Praha - Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven (ČAP) za loňský rok vyplývá, že celkové předepsané pojistné za rok 2015 vzrostlo meziročně o 1,1 mld. Kč, což odpovídá nárůstu o 1 %. Růst pojistného tak ve druhé polovině roku akceleroval proti 0,3% růstu v prvním pololetí. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o 4 %. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje, oproti roku 2014 o 3,5 %.
Předpis v oblasti životního pojištění se meziročně snížil bezmála o 1,6 mld. Kč. Největší pokles vykazují produkty s jednorázově placeným pojistným (-26,7 %). Nepříliš optimistická (-2,1 %) je však především situace u produktů běžně placeného pojistného, které kryjí klientům každodenní životní rizika. Bohužel životní pojištění jako dlouhodobý nástroj ochrany před riziky a možnost vytváření rezervy na stáří je velmi podceňován. Úbytek téměř 250 tisíc smluv životního pojištění v loňském roce jen potvrdil tento trend.
„Vývoj v oblasti životního pojištění v loňském roce ovlivnily legislativní změny, které upravily podmínky daňové uznatelnosti, negativní dopad zcela jistě má i problematika přepojišťování a související komunikace. V neposlední řadě nízké úrokové sazby ovlivňují vývoj ve všech oblastech finančního trhu a nepochybně ovlivní vývoj životního pojištění i v letošním roce," vysvětluje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.
Naopak pozitivní vývoj se projevil v neživotním pojištění, kde předepsané pojistné vzrostlo o 2,7 miliardy korun z 68,9 mld. Kč v roce 2014 na aktuálních 71,6 mld. Kč. Pojistné v oblasti povinného ručení vzrostlo o 1,9%. Zvýšený objem souvisí především s rostoucím počtem vozidel. Z hlediska celkové bilance povinné ručení zůstává ve ztrátě. „Ceny povinného ručení víceméně stagnují. Konkurenční boj pojišťoven se přesouvá z oblasti cenové politiky více k rozsahu poskytovaných služeb a odráží se zejména v detailnějším zohlednění rizik a v individuálním přístupu ke každému klientovi," pokračuje Jan Matoušek. Tempo růstu se v závěru roku 2015 zvýšilo i v havarijním pojištění, které posílilo z 5,3 % na aktuálních 6,1 %. Tento vývoj v oblasti pojištění vozidel souvisí s oživením ekonomiky a nastupující dynamikou nákupů nových a dražších vozidel.
K růstové bilanci neživotního pojištění přispělo i pojištění podnikatelských rizik, kde i přes mírné zpomalení dynamiky došlo ke zvýšení předepsaného pojistného o 3,6 % na celkových téměř 19 mld. Kč. Podnikatelé uzavřeli o téměř 20 tisíc pojistných smluv více než v loňském roce. „Větší zájem o zabezpečení podnikatelských rizik úzce souvisí se stavem české ekonomiky. S ohledem na její zlepšující se kondici očekáváme i v tomto roce pozitivní vývoj v oblasti podnikatelských pojištění," uzavírá výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.
Související
Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami
Cestovky v tom jsou samy. Pojišťovny jim kvůli státu neproplatí náklady na storna zájezdů na Rhodos
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub