O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech, na níž vyjma absence povinných rozestupů nechybělo ani drobné občerstvení, jež si přítomní dle slov ministryně spravedlnosti Marie Benešové prostrkovali pod rouškou, nyní otočili o 180°.

"No páni, to ale byla hostina." I těmito slovy by se dal charakterizovat včerejší prostřený stůl na Karlově mostě s účastí nezanedbatelného množství lidí. Češi se po měsíce trvající karanténě vracejí do takřka úplného normálu, neztrácejí smysl pro optimismus a vyjma Karviné si dosyta užijí i barů a nočních klubů bez omezené otevírací doby. 

Počínání českého národa si všiml i zahraniční tisk, včetně britské BBC, a tudíž se informace o "bagatelizování" stále velmi vážné situace dostala i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Právě ta varovala před přílišnou "zbrklostí" a připomněla, že ač se to tak vzhledem k dalšímu a dalšímu uvolňování restriktivních opatření může zdát, tak koronavirus tu s námi stále je. "Loučit" se s ním prostřednictví takových masových akcí je podle ní příliš brzké.

Hosté seděli u půl kilometru dlouhého stolu na mostě, jejž dříve brázdili cizinci, jedli a pili, co hrdlo ráčilo. Občerstvení jim mimořádně neservírovali číšníci. Přinesli si jej z domova. Nad nějakým dodržováním sociálního distancování, které je i nadále v mnoha zemích povinné, se cítili povznesení. 

Česko patří z hlediska koronaviru mezi málo zasažené země. Nakazilo se jím necelých 12 tisíc lidí z celkového počtu deseti milionů obyvatel, a zemřelo jich pouze 350. Pořadatel akce Ondřej Kobza se hájil tím, že na Karlově mostě byla nízká koncentrace lidí díky úbytku zahraničních turistů,  tudíž si všichni zúčastnění mohli dopřát nezapomenutelný zážitek, aniž by ohrožovali své vlastní zdraví.

"Chtěli jsme oslavit konec koronaviru tím, že se sejde větší skupina lidí, kteří prokáží svou odvahu nebát se potkat a kteří povečeří u společného stolu," vysvětlil. Účastníci si museli svá místa předem zarezervovat. Kapacita se naplnila velmi rychle. Jedna z hostek uvedla, že se o celé akci dozvěděla na sociálních sítích, a rozhodla se na ní jít, protože jí zaujala. 

"Akorát mi skončila noční směna, takže jsem doma nestihla nic připravit. A tak jsem přinesla aspoň víno a nějaké občerstvení, které jsem našla v lednici," řekla. Česko díky včasnému přijetí velmi přísných restriktivních opatření dostalo nákazu novým typem koronaviru pod kontrolu a nyní si může dovolit vracet se zpět k normálu.

Lze pořádat například hromadné akce do 1000 osob. Bazény, sauny, muzea, galerie a zoologické zahrady mohou být přístupné neomezenému množství návštěvníků. Bary, restaurace, kavárny, diskotéky a noční kluby mají počínaje 1. červencem neomezenou otevírací dobu, vyjma Karvinska, které je momentálně lokálním ohniskem nákazy.

"Kromě cinkání příborů a živé hudby jsem zaznamenal i všudypřítomnou češtinu, která Karlovu mostu přidala na jeho dávno zapomenuté kráse. Dříve byl totiž doslova "okupován" zahraničními turisty a nyní si na něm u dlouhého stolu užili překrásný sluneční večer Češi. Přestože se mělo jednat o symbolickou rozlučku s koronakrizí, byli si všichni přítomní vědomi, že se stále jedná o předčasnou oslavu," řekl Rob Cammeron, dopisovatel BBC žijící v Praze.

"Navzdory masivnímu rozvolnění přísných hygienických opatření nezačaly počty nově nakažených nijak dramaticky stoupat. Existují už jenom lokální ohniska čítající 15 případů denně. Dnes večer byl na mostě znát optimismus. Lidé jako by znovu získali chuť do života," shrnul.

Související

Praha

Z Karlova mostu skočil, hasiči ho vytáhli na břeh

Pražští hasiči dnes v podvečer pomáhali 40letému muži, který uvízl na jednom z pilířů Karlova mostu. Podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny podnapilý muž pravděpodobně z mostu na pilíř skočil. Přivolaní záchranáři zjistili, že neutrpěl žádná zjevná zranění.

Více souvisejících

Karlův most pandemie potraviny jídlo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy