Český průmysl zrychlil meziroční růst na 5,6 procenta, nejvíce k tomu přispěla výroba aut

Praha – V únoru zrychlila průmyslová výroba v Česku meziroční růst na 5,6 procenta. Meziroční růst průmyslu se vrátil k úrovni z loňského listopadu. Nejvíce k němu přispěla výroba vozidel, která se zvýšila téměř o pětinu.

Proti lednu ale očištěná průmyslová produkce klesla a nových zakázek meziročně přibylo jen o půl procenta. Výsledky dnes zveřejnilČeský statistický úřad.

„Po očištění od sezonních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,9 procenta," uvedli statistici.

O desetinu vzrostla kovodělná výroba, o 6,4 procenta produkce elektrických zařízení. Pokles statistici zaznamenali v energetice a chemickém průmyslu.

K půlprocentnímu růstu nových zakázek přispělo zvýšení objednávek ze zahraničí o 1,1 procenta, tuzemské zakázky naopak klesly o 0,9 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba vozidel, kovodělný průmysl a produkce elektrických zařízení. Objednávky klesly v hutním a chemickém průmyslu.

Tržby z průmyslové činnosti v únoru meziročně vzrostly o 2,8 procenta. Z přímého vývozu se zvýšily o téměř sedm procent, domácí tržby naopak klesly o 2,3 procenta.

Pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci v únoru přibylo o 3,6 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 5,3 procenta na 27.080 korun.

„Únorové výsledky českého průmyslu naznačují, že ekonomika oporu ve svém klíčovém odvětví neztrácí. Růst průmyslové produkce se po slabých tempech na přelomu roku vrátil nad 3 procenta, kde se držel po většinu loňského roku. Celkový dojem ovšem poněkud kazí pohled na růst po očištění o vliv pracovních dnů. Delší letošní únor  ve srovnání s loňským přinesl podstatnější rozdíl mezi očištěným a neočištěným číslem, než bývá obvyklé. Růst produkce o 1,4% po zohlednění tohoto faktoru tak již tolik nenadchne. Pohled na strukturu produkce naznačuje, že průmysl zůstal i v únoru pod vlivem výpadků ve výrobě elektřiny a v chemickém průmyslu. Druhý měsíc v řadě poklesla i výroba v oděvním průmyslu, který tak nedokázal navázat na loňské silné oživení. Na druhé straně se však nadále dařilo tradičním tahounům, tedy výrobě aut, plastů a kovových výrobků. Předstihové indikátory naznačují pro průmysl v dalších měsících pokračování mírného růstu. Ukazatele důvěry v průmyslových podnicích sice ustoupily z rekordních hodnot, stále se ovšem drží bezpečně v růstovém pásmu.  I nové zakázky v únoru meziročně rostly, i když méně, než v předchozích měsících. Zatím tedy nenacházíme důvod měnit náš letošní celoroční odhad růstu produkce ve výši 3,5%," uvedl k vývoji ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

„Nezbývá než zopakovat, že závislost Česka na produkci automobilů se v loňském roce zvýšila a i čísla zkraje letošního roku potvrzují, že tento trend bude dále pokračovat. Vše nasvědčuje tomu, že výroba automobilů pojede na plné obrátky i v nadcházejících měsících, což znamená, že se souhrnné číslo za průmysl bude i nadále vykazovat plusové znaménko," dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Související

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

Více souvisejících

Průmysl

Aktuálně se děje

před 19 minutami

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla

Policie v Severním Irsku nasadila vodní děla proti výtržníkům během druhé noci protiimigračních protestů. U kruhového objezdu Sandyknowes poblíž Newtownabbey, severně od Belfastu, tak rozehnala dav přibližně tří set lidí, kteří zapálili nákladní vůz a házeli cihly a zápalné lahve. Nepokoje byly hlášeny také z měst Derry a Coleraine, celkově však byly výtržnosti mírnější než v úterý, kdy davy útočily na etnické menšiny v reakci na pondělní útok nožem v severním Belfastu, který si vyžádal jednoho těžce zraněného muže.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aleš Svoboda

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

včera

včera

včera

včera

Zdena Mašínová

Zemřela Zdena Mašínová

Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek. 

včera

včera

včera

včera

včera

Evropská unie

Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí

Mezi Evropskou unií a Ukrajinou roste napětí ohledně rychlosti přístupových rozhovorů. Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl ještě před koncem letošního léta otevřít několik vyjednávacích skupin, takzvaných klastrů, členské státy ani Evropská komise k tomu zatím neprojevily ochotu. V Kyjevě proto panují obavy, že se celý proces po počátečním posunu výrazně zpomalí, nebo dokonce ocitne na vedlejší koleji, jako se to již stalo v případě jiných kandidátských zemí.

včera

včera

Donald Trump

Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit

Spojené státy a Írán se ocitly na hraně dalšího vážného konfliktu poté, co si v noci na dnešek vyměnily intenzivní palbu. Jde o největší vojenskou eskalaci od chvíle, kdy bylo 8. dubna sjednáno příměří. Noční údery opětovně vyvolaly silné pochybnosti o tom, zda toto příměří vůbec ještě platí, a vážně ohrožují veškeré diplomatické úsilí, které mělo vést k definitivnímu ukončení války.

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty, které vyvolaly výzvy krajně pravicových aktivistů v reakci na pondělní útok nožem. Dav, v němž se nacházeli maskovaní muži, v úterý večer zapaloval auta i domy a blokoval silnice v Belfastu a jeho okolí. K nepokojům došlo jen několik hodin poté, co k pouličním akcím vyzvali například Elon Musk nebo Tommy Robinson. Demonstranti mimo jiné unesli a zapálili autobus na Newtownards Road ve východním Belfastu, přičemž nad hořícími vozy v dalších čtvrtích musel hlídkovat policejní vrtulník.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache

Spojené státy americké se odhodlaly k odvetnému vojenskému kroku a zahájily novou sérii útoků zacílených na území Íránu. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, východní Afriku a střední Asii (CENTCOM) oznámilo, že tato operace byla spuštěna jako přímá reakce na předchozí zničení amerického vrtulníku. K zahájení náletů došlo v pět hodin odpoledne východoamerického času.

včera

Prezident Trump

Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan

Důvěra Evropanů v americké bezpečnostní záruky klesla na historické minimum. Vyplývá to z nového průzkumu, který zveřejnil thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) před nadcházejícími summity zemí G7 a NATO ve Francii a Turecku. Podle získaných dat považuje Spojené státy za přímého spojence pouhý jeden z deseti obyvatel v patnácti dotázaných evropských zemích. Ve všech těchto státech navíc panuje většinová skepse ohledně toho, zda by jim USA v případě napadení přispěchaly na pomoc.

včera

Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak

Donald Trump a Benjamin Netanjahu byli přesvědčeni, že triumf nad Íránem přinese zásadní proměnu Blízkého východu. Region se sice skutečně mění, avšak zcela jiným směrem, než oba státníci předpokládali, neboť islámskou republiku se porazit nepodařilo. Aktuální situace hrozí přerůst v dlouhodobou, opotřebovávací a permanentní krizi, která bude střídavě přecházet do otevřených vojenských střetů. Íránský režim se ukázal být mnohem odolnějším, než Trump s Netanjahuem kalkulovali, přičemž jejich chybný odhad vedl ke ztrátě kontroly nad dalším vývojem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy