Praha - Stavební produkce v listopadu 2015 vzrostla meziročně reálně o 1,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,7 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 4,3 %. Bylo zahájeno meziročně o 1,7 % bytů více. Dokončeno bylo o 13,2 % bytů více.
Stavební produkce podle Českého statistického úřadu v listopadu 2015 vzrostla meziročně reálně o 1,5 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 0,2 %. Listopad 2015 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu 2015 meziměsíčně nižší o 0,7 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 4,6 % (příspěvek -2,8 procentního bodu).
Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 11,4 % (příspěvek +4,3 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce listopadu 2015 byla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 nižší o 15,9 %.
"Výsledky stavebnictví za listopad 2015 potvrzují trend zpomalení růstu tohoto odvětví. I když meziročně ještě tuzemské stavebnictví zaznamenává mírný růst, oproti říjnu 2015 došlo k poklesu," konstatoval Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO. Stejně jako prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozorňuje na to, že české stavebnictví roste díky inženýrským stavbám. Podle Matyáše se tak děje od počátku roku 2015, a to hlavně díky podstatnému zvýšení prací v železniční infrastruktuře.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v listopadu 2015 meziročně snížil o 2,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,8 % a činila 36 965 Kč.
Počet vydaných stavebních povolení se v listopadu 2015 meziročně zvýšil o 5,7 %, stavební úřady jich vydaly 6 948. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 19,5 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 vzrostla o 4,3 %.
Počet zahájených bytů v listopadu 2015 meziročně vzrostl o 1,7 % a dosáhl hodnoty 2 001 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 35,9 %, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 42,7 %.
Počet dokončených bytů v listopadu 2015 meziročně vzrostl o 13,2 % a činil 2 355 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 2,0 %, v bytových domech se zvýšil téměř dvojnásobně.
Související
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Stavebnictví , Ekonomika , čsú
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 1 hodinou
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 1 hodinou
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 2 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 3 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 4 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 5 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 6 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 7 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 8 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 10 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 14 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.
Zdroj: Libor Novák