Praha - Mzdy i platy stouply v prvním pololetí tohoto roku o dvě procenta. Informovalo o tom v úterý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s tím, že v podnikatelské sféře dosáhly 21 420 korun a v nepodnikatelské 23 380 korun.
Platy v nepodnikatelské sféře jsou tak podle MPSV vyšší než mzdy ve sféře podnikatelské. Tento jev je způsoben tím, že v nepodnikatelské sféře je vyšší podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním.
Podnikatelská a nepodnikatelská sféra se ale neodlišují pouze z hlediska absolutní úrovně odměňování, ale i z hlediska struktury mzdy a platu. V podnikatelské sféře byly v 1. pololetí roku 2010 významnou složkou prémie a odměny (vč. odměn za pohotovost), které tvořily 16,3 procenta mzdy. V nepodnikatelské sféře však nebyly prémie a odměny tak významné (4,4 procenta platu), a mnohem větší roli zde hrály příplatky (vč. příplatků za přesčasy), které tvořily 16,8 procenta platu.
Podle Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) si v podnikatelské sféře meziročně nejvíce polepšila především manuální zaměstnání, konkrétně dělníci obsluhující stroje na výrobu pryžových výrobků (meziroční nárůst mezd o 14,7 procenta) či kováři obsluhující kovací lisy (nárůst o 11,1 procenta). Na druhou stranu největší snížení mezd se projevilo u techniků v agronomii, kterým mzda meziročně poklesla o 6,5 procenta.
V nepodnikatelské sféře nebyly meziroční změny platů tak vysoké jako změny mezd v podnikatelské sféře. Platy tam nejvíce vzrostly zdravotním sestrám, a to o 10,4 procenta. Platy naopak klesly učitelům na základních školách (pokles o 0,2 procenta).
Výsledky šetření ISPV za 1. pololetí 2010 ukazují, že se v obou sférách meziročně zvýšil počet odpracovaných hodin, přičemž zaměstnanci v podnikatelské sféře odpracovali průměrně 157,3 hodiny za měsíc a v nepodnikatelské sféře 154,4 hodiny za měsíc.
Průměrný hodinový výdělek v podnikatelské sféře dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku 121,51 koruny, zatímco v nepodnikatelské byl 133 korun.
Související
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 1 hodinou
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 2 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 3 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 3 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 4 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 5 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 6 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 7 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 8 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 8 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 9 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 10 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 11 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
Před 120 lety, 18. dubna roku 1906, obdržela jako první Češka Nobelovu cenu Berta von Suttnerová. Tato žena je pozapomenutou osobností naší historie, přitom se výrazně zapsala do dějin, a to jako pacifistka a první držitelka Nobelovy ceny za mír. Někdy bývá dokonce označována jako největší Češka.
Zdroj: Lucie Žáková