Začal soud v kauze sportovních dotací. MŠMT žádá přes miliardu jako náhradu škody

Ministerstvo školství požaduje po obviněných v kauze údajné manipulace sportovních dotací náhradu škody 1,116 miliardy korun. Po zahájení hlavního líčení to uvedla zmocněnkyně úřadu. Další poškození - Český olympijský výbor a Česká obec sokolská - se žádné náhrady nedomáhají. Soud dnes stihl částečně vyslechnout jen prvního z obžalovaných, bývalého ředitele ministerského odboru sportu Zdenka Břízu, který vinu odmítl.

V případu čelí obžalobě pět lidí a dva spolky. Konkrétně je to kromě Břízy někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová, Fotbalová asociace ČR (FAČR) a její bývalý předseda Miroslav Pelta, Česká unie sportu (ČUS) a její šéf Miroslav Jansta a generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Ministerstvo v jednací síni pražského městského soudu nevysvětlilo, jak dospělo k výši nárokované škody, což se nelíbilo jednomu z advokátů. Soudkyně Lenka Cihlářová ale jeho námitky zamítla s tím, že úřad požadavek zdůvodnil písemně v listině, která je založena v trestním spisu.

Po přečtení obžaloby, které zabralo státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi přes hodinu, přišla na řadu Břízova výpověď. "Cítím se nevinen. Obžaloba nepochopila dotační programy vypisované ministerstvem školství a pokusím se to tady dokázat," prohlásil. Státní zástupce podle Břízy nevzal v potaz důkazy svědčící o jeho nevině. "V obžalobě je spousta chyb a vad. Řadu let jsem pracoval jako státní úředník a mám na to oko," řekl obžalovaný.

"Dostal jsem dvakrát cenu fair play - poprvé jako hráč, podruhé jako funkcionář," podotkl bývalý vrcholový basketbalista s tím, že se snažil hrát fair play i v tomto procesu a například neposkytovat předem rozhovory médiím. Obžaloba ale podle něj fair play nehraje a nepostupuje nestranně.

Podle státního zástupce se Bříza v únoru 2017 podílel společně s Kratochvílovou na tom, že ministerstvo navýšilo spolku jejího milence Pelty státní podporu o 19,8 milionu korun na úkor dalších žadatelů. Kratochvílová s Břízou a Boháčem pak údajně vyjednali na základě požadavku Jansty výhodnější podmínky i pro ČUS, a to o 11,5 milionu korun.

"Komunikoval jsem s desítkami subjektů ve sportovním prostředí, důvodem byly rozpočty. Opravdu to není tak, že jsem někoho preferoval," řekl k tomu Bříza. K vytýkanému porušení mlčenlivosti uvedl, že bylo v zájmu zaměstnavatele, že spolkům sděloval některé skutečnosti. Dělal to podle vlastních slov proto, aby mohly pracovat s rozpočtem na příští rok.

"Když jsem se dověděl, že je obviněn Jansta s Boháčem, říkal jsem si, že to snad není možný. A za dvě hodiny jsem byl obviněný taky," popsal. Dodal, že je kriminalizovaný za administrativní chybu. Ve výpovědi velmi podrobně popisoval systém rozdělování dotací. Opakovaně také pochválil práci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která kvůli aféře rezignovala.

Hlavní líčení začalo hned od počátku nabírat zpoždění oproti původnímu plánu, který v druhé půlce týdne počítal s výslechy prvních svědků. Skluz zapříčinila nejen obsáhlá Břízova výpověď, která bude pokračovat ve středu, ale také nepřítomnost Kratochvílové. V pondělí soud kvůli absenci obžalované nemohl jednat, Žena, které obžaloba vyčítá mimo jiné klientelismus a přijetí úplatku od Pelty, dnes opět nedorazila. Tentokrát ale soudu vzkázala, že souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství Miroslav Pelta Zdeněk Bříza (kauza Pelta) Simona Kratochvílová (MŠMT) Miroslav Jansta soudy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 43 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy