Ministerstvo školství požaduje po obviněných v kauze údajné manipulace sportovních dotací náhradu škody 1,116 miliardy korun. Po zahájení hlavního líčení to uvedla zmocněnkyně úřadu. Další poškození - Český olympijský výbor a Česká obec sokolská - se žádné náhrady nedomáhají. Soud dnes stihl částečně vyslechnout jen prvního z obžalovaných, bývalého ředitele ministerského odboru sportu Zdenka Břízu, který vinu odmítl.
V případu čelí obžalobě pět lidí a dva spolky. Konkrétně je to kromě Břízy někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová, Fotbalová asociace ČR (FAČR) a její bývalý předseda Miroslav Pelta, Česká unie sportu (ČUS) a její šéf Miroslav Jansta a generální sekretář ČUS Jan Boháč.
Ministerstvo v jednací síni pražského městského soudu nevysvětlilo, jak dospělo k výši nárokované škody, což se nelíbilo jednomu z advokátů. Soudkyně Lenka Cihlářová ale jeho námitky zamítla s tím, že úřad požadavek zdůvodnil písemně v listině, která je založena v trestním spisu.
Po přečtení obžaloby, které zabralo státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi přes hodinu, přišla na řadu Břízova výpověď. "Cítím se nevinen. Obžaloba nepochopila dotační programy vypisované ministerstvem školství a pokusím se to tady dokázat," prohlásil. Státní zástupce podle Břízy nevzal v potaz důkazy svědčící o jeho nevině. "V obžalobě je spousta chyb a vad. Řadu let jsem pracoval jako státní úředník a mám na to oko," řekl obžalovaný.
"Dostal jsem dvakrát cenu fair play - poprvé jako hráč, podruhé jako funkcionář," podotkl bývalý vrcholový basketbalista s tím, že se snažil hrát fair play i v tomto procesu a například neposkytovat předem rozhovory médiím. Obžaloba ale podle něj fair play nehraje a nepostupuje nestranně.
Podle státního zástupce se Bříza v únoru 2017 podílel společně s Kratochvílovou na tom, že ministerstvo navýšilo spolku jejího milence Pelty státní podporu o 19,8 milionu korun na úkor dalších žadatelů. Kratochvílová s Břízou a Boháčem pak údajně vyjednali na základě požadavku Jansty výhodnější podmínky i pro ČUS, a to o 11,5 milionu korun.
"Komunikoval jsem s desítkami subjektů ve sportovním prostředí, důvodem byly rozpočty. Opravdu to není tak, že jsem někoho preferoval," řekl k tomu Bříza. K vytýkanému porušení mlčenlivosti uvedl, že bylo v zájmu zaměstnavatele, že spolkům sděloval některé skutečnosti. Dělal to podle vlastních slov proto, aby mohly pracovat s rozpočtem na příští rok.
"Když jsem se dověděl, že je obviněn Jansta s Boháčem, říkal jsem si, že to snad není možný. A za dvě hodiny jsem byl obviněný taky," popsal. Dodal, že je kriminalizovaný za administrativní chybu. Ve výpovědi velmi podrobně popisoval systém rozdělování dotací. Opakovaně také pochválil práci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která kvůli aféře rezignovala.
Hlavní líčení začalo hned od počátku nabírat zpoždění oproti původnímu plánu, který v druhé půlce týdne počítal s výslechy prvních svědků. Skluz zapříčinila nejen obsáhlá Břízova výpověď, která bude pokračovat ve středu, ale také nepřítomnost Kratochvílové. V pondělí soud kvůli absenci obžalované nemohl jednat, Žena, které obžaloba vyčítá mimo jiné klientelismus a přijetí úplatku od Pelty, dnes opět nedorazila. Tentokrát ale soudu vzkázala, že souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.
Související

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Prázdniny v novém školním roce 2024/25: Víme, kdy budou mít děti volno
ministerstvo školství , Miroslav Pelta , Zdeněk Bříza (kauza Pelta) , Simona Kratochvílová (MŠMT) , Miroslav Jansta , soudy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40
80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Zdroj: Jakub Jurek