Praha - Skandál německé automobilky Volkswagen s manipulací testů emisí u naftových vozů by mohl ovlivnit růst tuzemské ekonomiky, ale nebude mít významný dopad.
V tiskové zprávě pro ČTK to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Rovněž ministerstvo financí podle svého dnešního sdělení počítá v krajním případě s rizikem nižšího růstu HDP v příštím roce kvůli aféře pouze v řádu 0,1 až 0,2 procentního bodu. MF ve své makroekonomické prognóze na rok 2016 počítá s růstem HDP o 2,5 procenta, Česká národní banka pak o 2,8 procenta.
"Nemohu vyloučit určitý vliv na naši ekonomiku, ale nemám důvod předpokládat, že situace kolem koncernu VW bude mít významný dopad na růst našeho hrubého domácího produktu," uvedl dnes pro ČTK ministr Mládek.
Ministerstvo financí se rovněž nedomnívá, že by dílčí výkyvy na zahraničních trzích výrazně ovlivnily růst v ČR. Ten podle MF stojí na dostatečně pevných a zdravých základech tvořených zejména domácí poptávkou a je bez výrazných nerovnováh.
"Nicméně ve světle přímého zapojení koncernové značky VW - Škody Auto do kauzy s manipulací s výsledky emisních kontrol je možné v krajním případě kalkulovat s rizikem nepatrně nižšího růstu HDP v řádu 0,1 až 0,2 procentního bodu," uvedla dnes Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí. Vzhledem ke struktuře poptávky po vozech Škoda ale resort neočekává, že by tento scénář nastal. Také kvůli nižším cenám ropy, než se kterými počítala poslední makroekonomická predikce MF, by se případné negativní důsledky podle ní patrně negovaly.
Podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka dopad skandálu Volkswagenu na vývoj českého exportu či HDP se nedá nyní zcela přesně odhadnout. Důležitý podle něho bude i postoj konkurence na jednotlivých trzích, který bude ovlivněn tím, jak 'čistá' z tohoto pohledu konkurence je. "Dovolil bych si odhadnout, že na český automobilový průmysl, včetně jeho dodavatelů, to negativně zapůsobí. Jistá korekce (odhadu) vývoje HDP, minimálně na příští rok by měla být provedena," uvedl Daněk.
Související
Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 1 hodinou
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
Česko má před sebou měsíc charakterizovaný pokračujícími vysokými teplotami a přetrvávajícím nedostatkem srážek. Podle nejnovějšího měsíčního výhledu meteorologů se teplá vlna z uplynulých dvou týdnů promítne i do nadcházejících dnů a nadprůměrné hodnoty se udrží až do konce první zářijové dekády.
Zdroj: Libor Novák