Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neposkytovalo státní podpory pro rozvoj bydlení podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dostatečně transparentně, pravidla pro udělení dotací navíc byla velmi nepřehledná a často se měnila. Vyplývá to z kontroly, jejíž závěry NKÚ zveřejnil v úterý.
"Koncepce bytové politiky zpracovaná MMR obsahuje základní záměry a nástroje podpory bydlení, ne však konkrétní vymezení žádoucího stavu, kterého má být dosaženo. Ministerstvo dostatečně neplnilo svou úlohu v oblasti koordinace, nestanovilo ani nevyhodnocovalo očekávaný vliv podpor na bydlení poskytovaných ostatními ministerstvy a informace o výši jimi poskytovaných podpor získávalo pouze z veřejných zdrojů. Nemělo ani oficiální údaje o výši podpor poskytovaných Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB)," prohlásil prezident NKÚ František Dohnal.
SFRB podle kontrolorů nevytváří dlouhodobé zdroje financování bytové politiky a neplní tak jednu ze základních funkcí, pro kterou byl zřízen. Prostředky, které získal v roce 2000 z příjmů z privatizace, byly téměř vyčerpány, a to převážně na dotace, které byly preferovány před návratnou finanční výpomocí. V rozporu s původním záměrem zřízení SFRB by dotace od roku 2011 měly být plně hrazeny z prostředků státního rozpočtu.
Podpora MMR a SFRB měla být původně doplňková a motivační mimo jiné pro zvýšení dostupnosti bydlení pro určené skupiny. "V programech však nebyly stanoveny ukazatele, podle kterých by bylo možné hodnotit účinnost poskytovaných podpor a dopad na vymezené cílové skupiny, ale byly stanoveny pouze technické parametry, jako například počet postavených bytových jednotek. Nikdo nevytvořil mechanismus, který by umožnil zjistit, zda jsou podpořené nájemní byty skutečně cílovou skupinou využívány," konstatoval Dohnal.
Pravidla podpory, podle kterých SFRB poskytoval dotace, byla podle NKÚ nepřehledná a často docházelo k jejich změnám, když například ze 14 nařízení vlády jich bylo deset novelizováno. "Ministerstvo ze stanovených pravidel poskytovalo časté výjimky a nevybíralo akce k podpoře dostatečně transparentně," tvrdí NKÚ.
Systém podpory hypotečních úvěrů byl nastaven tak, že v letech 2006 až 2009 byla třetina ze 423,7 milionu korun vynaložených z MMR uhrazena hypotečním bankám za administraci podpory. Kontroloři také u sedmi příjemců podpory z 21 kontrolovaných zjistili nedostatky, z nichž nejčastější byly v oblasti zadávání a realizace veřejných zakázek a ve využití pořízených bytů.
Nejvyšší kontrolní úřad od října 2009 do května 2010 prověřil činnost ministerstva pro místní rozvoj při zajišťování bytové politiky a činnost MMR a Státního fondu rozvoje bydlení při poskytování podpory v této oblasti. Ministerstvo a fond poskytly v kontrolovaných letech 2006 až 2009 na podporu bydlení celkem 16 miliard korun. Kontrole bylo podrobeno 30 akcí u 21 příjemců podpory s celkovou podporou 422,6 milionu korun.
Související
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
Policie odhalila mnohamilionový podvod s covidovými dotacemi pro podnikatele
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě