Praha - Vládním zmocněncem pro rozšíření jaderné elektrárny Temelín bude velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. V pondělí se na tom shodli členové kabinetu.
"Smysl funkce pana Bartušky bude zejména v zajišťování informačního toku mezi zadavatelem zakázky a vládou," řekl premiér. "Nebude však mít rozhodovací pravomoc. Jeho funkce bude zejména informační a dohledová," dodal premiér.
"Na panu Bartuškovi se shodly všechny strany potenciální koalice i Česká strana sociálně demokratická," dodal Fischer.
Bartuška by měl být tím, kdo se bude zakázce věnovat systematicky. Předejít by se tak mělo předražení zakázky, ale také případným nesrovnalostem, které se v zakázce již objevily.
V rozhovoru pro agenturu Mediafax Bartuška před časem zdůraznil, že rozhodující pro výběr dodavatele bude jednak bezpečnostní hledisko, technické a ekonomické parametry, ale zásadní bude také otázka nákladů na provoz.
Bartuška není nakloněn tomu, aby byla zakázka přidělena ruskému dodavateli. "Vzhledem k tomu, že již šest reaktorů je ruského, potažmo sovětského původu, a také palivo se bude do Temelína dodávat z Ruska, neměla by být zakázka opět svěřena Rusku. Energetické zdroje je potřeba diverzifikovat i v tomto smyslu," uvedl Bartuška.
O přidělení zakázky se nyní přetahují ruský Atomstrojexport z polostátního holdingu Rosatom, americká společnost Westinghouse nebo francouzsko-německá Areva.
Výběrové řízení by mělo být rozhodnuto do konce roku 2012. V roce 2020 by mohly být podle vedení ČEZ oba nové bloky spuštěny.
Související
Japonsko se chystá restartovat provoz největší jaderné elektrárny na světě
Nové napětí kolem jaderné elektrárny na Ukrajině. Ani experti netuší, co se může dít
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě