Praha - Podle ministerstva financí není nárok kyperských firem senátora Iva Valenty na miliardové odškodné oprávněný. Firmy WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, přes které Valenta ovládá Synot, kvůli rušení licencí poslaly na Úřad vlády oznámení o zahájení mezinárodní arbitráže.
"Kyperské společnosti po České republice požadují nejméně miliardu korun jako kompenzaci za údajnou škodu, která jim měla vzniknout v důsledku odebrání povolení k provozování hazardu," sdělil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.
Podle serveru Lidovky.cz budou Valentovy firmy možná požadovat dokonce až několik miliard. "Česká republika považuje nárok uplatněný v arbitráži za neoprávněný," oznámil Žurovec. Ministerstvo původně vydávalo licence na videoloterijní terminály na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly herny vykázat.
Úřad v souvislosti se sporem také mluví o možném zneužití mezinárodní arbitráže. Oznámení o zahájení sporu totiž sice poslaly vládě zahraniční, kyperské společnosti, ale stojí za nimi Valenta.
Na straně kyperských firem navíc stojí bývalý úředník ministerstva Radek Šnábl. "Ještě jako úředník ministerstva financí byl přitom do této kauzy zapojen a sbíral o ní informace," doplnil. Podle serveru Lidovky.cz bývalý expert státu na arbitráže Šnábl radí Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Ministerstvo financí , Ivo Valenta (zakladatel Synot) , arbitráž
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Konec akce neschopné EU. Na stole je revoluční návrh na zásadní proměnu
před 1 hodinou
Trump se distancoval od kontroverzních výroků spolupracovníků: Muž zastřelený agenty ICE nebyl vrahem
před 1 hodinou
Zimní počasí přispěchá s novou sněhovou nadílkou. Platí varování
před 2 hodinami
Macinka jde Moskvě na ruku. V tichosti dal zelenou ruským diplomatům
před 3 hodinami
Světový řád, jak jsme ho znali, skončil. A nikdy se zřejmě nevrátí, varuje Frederiksenová
před 4 hodinami
Politico: Fico byl po schůzce s Trumpem zděšený. Americký prezident působí jako smyslů zbavený
před 4 hodinami
Oděsa se změnilo v peklo na zemi. Pod ruskými útoky trpí každý den
před 5 hodinami
Trump možná trpí Alzheimerovou chorobou, tvrdí jeho neteř. Napište, že jsem zdravý, nařídil prezident novinářům
před 6 hodinami
Předpověď počasí na měsíc: Silné mrazy jen tak nezmizí, vrátí se i v únoru
včera
EU a USA připravují rozsáhlý desetiletý plán prosperity na obnovu Ukrajiny za 800 miliard dolarů
včera
Česká diplomacie zemřela. Macinkův mafiánský útok na prezidenta a novináře pohřbívá i demokracii
včera
Brusel počítá se vstupem Ukrajiny do EU v roce 2027. V příštích sto letech to neschválíme, reaguje Orbán
včera
Babiš chce konflikt urovnat. Macinku a Pavla pozval k jednacímu stolu
Aktualizováno včera
Pomsta Pavlovi: Macinka ho za nejmenování Turka nechce pustit na summit NATO. Na tiskovce selektuje novináře
včera
Je přecitlivělý a má brutální komunistickou minulost, prohlásil o Pavlovi Turek
včera
Maďarsko a Slovensko podají žalobu na Evropskou unii
včera
Macinkovými SMS zprávami se zabývá policie
včera
Macinka není kompetentní pro funkci šéfa diplomacie, Babiš je teď ve složité situaci, míní politoložka
včera
Slova Macinky jsou nešťastná, prohlásil Babiš. Jste zbabělec vpálila mu do obličeje TOP09
včera
Pavel hájí zájmy občanů i demokracie. Macinka a Turek se s tím musí smířit a ukončit otravnou kauzu
Aktuální střet mezi Hradem a ministrem zahraničí Petrem Macinkou se může na první pohled zdát jako pouhý mocenský souboj dvou ambiciózních mužů. Při bližším pohledu na nálady v české společnosti je však zřejmé, že prezident Petr Pavel v tomto sporu není osamoceným vojákem v poli. Naopak se zdá, že svým odmítavým postojem k vládním personáliím velmi přesně zrcadlí většinové pocity veřejnosti. Prezident v této krizi nejedná v osobním zájmu, ale jako skutečný reprezentant občanů, kteří mu dlouhodobě svěřují svou důvěru.
Zdroj: Libor Novák