Taxikář léčený remdesivirem opustil VFN. Jsou to frajeři, děkoval lékařům

Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir, dnes odešel z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do domácího léčení. Podle lékaře Michala Šotoly z I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN má pacient před sebou poměrně náročnou rehabilitaci. Řekl to novinářům. Propouštěný pacient poděkoval personálu a lékařům, jsou podle něj "frajeři" a zachránili mu život.

"Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích," uvedl Šotola. Markovič řekl, že bude muset denně cvičit a získat znovu svalovou hmotu. "Boj ještě neskončil a plně si uvědomuji," uvedl. K práci taxikáře se už vracet nechce, zvažuje nabídku od firmy, která rozváží mezi nemocnicemi krev.

Od 10. března se léčil nejprve v Thomayerově nemocnici kvůli zápalu plic, o koronaviru se u něj vůbec neuvažovalo. Později se u něj objevily potíže s dechem, proto byl testován na přítomnost koronaviru. Kvůli selhání plic byl po pěti dnech převezen do VFN a lékaři jej napojili na přístroj ECMO zajišťující mimotělní oběh, který mu do krve dodával kyslík.

Americký lék mu začali podávat 24. března, kdy už se začal zlepšovat. Podle vedoucího lékaře kliniky anestezie a resuscitace VFN Martina Balíka nejde jednoznačně říct, jakou roli na vyléčení hrál remdesivir. Studie zatím nejsou prokazatelné a dat je málo.

Případ dnes propouštěného pacienta byl podle ředitele nemocnice Davida Feltla "orámováním epidemie koronaviru v Česku". "Jeho případ zahájil horkou fázi pandemie a teď ho propouštíme do fáze, kdy se nemocnice zase otevírají běžné péči a případů přibývá marginálně desítky případů na celou republiku," uvedl.

Antivirotikum remdesivir firmy Gilead podává VFN také dalšímu pacientovi, jednoho léčí také Fakultní nemocnice v Motole. Do testování léků v Česku je zapojena také Nemocnice na Bulovce a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Žádný z léků na covid-19 není oficiálně schválený, u všech jde o experimentální léčbu. Kromě remdesiviru se podávají také léky na HIV, antimalarika nebo chřipku včetně japonského favipiraviru, který by měly dostat také asi stovky českých pacientů. Lékaři testují také možnost nemocné léčit krevní plazmou uzdravených.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují například v pražském Kongresovém centru.

Experti na zhoubné nádory už pečují o první válečné uprchlíky. Do léčby je třeba zapojit i ukrajinské doktory

Čeští lékařští experti musejí pečovat i o nádorově nemocné pacienty z Ukrajiny, kteří ze své země utekli před válkou. Již dvě mladé pacientky s Hodgkinovým lymfomem přijala v minulých dnech I. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK v Praze. A počítá s příchodem dalších, stejně jako ostatní centra, která nádorová onemocnění krve léčí. Tuzemští doktoři si uvědomují, že běženci se nejvíce zklidní, když se dostanou k lékaři, který komunikuje v jejich mateřštině. „Řešíme nyní s Českou lékařskou komorou, jak ukrajinské lékaře co nejrychleji zapojit do systému, i kdyby to nejprve bylo na úrovni tlumočníků. Absenci odborných dokumentů ze strany ukrajinských doktorů by mohlo vyřešit čestné prohlášení,“ říká profesor Vít Procházka z Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze loni spotřebovala 2600 respirátorů denně

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze spotřebovali loni průměrně téměř 2600 respirátorů na den. Zástupci nemocnice dnes na facebooku uvedli, že respirátorů FFP2 bylo loni zapotřebí celkem 890.000 a FFP3 56.000 kusů. Běžných chirurgických roušek spotřebovali téměř 274.000 kusů. V roce 2020 jich však potřebovali více než dva miliony.

Více souvisejících

Všeobecná fakultní nemocnice Praha život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy