Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech, na níž vyjma absence povinných rozestupů nechybělo ani drobné občerstvení, jež si přítomní dle slov ministryně spravedlnosti Marie Benešové prostrkovali pod rouškou, nyní otočili o 180°.
"No páni, to ale byla hostina." I těmito slovy by se dal charakterizovat včerejší prostřený stůl na Karlově mostě s účastí nezanedbatelného množství lidí. Češi se po měsíce trvající karanténě vracejí do takřka úplného normálu, neztrácejí smysl pro optimismus a vyjma Karviné si dosyta užijí i barů a nočních klubů bez omezené otevírací doby.
Počínání českého národa si všiml i zahraniční tisk, včetně britské BBC, a tudíž se informace o "bagatelizování" stále velmi vážné situace dostala i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Právě ta varovala před přílišnou "zbrklostí" a připomněla, že ač se to tak vzhledem k dalšímu a dalšímu uvolňování restriktivních opatření může zdát, tak koronavirus tu s námi stále je. "Loučit" se s ním prostřednictví takových masových akcí je podle ní příliš brzké.
Hosté seděli u půl kilometru dlouhého stolu na mostě, jejž dříve brázdili cizinci, jedli a pili, co hrdlo ráčilo. Občerstvení jim mimořádně neservírovali číšníci. Přinesli si jej z domova. Nad nějakým dodržováním sociálního distancování, které je i nadále v mnoha zemích povinné, se cítili povznesení.
Česko patří z hlediska koronaviru mezi málo zasažené země. Nakazilo se jím necelých 12 tisíc lidí z celkového počtu deseti milionů obyvatel, a zemřelo jich pouze 350. Pořadatel akce Ondřej Kobza se hájil tím, že na Karlově mostě byla nízká koncentrace lidí díky úbytku zahraničních turistů, tudíž si všichni zúčastnění mohli dopřát nezapomenutelný zážitek, aniž by ohrožovali své vlastní zdraví.
"Chtěli jsme oslavit konec koronaviru tím, že se sejde větší skupina lidí, kteří prokáží svou odvahu nebát se potkat a kteří povečeří u společného stolu," vysvětlil. Účastníci si museli svá místa předem zarezervovat. Kapacita se naplnila velmi rychle. Jedna z hostek uvedla, že se o celé akci dozvěděla na sociálních sítích, a rozhodla se na ní jít, protože jí zaujala.
"Akorát mi skončila noční směna, takže jsem doma nestihla nic připravit. A tak jsem přinesla aspoň víno a nějaké občerstvení, které jsem našla v lednici," řekla. Česko díky včasnému přijetí velmi přísných restriktivních opatření dostalo nákazu novým typem koronaviru pod kontrolu a nyní si může dovolit vracet se zpět k normálu.
Lze pořádat například hromadné akce do 1000 osob. Bazény, sauny, muzea, galerie a zoologické zahrady mohou být přístupné neomezenému množství návštěvníků. Bary, restaurace, kavárny, diskotéky a noční kluby mají počínaje 1. červencem neomezenou otevírací dobu, vyjma Karvinska, které je momentálně lokálním ohniskem nákazy.
"Kromě cinkání příborů a živé hudby jsem zaznamenal i všudypřítomnou češtinu, která Karlovu mostu přidala na jeho dávno zapomenuté kráse. Dříve byl totiž doslova "okupován" zahraničními turisty a nyní si na něm u dlouhého stolu užili překrásný sluneční večer Češi. Přestože se mělo jednat o symbolickou rozlučku s koronakrizí, byli si všichni přítomní vědomi, že se stále jedná o předčasnou oslavu," řekl Rob Cammeron, dopisovatel BBC žijící v Praze.
"Navzdory masivnímu rozvolnění přísných hygienických opatření nezačaly počty nově nakažených nijak dramaticky stoupat. Existují už jenom lokální ohniska čítající 15 případů denně. Dnes večer byl na mostě znát optimismus. Lidé jako by znovu získali chuť do života," shrnul.
Související
Z Karlova mostu skočil, hasiči ho vytáhli na břeh
Chlapci i dívce, kteří posprejovali Karlův most, uložil soud 60 hodin prospěšné činnosti
Karlův most , pandemie , potraviny jídlo , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák