Firma Vítkovice Steel ukončila provoz v ostravské ocelárně

Ostrava - Společnost Vítkovice Steel dnes ukončila provoz ve své ostravské ocelárně. Do konce roku z firmy postupně odejde 271 lidí. ČTK to sdělil mluvčí podniku Jaromír Krišica.

Deník Shopaholičky

"Jeho důvodem (ukončení provozu) bylo neadekvátní nastavení podmínek pro provozování ocelárny, které neumožňují zachovat dlouhodobou výrobu ve společnosti i v budoucnosti," uvedl mluvčí.

Ocelárna se v předešlých letech potýkala s nízkou poptávkou. Přišla také o emisní povolenky. Déle než rok bylo jasné, že jí k dnešnímu dni vyprší integrované povolení, k jejímuž prodloužení by firma musela investovat značné částky do ekologických opatření. Noví akcionáři, kteří Vítkovice Steel koupili loni v dubnu od ruské ocelářské a těžařské skupiny Evraz Group, to ale zamítli. Evraz firmu vlastnil od roku 2005, nyní je majitelem skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.

Krišica uvedl, že společnost Vítkovice Steel chce v příštích letech potvrdit pozici předního evropského výrobce kvalitních tlustých plechů. "Společnost dosáhla v minulém roce pozitivního výsledku EBITDA, vyvíjí dlouhodobé úsilí v oblasti zvyšování efektivity výroby," uvedl mluvčí.

Firma letos investovala zhruba 300 milionů korun do modernizace technologií. "Naše současná kondice je na slušné úrovni a během dalších let očekáváme její zlepšení, protože zavření ocelárny nám umožní rozvíjet další provozy naší společnosti," uvedl předseda představenstva Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

Odcházející pracovníci mohli dostat nadstandardní odstupné podle odpracovaných let až 450.000 korun. "Stav zaměstnanců společnosti k 1. lednu 2015 byl 1105 zaměstnanců, plánovaný k 31. prosinci 2015 je 834 zaměstnanců," uvedl Krišica.

Podle odborového předáka Zdeňka Kološe se hodně pracovníků ocelárny uplatní v jiných firmách. Asi 50 lidí přešlo do jiných provozů Vítkovice Steel. Někteří také odešli do předčasného důchodu.

Uzavření ocelárny se ale projevilo ve firmách, které byly jejími dodavateli. Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) Barbora Černá Dvořáková řekla ČTK, že huť v posledních pěti letech dodávala ocelárně v průměru 18 procent své produkce surového železa. Nyní bude podnik Vítkovice Steel odebírat polotovary pro výrobu plechů, takzvané bramy, od výrobců z Evropské unie a Ruska.

"Je nám líto, že jsme přišli o lokálního obchodního partnera. Nicméně na tuto situaci jsme se už několik let připravovali, našli jsme si zákazníky v širším evropském regionu, a odstavení ocelárny Vítkovice Steel na naši výrobu ani zaměstnanost nebude mít vliv," uvedla mluvčí AMO. Doplnila, že firma naopak do svých provozů přijme asi 20 odborníků z ocelárny. Zájem má především o taviče a odlévače, ale například i o jeřábníky velkého jeřábu.

Deník Shopaholičky

Související

Ilustrační fotografie.

Vítkovice Steel mají v souvislosti se sankcemi zablokovaný majetek

Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. České televizi to řekla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Podle vedení firmy Vítkovice Steel ke zmrazení jejího majetku nedošlo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a vedení doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu.

Více souvisejících

Vítkovické železárny Ostrava

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jindřich Rajchl

Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka

Na republikovém sněmu strany PRO (Právo Respekt Odbornost) byl jejím předsedou opět zvolen zakladatel a současný poslanec Jindřich Rajchl. Ve volbě neměl žádného protikandidáta a získal jednomyslnou podporu všech 101 hlasujících. Rajchl si klade ambiciózní cíl: chce z PRO učinit sebevědomou, suverénní a vůdčí sílu v České republice do příštích sněmovních voleb.

před 2 hodinami

Maďarsko - Hévíz

Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva

Maďarsko v pátek oficiálně vyloučilo možnost vydání eurobondů na podporu Ukrajiny. Tímto krokem Evropskou unii připravilo o potenciální záložní plán pro případ, že se nepodaří najít způsob, jak využít zmrazená ruská státní aktiva k financování půjčky ve výši 165 miliard eur pro Kyjev. Evropská komise usiluje o to, aby se 27 členských zemí EU na summitu koncem měsíce dohodlo na podpoře kolísající ukrajinské ekonomiky. To by mělo proběhnout prostřednictvím půjčky zajištěné znehybněnými rezervami ruské centrální banky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Steve Witkoff

USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války

Vysoce postavení vyjednavači z Ukrajiny a Spojených států společně vyzvali Rusko, aby prokázalo „vážné odhodlání k dlouhodobému míru“. Tato výzva přichází poté, co rozhovory v Moskvě na začátku týdne nepřinesly žádný průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a tajemník ukrajinské Rady pro národní bezpečnost Rustem Umerov vedli na Floridě dvoudenní „konstruktivní jednání“, jak uvádí společné prohlášení.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek

Švédské námořnictvo se v Baltském moři setkává s ruskými ponorkami „téměř každý týden“, uvedl jeho náčelník operací, kapitán Marko Petkovic. Námořnictvo se rovněž připravuje na další nárůst těchto střetů v případě, že v ukrajinské válce dojde k příměří nebo klidu zbraní. Kapitán Petkovic prohlásil, že Moskva „neustále posiluje“ svou přítomnost v oblasti. Zpozorování ruských plavidel je tak pro švédské námořnictvo pravidelnou součástí každodenního života a je „velmi běžné“. Dodal, že počet těchto pozorování se v posledních letech zvýšil.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 12 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat

Irsko, Španělsko, Slovinsko a Nizozemsko se rozhodly bojkotovat příští ročník největší nesportovní události na světě, písňové soutěže Eurovize, který se má konat v roce 2026. Tento krok přichází v reakci na to, že Izraeli byla povolena účast v soutěži, ačkoliv řada vysílatelů požadovala jeho vyloučení kvůli pokračující válce v Gaze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy