Češi o lahůdky nestáli, Gurmánský palác v Praze končí

Praha - Rakouská firma Julius Meinl už jednou odešel z českého trhu a její pokus o návrat nevyšel. Třípatrový obchodní dům s lahůdkami otevřený loni v prosinci v centru Prahy kvůli nezájmu zákazníků skončí.

"Toto rozhodnutí učinila (společnost Potraviny Můstek) v reakci na výsledky dosažené od otevření obchodu v prosinci minulého roku a na základě komplexní analýzy trhu," uvedla firma. Současná koncepce Gurmánského paláce coby třípatrového obchodu s prodejní plochou okolo 2200 metrů čtverečních a luxusní restaurace nebyla podle ní zákazníky přijata podle prvotních očekávání.

Gurmánský palác nabízel sortiment ve stejném rozsahu jako slavný obchod společnosti na vídeňské hlavní nákupní třídě Am Graben. "Přestože maloobchodní trhy ve Vídni a v Praze jsou si v mnoha ohledech velmi podobné, ve specializovaném segmentu gurmánských potravin existuje mnoho rozdílů," zdůvodnil provozovatel obchodního domu své rozhodnutí. Navzdory němu je však prý stále firma přesvědčena, že upravená obchodní koncepce tohoto druhu má v Praze své místo.

"Pro tuto chvíli zůstává obchod i restaurace v gurmánském paláci v provozu a nabízí své výrobky a služby zákazníkům až do odvolání," stojí v tiskové zprávě.

Zakladatel společnosti Julius Meinl se narodil 10. dubna 1824 v českých Kraslicích. Vyučil se u svého strýce v obchodě s barvami v Praze. V roce 1862 otevřel první specializovaný obchod ve Vídni prodávající čerstvě praženou kávu, čaj a koření. Čerstvě pražená káva se zanedlouho stala ve Vídni velmi populární a umožnila další expanzi společnosti.

V roce 1913 tak Julius Meinl předal svému synovi celou síť poboček, která se rozprostírala po celé Evropě. Julius Meinl II. byl velkým přívržencem monarchie, za první světové války dokonce společnost zásobovala armádu. Julius Meinl II. byl také diplomatem a usiloval například o uzavření separátního míru s americkým prezidentem Thomasem W. Wilsonem.

Konec první světové války znamenal konec monarchie a začátek nové éry v rozvoji společnosti. Společnost expandovala do okolních států a první obchody se objevily i v Československu. V roce 1926 navrhl vídeňský designér Josef Binder logo s černým mouřenínem.

V roce 1933 převzal firmu jeho syn Julius Meinl III., který však v roce 1939 emigroval kvůli židovskému původu své ženy s celou rodinou do Velké Británie. Firmu tak až do své smrti v květnu 1944 vedl jeho otec. Julius Meinl III. se do Rakouska vrátil po skončení války.

Jeho syn Julius Meinl IV. se vrátil do Rakouska až v roce 1954, kdy převzal řízení rodinného podniku. Julius Meinl IV. zemřel v roce 2008 a firmu přebral jeho syn, uvedl meinlpraha.cz.

Související

Julius Meinl

Obchodní dům Julius Meinl je zpět v Praze, už má problémy

Praha - Nový obchodní dům s lahůdkami rakouské společnosti Julius Meinl, který společnost ve středu v centru Prahy otevřela, je opět zavřený. Důvodem jsou technické problémy. Firma ho znovu otevře v sobotu. ČTK to potvrdil jednatel společnosti Julius Meinl Praha Herbert Vlasaty.

Více souvisejících

Julius Meinl bankrot Obchody

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

včera

včera

včera

21. června 2026 21:17

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

21. června 2026 19:56

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

21. června 2026 18:37

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

21. června 2026 17:18

Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy