Státní zástupce se v případu údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP) domáhá přehrání odposlechů obžalovaných. Odvolací Vrchní soud v Praze by měl podle něj zrušit loňské rozhodnutí, které osvobodilo všech 17 obviněných, a případ by měl vrátit pražskému městskému soudu s pokynem k doplnění dokazování. Obhájci to dnes odmítli. Vrchní soud vyhlásí své rozhodnutí v tzv. jízdenkové kauze v úterý ráno.
Na zahájení odvolacího zasedání dorazilo šest obžalovaných - někdejší ředitel DPP Martin Dvořák, bývalý ředitel služeb podniku Tomáš Petana, tehdejší ekonomický šéf DPP Ivo Štika, advokáti Marek Stubley a Aleš Rozehnal a spolupracující obviněný, Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim. Lobbista Ivo Rittig a zbývající obvinění se soudu omluvili a dali mu souhlas s jednáním v nepřítomnosti.
Státní zástupce Adam Borgula dnes zkritizoval pražský městský soud za to, že se ve svém nepravomocném rozsudku nevypořádal s řadou předložených důkazů - tedy že je buď vůbec neprovedl, nebo je řádně nevyhodnotil. Verdikt je podle něj nepřezkoumatelný. "Mám za to, že ta pochybení jsou natolik rozsáhlá a opomenutých důkazů je tolik, že je potřeba rozsudek zrušit a věc znovu projednat u nalézacího soudu," řekl.
Městský soud nevyslechl některé navržené svědky a zejména nepovolil přehrání odposlechů. Zdůvodnil to tím, že nahrávky vznikly při prověřování jiného případu - údajné korupce kolem bývalého státního zástupce Libora Grygárka. Borgula dnes upozornil na to, že toto sledování povolil soud jakožto nezávislý arbitr. Podle státního zástupce by bylo paradoxní, kdyby nahrávky nešlo použít.
Advokáti se proti snaze vrátit kauzu do hlavního líčení ohradili. Podle nich městský soud postupoval zcela správně, když odposlechy neprovedl. Obhájci také Borgulovi vyčetli to, že ve svém odvolání pouze polemizuje s hodnocením důkazů ze strany soudu. "Státní zástupce si z důkazů vybírá to, co se mu hodí do jeho konstruktu," prohlásil jeden z advokátů Jiří Matzner.
Předseda odvolacího senátu Luboš Vlasák původně naplánoval zasedání od pondělí do pátku, nakonec ale stihl celý program za jediný den, a to včetně doplnění dokazování několika listinami, které si vrchní soud sám vyžádal.
Kauza DPP má dvě části. První se týká smluv, jež dopravní podnik pod Dvořákovým vedením v roce 2008 uzavřel kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá, v níž figuruje i Rittig, popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů.
DPP má v případu postavení poškozeného. Podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun a proti osvobozujícímu verdiktu se také odvolal. Pražský městský soud totiž dospěl k závěru, že vznik škody se nepodařilo prokázat - mimo jiné údajně neexistuje důkaz o tom, že Dvořák nebo Rittig na základě uzavřených smluv něco obdrželi.
Borgula požadoval v hlavním líčení pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty pět nebo deset milionů korun. Obžalovaní vinu popírají. Rittig dříve uvedl, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného. Dvořák zdůraznil, že nikdy nezasahoval do výběrových řízení.
Související

Metro C ráno nejezdilo na části trasy. Důvodem byla technická závada

Další výluka na lince metra C. V úseku přes centrum Prahy se nejezdí
Dopravní podník Praha , Martin Dvořák , Ivo Rittig , soudy , Praha , Odposlechy
Aktuálně se děje
před 3 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 4 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 5 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 6 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera
Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.
Zdroj: Libor Novák