Velké Pavlovice – Téměř po 10 letech, kdy byla ve ztrátě, ohlásila vinařská firma Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku podle předběžných hospodářských výsledků za loňský rok nepatrný zisk. A to i přesto, že jí nepatrně klesly zisky a že prodala méně lahví.
Jedna z největších tuzemských vinařských společností toho dosáhla tak, že omezila prodej ztrátových výrobků a lépe nakupuje suroviny. ČTK to řekl předseda představenstva Vladimír Kurka. Vinium bylo ve ztrátě od roku 2006, v roce 2014 prodělalo 18 milionů korun.
Loňský rok se podařil i mateřské společnosti Vinia, kterou jsou České vinařské závody a.s. "Hospodaření matky skončilo ziskem přes pět milionů Kč, což je také nejlepší výsledek za mnoho let," uvedl Kurka.
Firma prodala jen 4,3 milionu lahví, což je zhruba o milion méně než v roce 2014. Podle Kurky společnost prodávala s vyšší rentabilitou. Kusový pokles prodeje souvisí i s nepříliš kvalitním ročníkem 2014.
Tržby firmy loni mírně klesly na 235 milionů korun. Jedním z důvodů je skutečnost, že firma prodala méně přívlastkových vín, omezila také nerentabilní prodeje. Roste také konkurence na trhu a zvyšuje se podíl sudového vína a tlak zahraničních vín do českých maloobchodních řetězců.
Vinium chce do budoucna minimálně udržet rentabilitu a stabilizovat společnost v kladných číslech. „Důraz bude kladen také na export, zejména Slovensko. Díky zlepšenému hospodaření můžeme více zainvestovat do technologií a dále zvyšovat kvalitu výroby," dodal Kurka.
Související
Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy
Víno v minulosti sloužilo jako lék a využívalo se v kuchyni
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
před 1 hodinou
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
před 2 hodinami
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
před 3 hodinami
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
před 4 hodinami
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
před 6 hodinami
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
před 6 hodinami
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
před 7 hodinami
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
před 8 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 8 hodinami
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 9 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 9 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 10 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 11 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 12 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.
Zdroj: Jan Hrabě