Vyhazov či propad mezd kvůli covidu postihl třetinu Čechů, ukázal průzkum

Ztráta práce či propad výdělku kvůli pandemii nemoci covid-19 v listopadu postihly asi třetinu Čechů, nebo jejich blízkých. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Negativně nynější situace, kdy stát kvůli šíření covidu-19 nařídil uzavření restaurací, provozoven služeb nebo části obchodů, zasáhla hlavně živnostníky.

Více než polovina z nich zaznamenala kvůli pandemii pracovní problémy. Obavy ze ztráty práce má v současnosti více než polovina všech Čechů, což je mírně více než za první vlny epidemie na jaře.

Přímo zasáhla koronavirová krize práci zhruba čtvrtiny účastníků průzkumu. Tři procenta lidí přišla od březnového začátku epidemie v Česku o práci a nedaří se jim stále najít novou, další dvě procenta mají po ztrátě práce nyní jen nárazové výdělky díky brigádám. Dalším 18 procentům Čechů klesl výdělek, nebo jsou na nucené dovolené. Devět procent dotázaných pak nezaznamenalo problémy osobně, pokles mzdy nebo propuštění však zasáhlo někoho z členů jejich domácnosti.

S pracovními problémy se potýkají hlavně živnostníci. Sedm procent jich je po ztrátě práce bez výdělku a dalších devět procent přežívá jen díky brigádám. Propad výdělku zasáhl 29 procent živnostníků a devět procent z nich zaznamenalo problémy s prací u člena domácnosti. Ze zaměstnanců přišla úplně o práci jen dvě procenta lidí, 16 procentům klesl výdělek a devět procent hlásí problém s prací u člena domácnosti. Zaměstnancům podle autorů průzkumu pomohly zachovat pracovní pozice vládní programy podpory.

Podíl lidí bez práce nebo s propadem příjmů je v současnosti nižší než při první vlně epidemie na jaře. Na přelomu dubna a května hlásilo až sedm procent lidí, že ztratilo práci, a dalších 24 procent se potýkalo s poklesem výdělku. Do konce léta se pak situace postupně zlepšovala, ale nyní problémů s prací a výdělkem v Česku opět přibývá. Ještě v polovině října hlásilo v průzkumu PAQ Research potíže s prací přímo u sebe jen 16 procent lidí a u členů domácnosti dalších 11 procent dotázaných.

Velké finanční problémy má podle průzkumu nyní podobně jako v předchozích týdnech a měsících kolem 12 procent domácností v Česku. Příjem těchto domácností klesl od začátku epidemie covidu-19 o 30 a více procent a úspory jim vystačí jen nejvýše na dva měsíce. Lehčí ekonomické problémy má dalších 25 procent domácností. Ty buď zaznamenaly propad příjmů také o 30 a více procent, ale mají úspory aspoň na půl roku, nebo se jim méně propadly příjmy, ale úspory jim na půl roku nevystačí. S problémy se potýkají hlavně domácnosti živnostníků, lidí pracujících na dohodu nebo lidí s nižším vzděláním.

Kvůli ekonomickým problémům se přibližně čtvrtina domácností rozhodla omezit výdaje například na nákup potravin, oblečení či vybavení domácnosti, na návštěvy restaurací, kulturu nebo cestování. To může podle autorů průzkumu vést k poklesu domácí poptávky a tím i ke zpomalení ekonomiky následovanému dalšími otřesy na trhu práce.

Údaje vycházejí z průzkumů prováděných pravidelně každé dva až tři týdny od letošního března, kdy se v Česku začal šířit koronavirus. Poslední průzkum je z 10. listopadu. Průzkumů se účastní 2200 a 2600 lidí. Na průzkumech spolupracují společnost PAQ Research, vědci z iniciativy IDEA AntiCovid a agentura NMS.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé práce průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 8 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy