Kalamita. Bouře Sabine potrhala dráty, bez proudu je 280 tisíc odběratelů

Počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, odpoledne stoupl. Po 15:00 jich bylo přes 280.000 proti 65.000 po poledni. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Kalamitní stav vyhlásil ČEZ v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji a E.ON v Jihočeském kraji.

V síti ČEZ bylo po 15:00 podle mluvčí skupiny Soni Holingerové 311 poruch na vedení vysokého napětí, kolem poledne to přitom byla necelá stovka. Na distribučním území firmy je podle ní bez elektřiny aktuálně 260.000 odběratelů, po 14:00 se počet vyšplhal až na 290.000. Dalších téměř 23.000 domácností bez proudu hlásí E.ON.

"Bohužel, druhá vlna vichřice způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde jsme již celé dopoledne pracovali. Začínáme tedy v podstatě odznovu," uvedla odpoledne Holingerová. Nejhorší je podle ní situace na Plzeňsku a ve středních Čechách.

V Plzeňském kraji pracujeme na 30 poruchách na VN, bez eletkřiny je cca 19 tis. odběratelů. V Moravskoslezském kraji řešíme 10 poruch na VN a bez elektřiny je na 4,5 tis. odběrných míst. Na severu i východě Čech je situace stabilizována. pic.twitter.com/YZ2ZywUTiJ

— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) February 10, 2020

"Vzhledem k tomu, že vítr opět zesílil, vzrostl i počet poruch v síti. Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme téměř 80. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy, ale poruchy začaly přibývat znova i na Vysočině a nově i v Jihomoravském kraji," potvrdila mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Nejvíce zasaženo je podle ní v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny 8200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá, Frymburk nebo Chvalšiny. Bez elektřiny zůstávají také domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak nebo Český Rudolec.

ČEZ původně vyhlásil kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Spolu s tím, jak se vichřice přesunula ze západních Čech přes severní Čechy směrem na východ, přibyl odpoledne i Liberecký, Ústecký a Královéhradecký kraj. Holingerová uvedla, že pro hlášení poruch mají lidé využít bezplatnou linku 800 850 860 nebo www.bezstavy.cz.

Tisíce lidí byly po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Dodávky proudu tam už ale byly plně obnoveny. ČTK to dopoledne řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Spadl podle něj jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Odpoledne podle Holubce firma zásadnější poruchy zatím nezaznamenala, většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.

Související

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví

Vichřice, které se přehnaly před dvěma týdny a na přelomu minulého a tohoto týdne přes Českou republiku, zasáhly v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) více než 1,3 miliony metrů krychlových dříví. Nejvíce stromů zlomily nebo vyvrátily na jihu Čech a na Vysočině. LČR odhadují škodu na 350 až 400 milionů korun, sdělili dnes ČTK zástupci LČR.
Následky orkánu Sabine

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech rychlost až 90 km/h, v dalších regionech nárazy dosáhnou 70 km/h. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celou ČR. V posledních dvou týdnech je to už několikáté varování před silným větrem.

Více souvisejících

orkán Sabine (únor 2020) Elektřina Energetika ČEZ E.ON Počasí Česká republika Karlovarský kraj Plzeňský kraj Liberecký kraj

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy