Vyhazov či propad mezd kvůli covidu postihl třetinu Čechů, ukázal průzkum

Ztráta práce či propad výdělku kvůli pandemii nemoci covid-19 v listopadu postihly asi třetinu Čechů, nebo jejich blízkých. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Negativně nynější situace, kdy stát kvůli šíření covidu-19 nařídil uzavření restaurací, provozoven služeb nebo části obchodů, zasáhla hlavně živnostníky.

Více než polovina z nich zaznamenala kvůli pandemii pracovní problémy. Obavy ze ztráty práce má v současnosti více než polovina všech Čechů, což je mírně více než za první vlny epidemie na jaře.

Přímo zasáhla koronavirová krize práci zhruba čtvrtiny účastníků průzkumu. Tři procenta lidí přišla od březnového začátku epidemie v Česku o práci a nedaří se jim stále najít novou, další dvě procenta mají po ztrátě práce nyní jen nárazové výdělky díky brigádám. Dalším 18 procentům Čechů klesl výdělek, nebo jsou na nucené dovolené. Devět procent dotázaných pak nezaznamenalo problémy osobně, pokles mzdy nebo propuštění však zasáhlo někoho z členů jejich domácnosti.

S pracovními problémy se potýkají hlavně živnostníci. Sedm procent jich je po ztrátě práce bez výdělku a dalších devět procent přežívá jen díky brigádám. Propad výdělku zasáhl 29 procent živnostníků a devět procent z nich zaznamenalo problémy s prací u člena domácnosti. Ze zaměstnanců přišla úplně o práci jen dvě procenta lidí, 16 procentům klesl výdělek a devět procent hlásí problém s prací u člena domácnosti. Zaměstnancům podle autorů průzkumu pomohly zachovat pracovní pozice vládní programy podpory.

Podíl lidí bez práce nebo s propadem příjmů je v současnosti nižší než při první vlně epidemie na jaře. Na přelomu dubna a května hlásilo až sedm procent lidí, že ztratilo práci, a dalších 24 procent se potýkalo s poklesem výdělku. Do konce léta se pak situace postupně zlepšovala, ale nyní problémů s prací a výdělkem v Česku opět přibývá. Ještě v polovině října hlásilo v průzkumu PAQ Research potíže s prací přímo u sebe jen 16 procent lidí a u členů domácnosti dalších 11 procent dotázaných.

Velké finanční problémy má podle průzkumu nyní podobně jako v předchozích týdnech a měsících kolem 12 procent domácností v Česku. Příjem těchto domácností klesl od začátku epidemie covidu-19 o 30 a více procent a úspory jim vystačí jen nejvýše na dva měsíce. Lehčí ekonomické problémy má dalších 25 procent domácností. Ty buď zaznamenaly propad příjmů také o 30 a více procent, ale mají úspory aspoň na půl roku, nebo se jim méně propadly příjmy, ale úspory jim na půl roku nevystačí. S problémy se potýkají hlavně domácnosti živnostníků, lidí pracujících na dohodu nebo lidí s nižším vzděláním.

Kvůli ekonomickým problémům se přibližně čtvrtina domácností rozhodla omezit výdaje například na nákup potravin, oblečení či vybavení domácnosti, na návštěvy restaurací, kulturu nebo cestování. To může podle autorů průzkumu vést k poklesu domácí poptávky a tím i ke zpomalení ekonomiky následovanému dalšími otřesy na trhu práce.

Údaje vycházejí z průzkumů prováděných pravidelně každé dva až tři týdny od letošního března, kdy se v Česku začal šířit koronavirus. Poslední průzkum je z 10. listopadu. Průzkumů se účastní 2200 a 2600 lidí. Na průzkumech spolupracují společnost PAQ Research, vědci z iniciativy IDEA AntiCovid a agentura NMS.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé práce průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Chemické zbraně

Asad rozséval smrt, Rusko ho krylo. Oběti chemických útoků v Sýrii poprvé promluvily

Oběti chemických útoků v Sýrii, které pod hrozbou represí dlouho mlčely, poprvé otevřeně mluví o hrůzách, jež prožily. Tawfiq Diam, který při útoku v roce 2018 v Dúmě přišel o svou ženu a čtyři děti, popsal, jak chemické bomby rozsévaly smrt mezi obyvateli. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že při útoku byl použit vysoce koncentrovaný chlor, vypuštěný z vrtulníku syrské armády.

před 38 minutami

Věznice, ilustrační fotografie

Vězni beze jména, drcení k smrti. "Lidská jatka" odhalují skutečná zvěrstva Asadova režimu

Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa

V neděli přišla zpráva, kterou mnozí považovali za nemožnou: režim syrského prezidenta Bašára al-Asada je svržen a dlouhotrvající občanská válka, která zemi devastovala po 13 let, možná spěje ke svému konci. Jaký bude další osud Sýrie? O tom podle server The Conversation mohou rozhodnout světové mocnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy