Odborníci ve společnosti OKD, jejíž počítačovou síť v pondělí ochromil hackerský útok, pokračují ve vytváření lokální sítě tak, aby především zajistili výrobu a bezpečnost zaměstnanců.
Mluvčí OKD Ivo Čelechovský zdůraznil, že čidla metanu nepřestala fungovat, a bezpečnost horníků tak nebyla ohrožena. Firma v pondělí z bezpečnostních důvodů ukončila těžbu ve všech svých dolech, na svátky tam ale stejně měl být omezený provoz bez těžby. Těžit se má znovu začít v pátek 27. prosince.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že současný výpadek těžby zatím nijak neohrožuje průmysl. "Kdyby to mělo být v delším horizontu, tak pochopitelně by ty dopady byly velmi nepřéjemé," řekl Havlíček ČT. Dodal, že podstatná část uhlí vytěženého OKD jde do regionu do klíčových průmyslových společností. Věří však, že se situaci v dalších dnech podaří vyřešit.
Mluvčí OKD Čelechovský uvedl, že odborníci připravují lokální počítačovou síť. "Aby během vánočních svátků hlavně byla zabezpečena výroba, těžba a bezpečnost zaměstnanců, tak aby noční směna 26. prosince už mohla udělat první přípravné práce na rozjezd některých porubů (dobývacích prostorů) 27. prosince," řekl Čelechovský.
Uvedl, že do podzemí i nyní běžně fárají zaměstnanci, kteří kontrolují jednotlivé systémy a provádějí fyzickou údržbu. "Elektronická čidla, která monitorují výskyt metanu v podzemí, jsou plně funkční. Jsou vedena úplně samostatně mimo hlavní síť," řekl Čelechovský,
Policejní mluvčí René Černohorský řekl, že policie pokračuje ve vyšetřování události. "Odbor analytiky a kybernetické kriminality krajského ředitelství provádí procesní úkony. Kriminalisté jsou ve spojení s lidmi ze společnosti OKD a zjišťují, jak je to rozsáhlé, jakým způsobem byla firma zasažena, které servery, co by to ohrozilo," řekl Černohorský.
Na případu pracují také odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Čelechovský už dříve řekl, že úplnou charakteristiku viru, který firmu napadl, a jeho analýzu včetně účinného způsobu jeho likvidace a bezpečného vyčištění všech stanic bude mít OKD k dispozici až v novém roce.
Hlavní útok nastal v neděli 22. prosince kolem 22:00, kdy škodlivý kód komplexně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy. Firma už zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, jež budou pracovat v oddělené malé síti.
Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.
Vedoucí IT oddělení OKD Martin Straka uvedl, že je nutné kompletně obnovit data, ale obnova zřejmě bude časově náročnější než u benešovské nemocnice, protože infrastruktura OKD je složitější. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na uvedení systému do provozu intenzivně pracuje dodavatel softwaru.
Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží ve čtyřech dolech na Karvinsku. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí. V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.
Související
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
OKD , Hackeři , počítačové viry , Karviná , Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) , Karel Havlíček
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 1 hodinou
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 2 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 3 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 4 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
Donald Trump vydal další varování směrem k Íránu, tentokrát doprovázené vizuálně úderným příspěvkem na platformě Truth Social. Prezident sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou v ruce na pozadí výbuchů devastujících kopcovitou krajinu. Tento příspěvek, opatřený nápisem „No more Mr Nice Guy!“ (Konec hodného pána), představuje dosud nejostřejší tón v jeho komunikaci vůči Teheránu.
Zdroj: Libor Novák