V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.

Například vodu ve středočeských přírodních koupalištích zatím hygienici hodnotí stupněm jedna nebo dva z pěti, tedy jako vhodnou ke koupání. V tomto týdnu ale prováděli nové odběry vody pouze na třech menších koupalištích na Mladoboleslavsku, zbylé údaje tak vycházejí z měření z minulého týdne. Všechna koupaliště budou hygienici testovat znovu v pondělí.

Na jihu Čech má aktuálně nejlepší kvalitu voda v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou jakost, tedy první stupeň z pěti. Třeba ve dvou sledovaných lokalitách v nádrži Orlík - Radavě a Podolsku - se ale již objevily sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je tam proto na stupni tři, kdy by již mohla působit zdravotní potíže citlivějším jedincům, jako jsou alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Rybník Hejtman i Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku jsou už podle hygieniků na stupni čtyři, takže nemají vodu vhodnou ke koupání. "Jedná se o dlouhodobý trend," řekl ČTK Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. V sousedním Plzeňském kraji mají přírodní a venkovní koupaliště velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost vody je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je však stále průhlednost kolem dvou metrů. Kamenný rybník je tradičně zbarvený hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu.

V Karlovarském kraji je voda v koupalištích rovněž většinou kvalitní. Podle posledních odběrů zůstává čistá i v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici, kde hygienici minulým rokem zaznamenali výskyt škodlivých cerkárií. Také v Ústeckém kraji se mohou lidé většinou koupat bez zdravotního rizika. Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku a obdobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku. Koupaliště Prunéřov zatím sezonu nezahájilo a neotevřelo se ještě ani koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Také koupaliště Křižanov zůstává i letos mimo provoz.

V Libereckém kraji má koupaliště v Chrastavě u Liberce vodu nevhodnou ke koupání. Důvodem je kolísavá kvalita přítoku, problémy s kvalitou vody jsou tam dlouholeté. Naprostá většina sledovaných přírodních koupališť v regionu má ale výbornou kvalitu vody, pro toto období podle hygieniků dokonce nejlepší za poslední roky. Pomohlo k tomu podle nich chladné jaro.

I voda v koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většinou čistá. Hygienici měli mírné připomínky jen ke kvalitě vody v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Riziko pro lidi, kteří se přijdou vykoupat, však nepředstavují.

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody proti předchozím měřením na některých místech mírně zhoršila. Nadále ale zůstává nejhůře na třetím stupni z pěti, kdy hygienici doporučují po koupání sprchu. V Jihomoravském kraji je podle webu hygieniků voda na všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, a rekreantům tak nehrozí potíže.

Související

Ilustrační foto

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 
Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy