O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech, na níž vyjma absence povinných rozestupů nechybělo ani drobné občerstvení, jež si přítomní dle slov ministryně spravedlnosti Marie Benešové prostrkovali pod rouškou, nyní otočili o 180°.

"No páni, to ale byla hostina." I těmito slovy by se dal charakterizovat včerejší prostřený stůl na Karlově mostě s účastí nezanedbatelného množství lidí. Češi se po měsíce trvající karanténě vracejí do takřka úplného normálu, neztrácejí smysl pro optimismus a vyjma Karviné si dosyta užijí i barů a nočních klubů bez omezené otevírací doby. 

Počínání českého národa si všiml i zahraniční tisk, včetně britské BBC, a tudíž se informace o "bagatelizování" stále velmi vážné situace dostala i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Právě ta varovala před přílišnou "zbrklostí" a připomněla, že ač se to tak vzhledem k dalšímu a dalšímu uvolňování restriktivních opatření může zdát, tak koronavirus tu s námi stále je. "Loučit" se s ním prostřednictví takových masových akcí je podle ní příliš brzké.

Hosté seděli u půl kilometru dlouhého stolu na mostě, jejž dříve brázdili cizinci, jedli a pili, co hrdlo ráčilo. Občerstvení jim mimořádně neservírovali číšníci. Přinesli si jej z domova. Nad nějakým dodržováním sociálního distancování, které je i nadále v mnoha zemích povinné, se cítili povznesení. 

Česko patří z hlediska koronaviru mezi málo zasažené země. Nakazilo se jím necelých 12 tisíc lidí z celkového počtu deseti milionů obyvatel, a zemřelo jich pouze 350. Pořadatel akce Ondřej Kobza se hájil tím, že na Karlově mostě byla nízká koncentrace lidí díky úbytku zahraničních turistů,  tudíž si všichni zúčastnění mohli dopřát nezapomenutelný zážitek, aniž by ohrožovali své vlastní zdraví.

"Chtěli jsme oslavit konec koronaviru tím, že se sejde větší skupina lidí, kteří prokáží svou odvahu nebát se potkat a kteří povečeří u společného stolu," vysvětlil. Účastníci si museli svá místa předem zarezervovat. Kapacita se naplnila velmi rychle. Jedna z hostek uvedla, že se o celé akci dozvěděla na sociálních sítích, a rozhodla se na ní jít, protože jí zaujala. 

"Akorát mi skončila noční směna, takže jsem doma nestihla nic připravit. A tak jsem přinesla aspoň víno a nějaké občerstvení, které jsem našla v lednici," řekla. Česko díky včasnému přijetí velmi přísných restriktivních opatření dostalo nákazu novým typem koronaviru pod kontrolu a nyní si může dovolit vracet se zpět k normálu.

Lze pořádat například hromadné akce do 1000 osob. Bazény, sauny, muzea, galerie a zoologické zahrady mohou být přístupné neomezenému množství návštěvníků. Bary, restaurace, kavárny, diskotéky a noční kluby mají počínaje 1. červencem neomezenou otevírací dobu, vyjma Karvinska, které je momentálně lokálním ohniskem nákazy.

"Kromě cinkání příborů a živé hudby jsem zaznamenal i všudypřítomnou češtinu, která Karlovu mostu přidala na jeho dávno zapomenuté kráse. Dříve byl totiž doslova "okupován" zahraničními turisty a nyní si na něm u dlouhého stolu užili překrásný sluneční večer Češi. Přestože se mělo jednat o symbolickou rozlučku s koronakrizí, byli si všichni přítomní vědomi, že se stále jedná o předčasnou oslavu," řekl Rob Cammeron, dopisovatel BBC žijící v Praze.

"Navzdory masivnímu rozvolnění přísných hygienických opatření nezačaly počty nově nakažených nijak dramaticky stoupat. Existují už jenom lokální ohniska čítající 15 případů denně. Dnes večer byl na mostě znát optimismus. Lidé jako by znovu získali chuť do života," shrnul.

Související

Praha

Z Karlova mostu skočil, hasiči ho vytáhli na břeh

Pražští hasiči dnes v podvečer pomáhali 40letému muži, který uvízl na jednom z pilířů Karlova mostu. Podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny podnapilý muž pravděpodobně z mostu na pilíř skočil. Přivolaní záchranáři zjistili, že neutrpěl žádná zjevná zranění.

Více souvisejících

Karlův most pandemie potraviny jídlo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy