Štrasburk - Cestující v letecké dopravě by podle záměru Evropského parlamentu měli mít do budoucna v Evropské unii větší práva. Aerolinky by jim například měly poskytovat více informací v případě, že se let zpozdí, nebo bude zrušen. Shodli se na tom dnes europoslanci ve Štrasburku, kteří schválili příslušnou novou směrnici. Dokument ještě musí posoudit členské země EU.
Předpis se týká množství témat, jedním z nich jsou například takzvané mimořádné události, které letecké společnosti opravňují k odepření nároků na náhradu za zrušený let. Nově sem budou spadat jen jasně a přesně definované události, které jsou mimo vliv společnosti, jako je například špatné počasí, srážka s ptákem, politické nepokoje či stávka odborů. A jestliže aerolinky nepředloží písemné důkazy o vzniku této mimořádné okolnosti, budou muset cestujícímu odškodné vyplatit.
"Jedná se o upřesnění stávající legislativy, kdy kvůli právním nejasnostem letecké společnosti neplatily náhradu cestujícím za zrušené lety s odvoláním na mimořádné okolnosti," uvedl český europoslanec z ODS a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.
Pokud let na vzdálenost do 3500 kilometrů přistane s více než tříhodinovým zpožděním, mají mít cestující nárok na odškodné 300 eur. Náhrada škody závisí na letové vzdálenosti. Za zpoždění více než pět hodin na střední vzdálenosti (3500 až 6000 kilometrů) to má být 400 eur a nad tuto vzdálenost a zpoždění více než sedm hodin směrnice počítá s odškodněním 600 eur.
"Dochází rovněž ke zrušení praktiky leteckých společností, kdy máš-li zpáteční letenku a nenastoupíš cestu tam, zpět už tě nepustí," uvedl europoslanec Vlasák s tím, že se situací, kdy ho takto nepustili na zpáteční let, se osobně setkal.
A nařízení také zavádí povinnost uvádět ceny letenek zahrnující alespoň základní služby jako je poplatek za vystavení palubní vstupenky, přeprava minimálního povoleného zavazadla a veškeré náklady spojené s platbou, jako jsou například náklady za platbu kreditní kartou. Vše by tedy mělo být více transparentní a cestující by měli vědět, za co platí. Jasněji by mělo být rovněž stanoveno, co všechno si může cestující vzít na palubu letadla jako kabinové zavazadlo.
Letecká doprava je obecně mnohem levnější než když cestujete sami jiným způsobem dopravy. Námořní a pozemní doprava vás vyjde mnohem dráž, jestli plánujete dlouhé cesty. Proto si mnoho lidí oblíbilo létání, buď veřejnou dopravou nebo soukromým letadlem.
Další faktory, které činí leteckou dopravu oblíbeným způsobem dopravy jsou: je mnohem bezpečnější než pozemní a námořní doprava, není při ní tolik nehod a šetří čas. Za normálních podmínek překoná dopravní letadlo vzdálenost 900 km zhruba za jednu hodinu, zatímco s autem by vám to trvalo přibližně 9 hodin.
Nicméně má letecká doprava několik menších nevýhod, jako je nedostatek místa. To se výrazně liší v závislosti na druhu aerolinky a na typu letadla. Pokud cestujete často, vyzkoušíte zřejmě různé letecké společnosti a různá letadla, a sami zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud jste vyšší postavy, asi dáte přednost sedadlu v uličce. To vám, doufejme, umožní čas od času natáhnout nohy do uličky. Ještě lepší je dostat „přepážkové sedadlo": v těchto místech bývá obvykle více prostoru pro nohy. Další nevýhodou je, že někteří lidé trpí výškovou nemocí. Naštěstí je možné si vzít léky, které jí potlačují.
Související
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby
letadla, letectví , EU (Evropská unie) , cestování
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák