Vláda se k živnostníkům chová jako komunisté po Únoru a hrozí vězením. Vzbouříme se, říká hospodský Janeček

Jeho chystaná rebelie má ohlas. Jiří Janeček, provozní pivovaru Malý Janek, který odmítá dnes restauraci zavřít ve dvacet hodin, jak ukládá nové vládní nařízení, tvrdí, že se k jeho výzvě připojily desítky podniků. Na protest navíc hospodští vyvěsí na provozovny českou vlajku. „Vláda se k živnostníkům chová jako komunisté, kteří po Únoru 1948 podnikatelský sektor zlikvidovali. Kabinetu Andreje Babiše už nevěříme. Místo, aby v době pandemie pomohl, tak nám zasazuje poslední ránu a ministr Zaorálek ještě hrozí vězením. Proto se vzbouříme,“ říká pro EuroZprávy.cz Janeček.

Rozhodl se už nemlčet a iniciuje revoltu hospodských. Provozní pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček je pobouřen, že ani ne po týdnu, kdy podniky po padesáti dnech znovu otevřely, budou muset na základě vládního nařízení končit o dvě hodiny dříve. Bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének musejí od středy zavírat ve dvacet hodin namísto dvaadvaceti. „Jestli si vláda myslí, že zkrácením provozní doby o dvě hodiny zasadí koronaviru drtivý úder, tak Pán Bůh s námi. Kabinet absolutně nesystematicky, chaoticky zavádí jedno opatření za druhým, ale vir se mu zastavit nepodařilo.“

Symbolem revolty bude i vyvěšená vlajka

Bývalý poslanec ODS není jediným, kdo dnes ve dvacet hodin večer odmítne svoji restauraci uzavřít. K jeho rebelii se postupně přidávají desítky podniků v zemi. „Kolik jich přesně bude, nedovedu říci, protože akce není organizovaná. Uvidíme, co se bude dít dnes po osmé hodině večer. Je však patrné, že situace, která zde vznikla, donutila živnostníky se hlasitě ozvat. Ale i kdyby se našly hospody, které by zavřely ve dvacet hodin večer a vyvěsily na protest proti současné vládě vlajku, pak revolta splní svůj účel,“ míní.

Pivovarník současnou situaci přirovnává k paralele z Února 1948, kdy se v tehdejším Československu ujali moci komunisté a po svém nástupu likvidovali živnostníky. „Státní moc si nás rovněž vybrala jako obětního beránka a ničí nám naše živobytí, a to díky jejím nesystematickým a chaotickým rozhodnutím. Místo účinné pomoci nám zasadí poslední ránu a ministr kultury Lubomír Zaorálek nám vyhrožuje, že pokud nařízení neuposlechneme, tak skončíme na 48 hodin ve vězení. Pevně věřím, že šlo jen o hodně špatný vtip. Vládě jako živnostníci už nevěříme.“

Exzastupitel a bývalý člen Rady hlavního města Prahy označuje kabinet za nesolidní a jeho nařízení za hloupé. Nerozumí, proč stát neustále omezuje restaurace, když narvaná MHD, korporátní obchody plné lidí či shlukování firemních zaměstnanců v práci nikomu v době koronavirové pandemie nevadí. Hospody tak od minulého čtvrtka, kdy po padesáti dnech otevřely, čeká další restrikce. „Bohužel vláda nezveřejňuje statisticky, ale nevěřím tomu, že hlavním a největším problémem v šíření koronaviru by byly restaurace. Navíc náš sektor otevřel teprve minulý čtvrtek, a tak s rostoucími čísly nemůžeme mít díky inkubační době nic společného.“

Exposlanec, který se ve sněmovně angažoval ve výborech pro obranu a pro bezpečnost, počítá s tím, že jej po vypršení provozní doby mohou navštívit policisté. „Apeluji na zdravý rozum, nikdo se nechce s policií rvát stejně jako nechceme, aby nám beranidlem rozrážela vstupní dveře. Protest neděláme kvůli tržbám, protože po znovuotevření jsme na čtyřiceti procentech, ale revolta má upozornit na to, aby si vláda z hospodských nadále nedělala obětního beránka.“

Zakladatel i předseda Občanské konzervativní strany se neobává úředních sankcí, které mohou následovat, pokud neuzavře včas, jak ukládá vládní nařízení. „Nebojíme se. Doufáme, že zvítězí zdravý rozum a vláda se k našemu problému postaví čelem. Stále věříme, že kabinet přehodnotí svůj chaotický, zmatečný pandemický plán a připraví nějaký systém, který by už fungoval. Bohužel vláda promarnila od jara nesmírné množství času a na druhou vlnu se mohla připravit úplně jinak.“

Zkrácení otvírací doby o dvě hodiny má na tržbu zásadní vliv. Mnozí hosté totiž většinou na večeři či na pivo přicházejí právě kolem dvacáté hodiny. „Obrat tak klesne v průměru o čtyřicet procent a někde i více. Musíte si uvědomit, že nastal adventní čas, řada lidí si po nákupu bude chtít jít někam posedět i něco pojíst, mnozí si vybírají dovolenou a rádi by se pobavili, ale nebudou mít kde, což se pochopitelně projeví na tržbě. Ale také je nutné férově říci, že narváno jsme nyní neměli, protože lidé mají nyní jiné priority,“ říká pro EuroZprávy.cz Janeček.

