Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze chomutovských solárních elektráren. Zároveň soud odmítl stížnosti čtyř dalších aktérů kauzy. Kromě Alexandra a Zdeňka Zemkových se na soud obrátili Vladimír Čimpera, Jaroslav Krym, Karel Šupina a Jan Hudeček. ČTK to zjistila z databáze soudu. Z výroku ÚS vyplývá, že oba Zemkové jsou ve výkonu trestu.

Podle Zdeňka Zemka staršího, majitele holdingu Z-Group, kterému obě elektrárny patří, ústavní soudkyně zpravodajka ani neviděla spis, údajně byl celou dobu na Krajském soudu v Brně. Zpravodajkou, která usnesení připravovala, byla Kateřina Šimáčková.

"Rozhodovala pod vlivem zkorumpovaných médií ovládaných energetickou mafií a fakticky dokonala jeden z největších justičních zločinů. Aby mohla energetická mafie rozkrádat ročně desítky miliard korun, nevinní lidé musí být za mřížemi. Kdyby měl ÚS spis k dispozici, nemohl by takto povrchně a nezákonně rozhodnout," uvedl Zemek starší.

Odsouzení uplatnili celou řadu námitek, od kritiky soudců, kteří se případem zabývali, přes výhrady k právnímu hodnocení až k uloženým trestům. Zemkové také tvrdili, že se žádného trestného činu nedopustili, byli prý odsouzeni jen za to, že v pozici statutárních orgánů podepsali předávací protokol. Ústavní soud musel námitky pro přehlednost rozčlenit do skupin a očíslovat, nakonec ale nenašel žádný důvod k zásahu.

Aktéři případu byli odsouzeni za přípravu podvodu kvůli vyšší výkupní ceně elektřiny. Jednali koordinovaně, aby uvedli v omyl Energetický regulační úřad a získali licenci před koncem roku 2010, tedy za výhodnějších podmínek.

"Licence byla získávána pouze a jen s cílem obohatit se a její získání bylo přirozeným mezistupněm k tomuto obohacení se," stojí v usnesení ÚS.

Bratři Zemkové dostali nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení. Čimpera si vyslechl čtyřletý trest, Krym si má odpykat sedm let. Šupina dostal 5,5 roku a Hudeček sedm let vězení nepodmíněně.

Přes soudem stanula také bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Její trest ale zrušil Vrchní soud v Olomouci, další obžalované Michaely Schneidrové se zastal Nejvyšší soud. Případ proto částečně znovu otevřel Krajský soud v Brně, rozhodnout by měl dnes.

Mluvčí holdingu Z-Group Miroslav Slaný nedávno ve vyjádření pro ČTK uvedl, že v kauze chomutovských solárních elektráren "jde o naprosto zvrácenou právní konstrukci a o nesmyslnou kriminalizaci správního řízení". V době, kdy chomutovské elektrárny získaly licence, byly prý zcela dokončené. Státní zástupce podle Slaného obžaloval několik lidí z pokusu o podvod jenom proto, že požádali o licenci a během první kontrolní prohlídky, která předcházela udělení licence, byly zjištěny marginální nedodělky. Na vyšší výkupní cenu z roku 2010 nakonec podle Slaného elektrárny vůbec nedosáhly.

Obžalobě pro solární podvod čelí v jiném procesu také miliardář Zdeněk Zemek starší, otec bratrů Zemkových.

Související

soudy

Ústavní soud dostal šest stížností v kauze bratrů Zemkových, projedná je naráz

Ústavní soud (ÚS) obdržel v kauze chomutovských solárních elektráren bratrů Zemkových stížnosti všech šesti odsouzených. Sloučil je k projednání v jednom spojeném řízení. Soudkyní zpravodajkou se nově stala Kateřina Šimáčková, zjistila ČTK z usnesení v soudní databázi. Stížnosti podali Alexandr a Zdeněk Zemkovi, Vladimír Čimpera, Jaroslav Krym, Karel Šupina i Jan Hudeček.
Solární energie

Podvod s elektrárnou miliardáře Zemka: Technik si odpyká vyšší trest, rozhodl soud

Krajský soud v Brně za podvod s elektrárnou miliardáře Zdeňka Zemka VT-sun na Chomutovsku uložil technikovi Janu Hudečkovi takzvaný společný trest 7,5 roku vězení. Technik už dříve dostal za podvody s dalšími elektrárnami sedmiletý trest, krajský soud věc vyhodnotil jako pokračující trestnou činnost, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Eva Angyalossy. Další dva lidi soud obžaloby zprostil. Obžalobě ve věci čelí i Zemek, soud ji ale vyčlenil do samostatného projednávání a dosud nerozhodl. Zemkovi hrozí až deset let vězení.

Více souvisejících

Zdeněk Zemek (podnikatel) Ústavní soud ČR solární energie justice Alena Vitásková

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy