Praha - V 1. čtvrtletí 2016 vzrostla průměrná mzda o 4,4 %, reálně se zvýšila o 3,9 %. Medián mezd činil 22 533 Kč. Nejvýrazněji si polepšili zaměstnanci v pohostinství a administrativě, kteří patří k nejníže odměňovaným.
Výdělky se ale podle ředitele odboru statistiky práce Českého statistického úřadu (ČSÚ) Dalibora Holého zvyšují všem zaměstnaneckým skupinám.
"Je to i díky růstu minimální mzdy, který se promítl zhruba u pěti procent nízko placených zaměstnanců. Jde především o ubytování, stravování a pohostinství, kde mzdy narostly o 7,2 procenta, nebo o administrativní pracovníky, jimž se odměny zvedly o 6,5 procenta," uvedl Holý. Měsíční minimální mzda stoupla od začátku letošního roku z 9200 na 9900 Kč.
Každý pátý zaměstnanec pobíral v roce 2015 méně než dvě třetiny takzvaného mediánu, tedy prostřední mzdy. Ta se v prvním čtvrtletí zvýšila na 22.533 Kč.
"Mezi tuto takzvanou pracující chudobu patřily dvě třetiny uklízeček nebo pouličních prodejců a více než polovina pracovníků ochranek nebo pomocných a nekvalifikovaných pracovníků," upozornila vedoucí oddělení statistiky a práce ČSÚ Jitka Erhartová. Větší díl takzvané pracující chudoby tvoří ženy, konkrétně každá čtvrtá zaměstnankyně.
Celkově mzda od roku 2011 do roku 2015 vzrostla podle Erhartové o 8,5 procenta. Nejvyšší nárůst zaznamenali chovatelé hospodářských zvířat (o 14,7 procenta na 21.091 Kč), následovali systémoví operátoři a správci sítí (o 13,1 procenta na 45.306 Kč) strojírenští technici (o 11,7 procenta na 32.512 Kč). Naopak nejnižší růst se v tomto období týkal manažerů v průmyslu (o 5,1 procenta na 63.814 korun).
Související
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
mzdy / platy , čsú , Ekonomika
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 40 minutami
MS v hokeji ONLINE: Slovinsko vs. Česko 1:2. Národní tým dokonal obrat
před 1 hodinou
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
před 2 hodinami
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
před 3 hodinami
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
před 4 hodinami
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
před 4 hodinami
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
před 5 hodinami
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
před 6 hodinami
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
před 6 hodinami
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
před 7 hodinami
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
před 8 hodinami
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
před 8 hodinami
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
před 9 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
před 10 hodinami
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
před 11 hodinami
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
před 11 hodinami
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
před 12 hodinami
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
před 13 hodinami
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
před 14 hodinami
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
před 15 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.
Zdroj: Libor Novák