Zkrácení provozní doby nahraje šíření nákazy

Bývalý zastupitel Městské části Prahy 11 se domnívá, že zkrácením provozní doby vláda přispívá k dalšímu šíření nákazy. „Protože lidé mohli sedět v restauracích podle pravidel a nyní se přesunou do garáží, kde budou alkohol konzumovat a jejich počínání bude postrádat jakýkoli řád. Jedná se tedy o další důkaz, jak se vláda chová chaoticky a ničí lidem jejich životy.“ Podnikatel si myslí, že stát má v současné době jen dvě možnosti. „ Buď vše už nechá otevřené, anebo po vzoru Izraeli úplně vše zavře. Ale já mám dojem, že variantu s tvrdým lockdownem promarnila a už je pozdě. Navíc úplně ztratila důvěru.“

Expert na gastronomii a vaření piva upozorňuje, že dodnes nejsou vyřešené kompenzace živnostníků a podnikatelů za jaro, kdy museli mít provozovny uzavřené. „A o podzimu už raději nemluvím vůbec. Jak říkám, jsme svědky neskutečného chaosu, který ekonomiku stojí spoustu peněz.“

Pomoc od státu je podle něj nedostačující a špatně dostupná. „Abyste ji mohli dostat, musíte splnit řadu podmínek jako například bezdlužnost, což je samozřejmě hloupost, protože firmy nyní dluží, kam se podívají. A tak kompenzaci dostanou nadnárodní korporáty, které čerpají peníze zvenku, ale malí živnostníci prostě nemají šanci cokoli dostat.“

Účastník Rallye Dakar z roku 2009, kterou dokončil s právníkem Viktorem Chytkou na 51. místě, upozorňuje na další obrovské nebezpečí. „Německé a rakouské firmy totiž dostaly jako finanční podporu až osmdesát procent tržeb vypočtenou z minulého období, a tak budou saturované, plně připravené. Nyní v klidu odpočívají a jsou finančně zajištěné, a až se u nich vše otevře, tak nás německé a rakouské společnosti v České republice doslova požerou.“

Provozní Malého Janka, který uvaří až 20 tisíc litrů piva měsíčně, a zásobí jím hlavně vlastní restauraci i okolí a jeden podnik na pražském Jižním Městě, vyčíslil podnikatelskou ztrátu od března na dvanáct milionů, a to hovoří zejména o hotelech, jejichž provoz musel kvůli pandemii ukončit. „Uzavření tří velkých hotelů způsobilo ztrátu kolem dvanácti milionů korun, proto jsem se v hotelové sekce musel rozloučit s více jak padesáti zaměstnanci.“

Hoteliér ale dlouho nepropouštěl, uvěřil slibům vlády, že vše dorovná a poslechl ji, aby lidi udržel. „Jenže kompenzace nepokryly ani dvacet procent veškerých nákladů spojených s uzavřením hotelů a vyplácením zaměstnanců. Vláda si z nás regulérně udělala úřad práce. Kdyby naopak na jaře rovnou řekla, že nic nedostaneme, tak jsme se s nastalou situací mohli nějak popasovat. Ale pokud slyšíte, abyste nepropouštěli, a pak pomoc nepřijde, je to vlastně neřešitelné,“ rozčiluje se a dodává, že stát nezachraňoval zaměstnavatele, ale jen zaměstnance. „Ale zaměstnavatelé už současnou situaci prostě nejsou schopní zvládnout.“

Jiří Janeček konstatuje, že vládě se během pandemie nahromadilo kromě živnostníků mnoho témat, která vyžadují řešení. „Zemi díky pandemii hrozí chudoba, nezaměstnanost i nevzdělanost, která díky neustálým zavírání škol postihne mladou generaci, což je další velký problém.“

Související

Jiří Janeček

Chcípl PES se proměnil v politické hnutí, počítá s kandidaturou ve volbách

Protestní iniciativa podnikatelů Chcípl PES se oficiálně stala politickým hnutím. Ministerstvo vnitra 5. března zaregistrovalo hnutí pod názvem Otevřeme Česko - Chcípl PES, sídlo má hnutí v Jincích na Příbramsku, kde jeho spoluzakladatel Jiří Janeček provozuje pivovar a restauraci. Hnutí chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách, sdělil dnes ČTK Janeček.
Ilustrační fotografie

Iniciativa Chcípl PES se mění v politické hnutí, restaurace budou buňkami

Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Restaurace se stanou politickými buňkami. V nich pak podle výkladu organizátorů bude moci být otevřeno, protože politická jednání mají z restriktivních vládních nařízení výjimku. Uvedli to dnes na tiskové konferenci v jedné z "odbojných" restaurací, pražském Šeberáku.

Více souvisejících

Jiří Janeček (dříve ODS) Restaurace pivovary Vláda ČR podnikatelé živnostníci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy