by podle názoru komory blokovalo kapacity pro ty exekuce, v nichž dlužníci potřebují okamžitou pomoc. Zastavování podle návrhu by za stávajících kapacit trvalo dle našich odhadů tři až pět let a vyžádalo si vynaložení nákladů ve výši kolem 150 milionů korun,“ konstatuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky Lenka Desatová.

Paní inženýrko Desatová, jak se má zachovat člověk v exekuci, když nyní během koronavirové pandemie, nikoli tedy vlastní vinou, přišel o příjem a nemůže splácet?

V takovém případě může dlužník požádat o odklad exekuce na určitou dobu. Je třeba však počítat s tím, že musí vzniklou situaci prokázat.

Úřad ministerstva spravedlnosti chce umožnit zastavit i bez souhlasu věřitele exekuci, u níž v posledních třech letech nedošlo ani k částečnému uspokojení vymáhané pohledávky či k zajištění majetku ve výši, která by stačila alespoň k uhrazení nákladů exekuce. Věřitel může takovému zastavení bezvýsledné exekuce zabránit jen tím, že složí další zálohu na její náklady. Zpravidla existují výjimky, například u vymáhání výživného na nezletilé dítě musí věřitel se zastavením exekuce souhlasit. Je to podle Vás správný a rozumný návrh?

Exekutorská komora České republiky již několik let navrhuje zastavení marných exekucí. Zásadně však nesouhlasí s aktuálně navrhovaným řešením. A odmítá také jeho přijetí navrženou úpravou ve stavu legislativní nouze. Navrhovaná úprava zastavování exekucí není způsobilá okamžitě pomoci potřebným a vytváří tlak na justici, která se pod tlakem byrokracie složí a to nepomůže v konečném důsledku nikomu. Plošné zastavování exekuce by podle názoru komory blokovalo kapacity pro ty exekuce, v nichž dlužníci potřebují okamžitou pomoc. Zastavování podle návrhu by za stávajících kapacit trvalo dle našich odhadů tři až pět let a vyžádalo si vynaložení nákladů ve výši kolem 150 milionů korun. Návrh navíc nijak neřeší situaci, že zastavené exekuce budou obratem znovu zahájeny, a to minimálně pro náklady těch předchozích exekucí, již zastavených, protože náklady zastavených exekucí musí být podle nálezů Ústavního soudu ČR ukládány povinným. To by paradoxně vedlo k další eskalaci problému a situace dlužníků se ještě zhorší.

Vaše komora vyzvala exekutory, aby posuzovali vstřícně návrhy na odklad exekuce. Je to ale spravedlivé vůči věřitelům, kteří v době pandemie rovněž potřebují finance a nyní se svých peněz nemusejí jen tak dočkat?

Součástí rozhodovacího procesu o tom, zda exekuce bude odložena a případně na jak dlouho, je také posouzení, zda a jak by odkladem exekuce byl poškozen oprávněný. Jiná bude situace v případě nezletilého dítětě vymáhajícího výživné a jiná u velké inkasní společnosti.

Co si vlastně lze představit pod pojmem vstřícně posuzovat návrhy na odklad?

Jde zejména o vstřícnost při hodnocení tvrzení dlužníka i jím předkládaných důkazů.

Neočekáváte, že po pandemii budou exekutoři i soudy doslova zahlceni, řada lidí díky epidemii a nemožnosti vydělávat spadne do tzv. dluhové pasti? Například se mohou objevit noví dlužníci, kteří v současné situace nejsou schopni splácet alimenty, výživné.

Na hodnocení je v současné době brzo. Velice závisí na tom, jak přistoupí stát a další subjekty k řešení stávající situace, například podpora zaměstnanců, živnostníků i zaměstnavatelů. To vše se až po značné době případně projeví v oblasti exekuční. Navíc na nově zahájené exekuce musí být nejdřív k dispozici příslušné pravomocné a vykonatelné soudní rozhodnutí. Taková zcela jistě zatím nejsou a soudy budou při omezené kapacitě vzniklé opatřeními proti pandemii rozhodovat daleko pomaleji.

Může se stát, že se dočasně úplně zastaví veškeré exekuce a vykonávají se v současné době vůbec?

Exekuce se dnes provádí, ale v omezeném režimu. Jde vesměs o ty, které byly nařízeny dříve, než nastal stav nouze. Nových řízení je velice málo. O počtu a způsobu provádění exekucí soudy, správci daně, Celní správou, obcemi, zdravotními pojišťovnami a dalšími orgány státní správy a územní samosprávy nemáme žádné informace.

Zaznamenala Exekutorská komora České republiky během pandemie nějaké podvodné aktivity?

Bohužel musím říci, že ano. Koncem března zjistila Exekutorská komora České republiky novou podvodnou aktivitu. V obci Libčany, okres Hradec Králové, neznámý pachatel polepil před domem stojící vozidlo falešnou exekuční nálepkou, která navozuje dojem, že pochází od soudního exekutora JUDr. Jana Fendrycha, který působí na Exekutorském úřadě na Praze 2. Výše zmíněný soudní exekutor však takovou nálepku ani použité razítko neužívá. Exekutorská komora ČR se obrátila na orgány činné v trestním řízení a tímto nabádá veřejnost k obezřetnosti. Pokud se kdokoli setká s podezřelou aktivitou související s exekuční činností, nechť se obrátí na Exekutorskou komoru ČR nebo na příslušného soudního exekutora.

Související

Ilustrační fotografie.

Exekutor chce po českém dlužníkovi v průměru téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488.500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148.000 korun. Na konci června mělo 683.239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR. 

Více souvisejících

Exekutorská komora rozhovor Exekuce dluhy Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy