V Českém Švýcarsku začali vytvářet protipožární pásy

V Národním parku České Švýcarsko začalo kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru. Jeden z těžebních strojů poskytnutých státním podnikem Lesy ČR už s vytvářením protipožárních pásů začal, další čtyři harvestory jsou na cestě, uvedl dnes večer na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). České Švýcarsko od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, který se rozšířil na území o rozloze téměř 1000 hektarů.

Těžební stroje budou podle ministra tvořit protipožární pásy a odstraňovat suchou hmotu. "První už je na místě a pustil se do vytváření protipožárních pásů. Další stroje jsou na cestě," uvedl Nekula.

Náklady spojené s nasazením techniky budou podle ministra hradit Lesy ČR. "Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku," dodal ministr.

Oheň v národním likvidují více než čtyři stovky hasičů, včetně dobrovolných. Požár se podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka šíří údolím říčky Kamenice. Hlavním cílem je, aby se plameny nešířily směrem na severovýchod. Situace není optimální kvůli tomu, že dnes odpoledne začal foukat vítr, který hašení komplikuje, dodal.

Se zásahem v těžko přístupném terénu pomáhají hasičům vrtulníky s vaky na vodu. Dnes vpodvečer se do hašení požáru zapojil polský vrtulník. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group, přiletět má také vrtulník ze Slovenska a dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

České Śvýcarsko požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy